E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaYatırımcı KöşesiTukaş ve Alarko Holding sorusu---

Tukaş ve Alarko Holding sorusu

Tukaş ve Alarko Holding sorusu
09 Temmuz 2024 - 10:04 borsagundem.com

Yatırımcılar sordu, Yatırımcı Masası yanıtladı. İşte o analizler...

DONUK PATATES HATTI İÇİN KREDİ ALDI

SORU- Neden Tukaş sürekli düşüyor? Yılın hangi döneminde yükselecek?
İlhan Kaleköy

CEVAP- Borsada kısa vadeli beklentilerle hareket eden yatırımcılar oluşan dalgalanmalardan istifade edebilmek açısından dönemsel iniş çıkış yapan hisseleri takip ederler. Turizm ya da spor firmaları gibi dönemsel olarak belli zamanlarda gelirleri artan şirketlerin hisselerinde de sezonda çıkışlar, sezon sonrası daha pasif hareketler olabilmekte. Ancak bireysel yatırımcının dönemsel hareket eden hisselerin yerine uzun vadede büyüyen firmaları takip etmesi gereksiz risklerin üstlenilmesine mani olacağı için daha yerinde olacaktır.

Gıda sektöründe faaliyet yürüten Tukaş’ın geçmiş fiyat seyri takip edildiğinde istikrarlı bir büyümeden bahsetmek zor. Hisse, özellikle 2022 faaliyet döneminde ve devamında ikinci bir atakla 2023 yılında yukarı yönlü güçlü bir hareket sergiledi. Öte yandan yaklaşık bir yıla yakın zamandır hisse, üzerinde bulunan basınç nedeniyle yükselemiyor. Nisan ayında yaptığı açıklamada Niğde Bor’da yatırımı devam eden dondurulmuş gıda üretim tesisinin henüz yatırımı tamamlanmış değil.

Şirket geçtiğimiz nisan ayında, yatırımla alakalı dondurulmuş patates hattı alımında kullanılmak üzere kredi alacağını duyurdu. Bu çerçevede, Hollanda Eximbank kaynaklı Akabank ile 32.233.000,00 euro tutarında kredi anlaşması imzaladı. Kredi, 2 yıl ödemesiz 10 yıl vadeli olurken faiz oranı Euribor + 2,75 olarak açıklandı.

Tukaş, geçtiğimiz yıl gelirini ve kârını düşürürken bu yılın ilk üç ayında da gelirdeki azalma sürdü. Dönem sonunda da zarar açıkladı. Mali yapıdaki zayıf seyir hissenin fiyatı üzerinde baskıya yol açıyor.

GELİRDE DÜŞÜŞ SÜRÜYOR

SORU- Alarko Holding hissesi hakkında ki düşünceleriniz nedir? Adil değeri sizce nedir?
Volkan Samyeli

CEVAP- Borsada işlem yapan yatırımcıların bakış açısına göre birçok farklı fiyattan bahsetmek mümkün. Defter değeri, piyasa değeri, gerçek değer gibi değer kavramını çoğaltmak mümkün. Tüm bu değerlerin hareket halinde olduğunu sürekli değiştiğini ise göz ardı etmemeli. Bu noktada adil değerin de değişken bir kavram olduğunu hatırlatmakta yarar var. Tüm bunların dışında şirketlerle ilgili değerlendirme yaparken bugünkü değerinden ziyade gelecekteki değerine odaklanmak daha fazla kazanç getirmenin de yolunu aralayabilecektir. Alarko Holding’e de bu gözle bakılmalı.

Alarko Holding, farklı sektörlerde faaliyet yürüten bir kapasiteye sahip. Farklı alanlara iştirakleri üzerinden ulaşırken özellikle inşaat, enerji, klima sektöründe belirgin bir ağırlığı var. Son yıllarda aldığı kararla da tarımı stratejik alanlardan biri olarak portföyüne dahil etti ve bu alana yönelik güçlü yatırımlarda bulunuyor. Seracılık faaliyetlerinde yoğunlaşırken bunu jeotermal ile birleştiriyor. Böylece enerji ve seracılığın kesişme noktalarını da yakalayarak daha düşük maliyetle çift yönlü bir gelir sağlama amacı olduğu gözleniyor.

Şirketi takip eden yatırımcıların firmanın bu stratejik yönelimin kazanç getireceği ve büyüteceği beklentisinin olması önemli. Yatırımcıların şirketle aynı yaklaşım tarzına sahip olması yatırımda bulunmasının da nedeni olacaktır. Öte yandan şirket, geçtiğimiz yıl hem gelirini hem de kârını düşürdü. Son açıkladığı 2024 üç aylık mali tablolarında da gelirdeki düşüş devam ederken dönem sonunda zarar yazdı. Söz konusu gelişmeler firmanın hissesi üzerinde baskıya yol açarken yaklaşık bir yıldır fiyat yatay seviyelerde hareket ediyor.

Yatırımcı ilgisinin arttığı hisseler (09.07.2024)Yatırımcı ilgisinin arttığı hisseler (09.07.2024)

 

12 göstergesi 12 göstergesi "al" veren hisseler (09.07.2024)

 

Küresel piyasalarda kritik konuşma öncesi temkinli seyirKüresel piyasalarda kritik konuşma öncesi temkinli seyir

 

Günün önemli şirket haberleri 09/07/2024Günün önemli şirket haberleri 09/07/2024

 

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

Son Değer: 103,50
En Yüksek: 104,60
En Düşük: 101,90
Değişim 0,49 %
FK: 0,00
PD / DD: 0,98
İşlem Hacmi 519.181.968
Toplam Adet: 5.013.780
Ağırlıklı Ort.: 103,53
Son Değer: 8,38
En Yüksek: 8,71
En Düşük: 8,35
Değişim -2,33 %
FK: 0,00
PD / DD: 0,49
İşlem Hacmi 143.219.459
Toplam Adet: 16.863.963
Ağırlıklı Ort.: 8,50
ETİKETLER :
YORUMLAR (1)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
  • gılları şifa saçan yobaz beçet 10 Temmuz 2024 07:34

    bu tukaşı araştırın nasıl kaça satıldı .oyak tarafından .ereğlinin neden yerlerde sürünüyor sorusuna cevap olur .ayrıca gsho yuda araştırın banka nasıl satıldı paralar nerde bu vapurculuk iştahi neden şirket muazzam zarar da nasıl becerdi çok önemli izle incele araştır gsdho daneler oluyor .