E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaMakro EkonomiTürkiye'nin 5 yıllık kredi risk primi pandemi öncesine döndü---

Türkiye'nin 5 yıllık kredi risk primi pandemi öncesine döndü

Türkiye'nin 5 yıllık kredi risk primi pandemi öncesine döndü
09 Mayıs 2024 - 19:37 borsagundem.com

Türkiye'nin 5 yıllık kredi risk primi (CDS), 276 baz puanla Şubat 2020'den bu yana en düşük seviyeye geriledi. Pandemi öncesi seviyeyi gören CDS, düşüşü ile olumlu sinyaller vermeye devam etti.

Türkiye'nin 5 yıllık kredi risk primi (CDS), 276 baz puanla Şubat 2020'den bu yana en düşük seviyeye geriledi. CDS böylece Kovid-19 salgını öncesi seviyeye döndü.

TL varlıklara uluslararası yatırımcı ilgisini de yansıtan CDS'in düşüşü, kredi derecelendirme kuruluşlarının olumlu değerlendirmeleri, ekonomi yönetiminin dezenflasyonun tesis edilmesine yönelik kararlı adımları, Türkiye'nin dış finansmana erişimini artırmayı sürdürmesinden alınan sinyallerle birlikte devam ediyor.

Analistler, söz konusu harekette, Türkiye'nin yurt dışı swap kanallarını açmak için adımlar attığına yönelik haber akışının etkili olduğunu ifade etti.

TL varlıklara yönelik talep hakkında değerlendirmelerde bulunan Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ise Türkiye ekonomisine yönelik artan güven ve öngörülebilirliğin, dış finansman sağlamayı da olumlu etkilediğini belirterek, "2023 yılının ilk 5 ayında 2,9 milyar dolar net portföy çıkışı olurken Haziran 2023-Şubat 2024 döneminde 16,8 milyar dolar net portföy girişi gerçekleşti." ifadesini kullanmıştı.

Kredi derecelendirme kuruluşlarından olumlu sinyaller gelmeye devam ediyor

Standard & Poor's (S&P), geçen hafta Türkiye'nin kredi notunu "B"den "B+"ya yükseltti. S&P, yaptığı değerlendirmede, Türkiye'de yerel seçimlerin ardından dış dengelenmenin de etkisiyle para, maliye ve gelirler politikası arasındaki koordinasyonun iyileşeceğinin düşünüldüğü belirterek, gelecek 2 yıl içinde portföy girişlerinin artacağının, cari açığın daralacağının, enflasyon ve dolarizasyonda düşüşün öngörüldüğünü kaydetti.

Fitch Ratings de mart ayı başında Türkiye'nin kredi notunu "B"den "B+"ya yükseltmiş, not görünümünü "durağan"dan "pozitif"e çıkarmıştı.

Moody's, bu yılın başında Türkiye'nin kredi notunu "B3" olarak teyit ederken, not görünümünü "durağan"dan "pozitif"e çevirmişti.

Analistler, gelecek dönemde enflasyonda kalıcı yavaşlamanın sağlanabilmesi ve cari açıkta düşüşün gerçekleşmesi durumunda Moody's'in 19 Temmuz'daki Türkiye değerlendirmesinde not artışı gelebileceği öngörüsünde bulundu.

Şimşek: TCMB'nin döviz pozisyonu iyileşiyor

 

KKM'den çıkış sürüyor! Bir haftada 24.9 milyar TL erdi

 

Merkez Bankası yıl sonu enflasyon tahminini güncelledi

 

S&P Türkiye'nin kredi notununu yükseltti

 

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (2)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
  • uzman dr.sallaso10 Mayıs 2024 07:33

    hala para gelmiyor.yatırım için ? sıcak para değil.yabancı kurumsallar güvenmiyor bunlara .bir kere yargı reformu gerekiyor.akapa partisinin mahapa dan kurtulması gerekiyor bunun için .akapa için chp yeni konjöktör bulunmaz fırsat hem akapa yı hem ülkeyi kurtarmak için chp ile beraber adım atmalı.yapısal reformlar çıkarılmalı .göçmenler ülkelerine gönderilmeli bunun için suriye ile görüşülmeli .gerçek anlamda kalıcı kurtuluş için bunlar temel .yada mahapaya hödüpara  teslim olmuş akapa hem kendi bitişini hem ülkeyi bitirmeye devam eder .

  • Turkogluturk10 Mayıs 2024 07:27

    Iktidar degismedikce risk priminde dusus olmaz.cunki tasarruf ve liyakatin anlamini bilmeyenler