E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaAracı Kurum RaporlarıTedirginlik azaldı, rota tersine döndü---

Tedirginlik azaldı, rota tersine döndü

Tedirginlik azaldı, rota tersine döndü
22 Nisan 2024 - 08:54 borsagundem.com

A1 Capital Yatırım tarafından hazırlanan günlük bültende, piyasalar mercek altına alınıyor

Geçen hafta yurtdışı piyasalarda, Amerikan Merkez Bankası'nın (Fed) faiz indirimlerinin zamanlamasına ilişkin belirsizlik ve Orta Doğu’daki jeopolitik gerilimler, özellikle de ilk kurumsal sonuçların karışık değerlendirmelerle karşılanması nedeniyle trend üzerinde baskı oluşmuştu. Keyifsizlik ile Hazine getirileri düştü. Altın ve ham petrol fiyatları, piyasa katılımcılarının Orta Doğu’da ortaya çıkan çalkantıyı tedirginlikle izlemesiyle yükselmişti.

Hazine getirileri, yatırımcıların Orta Doğu’daki çatışmanın potansiyel olarak genişlemesi nedeniyle güvenli liman varlıklarını tercih etmesiyle düşmüş, gösterge 10 yıllık tahvillerin fiyatı %4,64’den %4,62’e gelirken, dolar endeksi 106,51 seviyesine çıkarken, euro 1,0606 seviyesine kadar geri çekilmişti.

Ham petrol fiyatları, İran’ın zayıf tepkisinin ardından arz endişelerinin hafiflemesi, rotanın tersine dönmesi ve jeopolitik istikrarsızlıktan kaynaklanan belirsizliklerin devam ettiği bir ortamda ılımlı bir yükselişe geçmiş ve ABD ham petrolü varil başına 83,14 dolara ve Brent 87,29 dolara yerleşmişti.  Altına gelince, değerli metal hala hafta sonunda ons başına 2.400 doların biraz altında tüm zamanların en yüksek seviyelerine yakın işlem görüyordu.

Bu sabah baktığımızda ise; Asya borsaları pazartesi günü bir miktar kayıplarını toparladı ve tahvil getirileri, Orta Doğu’da daha geniş çaplı bir çatışmaya ilişkin korkuların azalması ve yatırımcıların riskli varlıklara yönelmesiyle yükseldi. Altın ve güvenli liman dolar yakın zirvelerinden geri çekildi ve büyük arz kesintisi potansiyelinin azalmasıyla ham petrol fiyatları geriledi. MSCI’nın dünya hisse senedi endeksi çeçen hafta %2,85 düşüşle Mart 2023’ten bu yana en kötü haftasını yaşamıştı Bu sabah ise %0,06 artış gösterdi. ABD hisse senedi vadeli kontratları %0,26 yükseldi.

Para biriminin altı önemli para birimine karşı ölçümünü yapan dolar endeksi %0,07 düşüşle 106,03’e geriledi ki endeks geçen hafta 106,51 ile beş ayın en yüksek seviyesindeydi.

Altın, geçen haftaya göre tüm zamanların zirvesi olan 2.431,29 dolardan geri çekilerek yüzde 0,6 kayıpla 2.376,40 dolara geriledi.

Piyasanın en büyük teknoloji ve büyüme şirketlerinden bazılarının bu hafta yayınlayacağı kazanç raporları, faiz indirimi beklentilerinin azalmasıyla birlikte işaretlenen ABD hisse senedi yükselişi için önemli bir test olabilir. Tesla, Meta Platformlar, Alfabe ve Microsoft  bu hafta  rapor verecek olan bu şirketler S&P 500’ün geçen yıl %24’lük bir kazanç elde etmesine yol açan Muhteşem Yedili olarak adlandırılan şirketler grubunun bir parçası. Piyasanın ağır toplarından elde edilen hayal kırıklığı yaratan kazançlar, yatırımcılara hisse senedi tutmak için daha az neden verebilir. Psikolojik olarak şirketlerin beklentileri karşılaması veya üzerinde gelmesi önemli.

Bu hafta, yatırımcılar iki ABD istatistiğine dikkat edecek.  1. Çeyrek GSYH’ye ilişkin ilk tahmin (Perşembe) ve Fed’in 30 Nisan-1 Mayıs toplantısı öncesinde önemli bir enflasyon verisi olan aylık Kişisel Tüketim Harcamaları Fiyat endeksinin bu Cuma günü açıklanmasına odaklanacak. LSEG verilerine göre, Fed fon vadeli işlemleri bu yılki faiz indirimlerini 40 baz puanın altında fiyatladı; LSEG verilerine göre, 2024 başında beklenen 150 baz puan seviyesindeydi.

Piyasa aynı zamanda Japonya Merkez Bankası’nın (perşembe) faiz kararıyla da ilgilenecek; oranların sabit kalması beklenirken enflasyon görünümü güncellendi. Nisan ayının önde gelen PMI göstergeleri (Salı) resmi tamamlayacak.

Yurtiçinde gündem ise TCMB’nin faiz toplantısı olacak. Başkan Karahan’ın ABD’deki açıklamalarında koridorun efektif şekilde kullanılacağını bildirmesi ile %50 seviyesinde olan politika faizinin değişmesini beklemiyoruz.

BIST100 endeksinde ise jeopolitik gelişmelerin sakinleşmesi ile beraber güç kazanımının devamını görebiliriz. Hafta içinde 9450’yi ise ilk destek seviyesini olarak takip edeceğiz. 9.450 desteğinin üzerinde kalındığı sürece güç kazanımın devamını beklemekteyiz. Tepki yükselişlerinde önceki hafta kar satışların geldiği nokta olan 9850 ile 10.000 seviyesini önemli direnç noktaları olarak takip edeceğiz.

 

Yabancı işlemlerinde öne çıkan hisseler

 

Endeksten hızlı yükselenler (22/04/2024)

 

Fiyat hareketi güçlü hisseler (22.04.2024)

 

Günün önemli şirket haberleri 22/04/2024

 

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)