E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaAracı Kurum RaporlarıTeknoloji ile düşen teknoloji ile kalkar---

Teknoloji ile düşen teknoloji ile kalkar

Teknoloji ile düşen teknoloji ile kalkar
26 Haziran 2024 - 08:29 borsagundem.com

A1 Capital Yatırım tarafından hazırlanan günlük bültende, piyasalar mercek altına alınıyor

ABD Başkanı Joe Biden ile selefi Donald Trump arasındaki ilk ABD başkanlık tartışmasının perşembe günü yapılması ve Fransa seçimlerinin bu hafta sonu başlamasıyla birlikte politika yatırımcıların aklında ön sıralarda yer alıyor.

Fransa Başkanı Emmanuel Macron’un bu ay parlamento seçimlerine gitme yönündeki şok kararı ve Marine Le Pen’in anketlerde önde gelen aşırı sağcı Ulusal Mitingi (RN), Fransa’nın mali sürdürülebilirliğine ilişkin endişeleri artırdı.

RN’den sonra ikinci sırada yer alan sol görüşlü Yeni Halk Cephesi (NFP) ittifakının harcama planları mali kaygıları artırdı. NFP’nin taktik oylama nedeniyle 7 Temmuz’daki ikinci seçim turunda beklenenden daha iyi performans göstermesi ve hatta yeni bir hükümetin parçası olması riskinin finansal piyasalar için daha büyük bir endişe olabileceği söyleniyor.

NFP, bu yıl memur maaşlarının %10 oranında artırılmasından emeklilik yaşının şu anda 64’ten 60’a düşürülmesine kadar değişen politikaları karşılamak için harcamaları 2027 yılına kadar kademeli olarak yıllık ekstra 150 milyar avroya (160,44 milyar dolar) çıkarmak istiyor. Harcamaların, mirastan zenginliğe ve çokuluslu şirketlere kadar çeşitli vergilerdeki artışlarla tamamen dengeleneceği belirtiliyor.

ABD doları, Fed üyesi Michelle Bowman’nın politika faizini “bir süre” sabit tutmanın enflasyonu kontrol altına almak için yeterli olacağı yönündeki görüşünü tekrarlaması, ayrıca gerekirse borçlanma maliyetlerini artırmaya istekli olduğunu da yinelemesi, ABD’de müstakil ev fiyatlarının Mart ayında değişmeden kaldıktan sonra Nisan da aylık bazda %0,2 artmasıyla çoğu majör para birimi karşısında yükseldi.

Çünkü yine FED faiz indirimi sürecini başlatmak için acele etmeyecek beklentisi çıktı. Israrla belirtiğimiz gibi; ABD’de Perakende satışlar ve işsizlik başvuruları gibi önceki bazı verilerdeki zayıflık, dövizde bir yükselişi veya dolarda zayıflığı tetiklemek için yeterli olmayacaktır.

Doların zayıflaması için sadece ABD’de yumuşak veriler görmemiz gerekmeyecek, aynı zamanda Fed’in faiz indirimlerini hızlandırdığını da görmemiz gerekecek.

Altın fiyatlarındaki hareket de FED bağlantılı, zamanlama konusunda daha fazla netlik sunabilecek PCE verisine kadar zayıf seyrini sürdürecek gibi, Spot altın ons başına 2.319 dolarda sabit kalırken,  ABD altın vadeli işlemleri 2.331 dolarda tutundu. Altın fiyatlarındaki düşüşler, fiyat düşüşlerinde alıcıların kenardan müdahale etmesi sayesinde nispeten sığ kalıyor ama altının geçen haftaki zirveleri aşması için 2.368 dolar seviyesinin aşılması gerekiyor.

Petrol fiyatları, Orta Doğu’daki çatışmadan kaynaklanan jeopolitik riskler ve talebin üçüncü çeyrekte zirve yapacağı sezonda stokların düşeceği tahminleri nedeniyle ABD stoklarındaki sürpriz artışa rağmen bu sabah hafif yükseldi. Brent ham petrol vadeli işlemleri %0,5 artışla 85,41 dolara ve ABD Batı Teksas Orta vadeli ham petrol vadeli işlemleri  %0,5 artışla varil başına 81,26 dolara yükseldi.

Asya borsaları da piyasaların ABD’deki önemli enflasyon verilerine hazırlanmasıyla zikzaklı seyirde. MSCI’nın Japonya dışındaki Asya-Pasifik hisselerini içeren en geniş endeksi pek değişmedi. Japonya Nikkei ve Tayvan hisse senetleri Çip üreticilerinin önderliğinde, teknoloji ağırlıklı Nasdaq’daki ralliyi takip ederek yükseldi. Ancak Çin hisse senetleri ve Şangay Bileşik Endeksleri  %0,2, Hong Kong Hang Seng endeksi de %0,16 kayıpla işlem görmekte.

Vadeli işlemler, Avrupa borsalarının daha yüksek bir açılışa hazır olduğunu ve muhtemelen Nvidia’nın ardından teknoloji hisselerindeki yükselişin de etkisiyle daha yüksek bir açılışa hazır olduklarını gösteriyor.

Teknoloji yükselişi destekliyor

 

Wall Street'te teknoloji hisseleri yine ön planda

 

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)