E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaGündemTürkiye ve Rusya'nın 'gaz merkezi' projesinde neler oluyor---

Türkiye ve Rusya'nın 'gaz merkezi' projesinde neler oluyor

Türkiye ve Rusya'nın 'gaz merkezi' projesinde neler oluyor
16 Eylül 2023 - 15:09 borsagundem.com

Rusya lideri Putin'in Ekim 2022'de Türkiye'de doğalgaz merkezi kurulmasını teklif etmesiyle gündeme gelen projede anlaşmazlık olduğu öne sürüldü. Bakan Bayraktar iddiayı yalanladı ancak projenin gerekliliği de sorgulanmaya başladı

Türkiye ile Rusya arasındaki doğalgaz merkezi projesiyle ilgili görüşmeler sürerken Gazprom kaynaklı "Yönetim konusunda anlaşmazlık çıktığı" şeklindeki haberlere yalanlama geldi. Enerji Bakanı Alparslan Bayraktar, iddiaları yalanladı. 

İletişim Başkanlığı’nın resmi sitesinde yapılan kısa açıklamaya göre Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, Türkiye’de gaz merkezi kurulmasına ilişkin görüşmelerin sürdüğünü bildirdi.

Türkiye’deki deprem nedeniyle müzakerelere kısa bir ara verildiğini kaydeden Bayraktar, şu anda Rusya ve Türkiye’nin konuyla ilgili görüşmelere devam ettiğini bildirdi.

"Başka bir platforma ihtiyacımız var mı"

Bununla birlikte AFP’nin de aralarında bulunduğu bir grup gazeteciye konuşan Bayraktar, Rusya ile bir gaz değişim platformu kurulmasına ilişkin Türkiye’nin ilgisini ilk kez sorgulama yoluna gitti.

AFP'nin bildirdiğine göre Bayraktar, “Herkes iyi çalışan bir gaz ve elektrik platformumuzun farkında değil gibi görünüyor. Gerçekten başka bir platforma ihtiyacımız var mı?” sorusunu yöneltti ve "Biz Bulgaristan'a, Macaristan'a gaz satıyoruz. Türkiye zaten gaz konusunda güvenilir bir transit ülke.” dedi.

Türkiye’nin enerji tedariklerini çeşitlendirmek amacıyla çalıştığını ve bu konuda on farklı ülke ile görüşmelerin sürdüğünü kaydeden Bayraktar, özellikle Cezayir ve Katar, yakında da İsrail ile görüşmelerin olacağı mesajını verdi.

Putin’in Türkiye’ye yaptığı öneri, Rus gazı ve petrolüne olan bağımlılığı düşürmeye çalışan Batı ülkeleri tarafından soğuk karşılanmıştı.

Türkiye’de bir gaz merkezi kurulması askıya mı alındı?

Rus şirketi Gazprom kaynaklarına atıfta bulunularak çıkan haberlerde, Rus yakıtının Avrupa'ya tedariki için Türkiye’de bir gaz merkezi kurulmasının askıya alındığı bildirilmiş ve bunun nedeni tesisi tam olarak kimin yöneteceği konusundaki anlaşmazlık olduğu kaydedilmişti.

Putin Ekim 2022’de teklif etmişti

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Rusya'dan Almanya'ya Baltık Denizi üzerinden bağlanan Kuzey Akım boru hattının patlamalarla zarar görmesinin ardından Ekim 2022'de Türkiye'de doğal gaz merkezi kurulmasını teklif etmişti.

Projeye yakın bir kaynak Reuters'a yaptığı açıklamada Moskova ve Ankara'nın "kontrol" konusunda görüş ayrılığı yaşadığını ifade etti.

Kaynak, "Merkezin kimin yönetiminde olması gerektiği konusunda çekişme var" dedi.

İletişim Bakanlığı, Reuters'ın haberini yalanladı.

Moskova mevcut olarak Türkiye'ye Karadeniz'den geçen MaviAkım ve TürkAkım boru hatlarıyla doğalgaz sağlıyor.

Soçi’de gaz konusu ele alındı

Rusya ve Türkiye Devlet Başkanları 4 Eylül'de Soçi'de yaptıkları toplantıda gaz konusunu ele almıştı.

Putin Rusya'nın Türkiye'ye doğal gaz ihracatının sekiz ayda 10 milyar metreküpü aştığını söylemişti.

Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin ardından Moskova ve Kiev arasında “denge” politikası gözeten Ankara, iki ülke arasında arabulucu rolü üstlenmek istiyor. (euronews)

Miller: Türkiye’deki gaz merkezi için çalışmaya hazırız

 

Türkiye'deki gaz merkezi Rusya'ya ne fayda sağlayacak

 

Kremlin: Türkiye'de doğalgaz merkezi kurulması gecikebilir

 

Novak’tan Türkiye’de gaz merkezi açıklaması

 

'Gaz merkezi' sanayicileri heyecanlandırdı

 

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (2)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)