E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaPiyasaÜst düzey yatırımcıları benzersiz kılan 10 özellik---

Üst düzey yatırımcıları benzersiz kılan 10 özellik

Üst düzey yatırımcıları benzersiz kılan 10 özellik
10 Temmuz 2024 - 17:41 borsagundem.com

Üst düzey yatırımcılar, hisse senedi seçimi ya da bilanço okuma gibi özelliklerin çok ötesinde yetilere sahiptir.

BORSAGUNDEM.NET - DIŞ HABERLER SERVİSİ

Yatırımda ne kadar tecrübe sahibi olunursa olunsun, üst düzey bir yatırımcı olmak için neyin ‘gürültü’ neyin ise ‘işe yarar’ olduğunu en doğru şekilde ayırt edebilmek gerekir.

Borsagundem.net’in derlediği bilgilere göre, piyasalarda alım satım yapmak oldukça uzun ve inişli çıkışlı bir yolculuktur. Bu da, yolculuğun kendisiyle bütünleşmeyi, disiplinli ve istikrarlı olmayı gerektirir.

Risk yönetimi ve zihinsel disiplin

ABD’li yatırımcı Steve Burns, New Trader U’da yer alan bu makalesinde, üst düzey yatırımcıları diğerlerinden farklı kılan 10 özelliği maddeler halinde sıralıyor. Burns, üst düzey bir trader olmak için tahmin etmek, yüksek kalitede kanaatlere sahip olmak, bilanço okumak ya da doğru hisse senetlerini doğru zamanda yakalamak gibi herkes tarafından olması gerektiği düşünülen özelliklere listesinde yer vermiyor.

Burns’e göre yatırımda, uzun vadede, uygun risk yönetimi, zihinsel disiplin ve kazançlı bir yatırım sistemi oluşturma ve bu sistemi istikrarlı şekilde takip etme yeteneğinin birleşimiyle kazanılıyor. Geri kalan her şeyin sadece ‘gürültü’ olduğunu öne süren Burns’ün listesi 10 maddeden oluşuyor.

Üst düzey yatırımcı olmanın anahtarı 10 özellik

Yatırım tutkusu: Kişiyi başarıya götüren tüm ödevleri yapmak için gereken iş ahlakını yalnızca tutku besleyebilir.

Hedef odaklılık: Hedef odaklı yatırımcılar başarılı olur: Sadece neden işlem yaptığınızı ve ulaşmak istediğiniz hedefleri biliyorsanız oraya ulaşabilirsiniz.

Azim: Eğer asla pes etmezseniz, sizi başarıdan ayıran tek şey zaman olacaktır.

Dayanıklılık: Düşüşlerden geri dönebilme yeteneği, yatırım başarısının en küçümsenen gizemlerinden biridir.

Geriye dönük test sistemleri: Bir stratejiyle işlem yapmadan önce geçmiş verileri araştırmak, öğrenme eğrisini hızlandırır ve gerçek kayıplar yoluyla öğrenmenin yan adımlarını atar.

Avantajınızı anlamak: Yalnızca avantajlı olduğunuz durumlarda işlem yapın. Bu, para kaybeden yatırımcılara üstünlük sağlamanın en önemli kıstaslarından biridir.

İyi yatırımcılar, kazanan bir sistemin ya kazançların kayıplardan daha büyük olması ya da eşit büyüklükteki kazanç ve kayıplarla yüksek bir kazanma yüzdesine sahip olması gerektiğini bilir.

Kaybedilen işlemleri mümkün olduğu kadar küçük tutmak, kazançlı yatırım için çok önemlidir ve kârlı yatırımın açık uçlu olarak mümkün olan en iyi şekilde sonuçlanmasını sağlar.

Esneklik: Esneklik bir yatırımcının piyasanın verdiği sinyalleri almasına olanak tanırken görüşlere bağlı kalmanın büyük kayıplara yol açabileceğinin farkında olmaktır.

Duygulara dayalı kararlar almanın iniş çıkışları yerine, yatırım planının disiplinli kullanımı, uzun vadede başarı elde etmek için olmazsa olmazdır.

Her yatırımcının uygulayabileceği 10 basit alım satım kuralıHer yatırımcının uygulayabileceği 10 basit alım satım kuralı

 

Yatırımda büyük kayıpların 10 nedeni ve çözümüYatırımda büyük kayıpların 10 nedeni ve çözümü

 

Yatırım serüveninizin başında keşke bilseydim diyeceğiniz 10 ipucuYatırım serüveninizin başında keşke bilseydim diyeceğiniz 10 ipucu

 

Yatırım deneyimi hangi durumlarda değersizleşirYatırım deneyimi hangi durumlarda değersizleşir

 

Yatırım sermayenizin erimesine neden olan 35 hataYatırım sermayenizin erimesine neden olan 35 hata

 

Yatırımda her zaman kazanamazsınızYatırımda her zaman kazanamazsınız

 

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (1)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
  • Mucise Reis ;)11 Temmuz 2024 11:12

    işin özeti şu... senın kafa ypaın sana verilen veriyi alıyormu? yükluyormu? kapasıten öğretılenı algılıyormu ? evet ise tamam sen yönetici olabılırsın. sonrasında bir yonetici ne kadar çok olay ile karşılaşır, çözumlerı gorur, yapoılan hataları algılar, sonrasında karşılaştıgı bi sorunda geçmişini kullanıp alternatıf uretır sen iyisin demektır. okuma derken, dınlemekde onemlıdır. alt kademe kişileri, sornları, sorunlar kaşısında neler yaptıları, nasıl öerileri oldugu ( yarısından çoğpu saçma olacaktır) dınler.. dınlemek bir otobıyografı, biyografıdır. zaten ceo okur ne okur ? kendi gibi buyuk kışılerın hayat hıkayesı ducuncelerı, hayal guçlerıi hataları başarıları, izledıklerı yoldakı hataları yapmazlar hayat hıkayesı okumakde onemlıdır. ama bizde bir artistler :D bir ukalalar, bir sonradna gormelerki :D faiznedne neflasyon sonuç tarzında yonetıcıler. sonuçdakı pozitifleri kendıne laıp yaptık derler,i ama kaçan balık buyuk oluyor fark ettırmezler