E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaPiyasaWall Street rallisi ikinci yarıya taşınır mı?---

Wall Street rallisi ikinci yarıya taşınır mı?

Wall Street rallisi ikinci yarıya taşınır mı?
28 Haziran 2024 - 16:35 borsagundem.com

Yılın ilk yarısı ABD borsalarında etkileyici yükselişlere sahne oldu. S&P 500’ün geçmiş performanslarını masaya yatıran uzmanlar bundan sonraki süreçte de yükselişlerin devam edeceğini öngörüyor

BORSAGUNDEM.NET – DIŞ HABERLER SERVİSİ

ABD borsalarının gösterge endeksi S&P 500 Endeksi için ilk çeyrek boyunca dikkat çekici bir performans sergiledi. Endeks çeyrek boyunca 22 rekor kapanış ve %10’un üzerinde yükseliş kaydetti. Bu rekor kapanış sayısı 1998’den bu yana ilk çeyrek için bir rekor anlamına geliyor.

Wall Street endeksleri ikinci çeyrekte ise bu yüksek tempoya ayak uydurmakta zorlandı. Yine de çeyreği etkileyici bir yükselişle kapatacağı bir noktaya ulaştı. Yılın ilk yarısı bugünkü seans itibariyle sona eriyor. Barron’s haberinde ise bundan sonraki süreçte neler yaşanabileceği tartışılıyor.

S&P 500 Endeksi yılın başından bu yana yaklaşık %15 yükseldi ve 31 rekor kapanışla şimdiden bir rekora ulaştı. Dow Jones verilerine göre endeks daha önce 2021 yılında bir takvim yılının ilk yarısında 34 rekor kapanışa ulaşabilmişti. Bu aynı zamanda S&P 500’ün %24’ten fazla yükseldiği bir yıl olmuştu.

Tarihsel göstergeler de bundan sonra neler yaşanacağına dair pozitif mesajlar veriyor. Ancak yatırımcıların yaz aylarında yaşanabilecek bazı düşüşlere karşı kendilerini hazırlaması gerekebilir.

Dow Jones verilerine göre S&P 500 Endeksi’nın yılın ilk yarısında %15 sınırını geçtiği 13 örnek daha var. Ancak bu örneklerin her biri piyasalar için karışık zamanların geldiğini gösteriyor. Zira 1933 yılında borsaların yıl sonunda %46 oranında yükselmesi ve Kara Pazartesi’nin yaşandığın 1987’de endeksin yılı sadece %2 yükselişle bitirmesine gibi iki farklı tablo söz konusu.

Dahası 1987, S&P 500’ün ilk yarıda %15 yükseldiği ve yılı çift haneli yükselişlerle bitiremediği bu 13 örnek arasındaki tek yıl. Bir sonraki en kötü performansı yaşandığı 1986 yılında ise endeks yılı yine de %14,6 yükselişle bitirmişti. 1987 aynı zamanda endeksin yılın ikinci yarısında çift haneli düşüş kaydettiği tek yıl olarak da öne çıkıyor. 13 yılın yedisinde endeksin ikinci yarıdaki getirisi daha yüksek oluyor. 13 yılın tamamı için medyan getiri ise %3 seviyesinde.

Çeyreklere tek tek bakıldığında ise tarihsel veriler daha dalgalı bir seyir vadediyor. S&P 500 Endeksi bu 13 yılın yedisinde üçüncü çeyrekte düşüyor. 13 yılın medyan getirisinde ise %1,2’lik bir düşüş dikkat çekiyor Ancak endeks 13 yılın 10’unda dördüncü çeyrekte yükseliş kaydetmiş ve medyan artışsa %4,7 seviyesinde.

Eğer tarih tekerrür ederse endeksin üçüncü çeyrekte kayıp getirme ihtimali %50 olarak görülüyor. Buna karşın %75’in üzerinde bir ihtimalle yılın son üç ayında endeks yatırımcıları mutlu edecek.

13 yıllık örnekler arasında sadece 1986 ve 1987’nin tarihsel ortalamalara aykırı hareket eden yıllar olduğunu belirtmekte de fayda var. Zira bu yıllarda S&P 500 yıl sonunda %15’in altında yıl sonu getirisi sağlamıştı. Diğer bir deyişle S&P 500 yılın ilk yarısında %15’lik yükseliş sağladığı 13 yılın 11’inde ikinci yarıda da yükseliş kaydetti.

Yüzde 15’lik ilk yarı performansının kaydedildiği yılların toplam medyan getirisi %26,7. Bu model devam ederse 2024’ün sonuna kadar endeksin %10’dan fazla yükseliş kaydedeceği öngörülebilir. Söz konusu tahmin yatırım danışmanlığı firması Capital Economics’in 6.000 puanlık yıl sonu tahminiyle de örtüşüyor. Yatırım firması endeksteki yapay zeka rallisinin borsayı yüksek seviyelere taşımaya devam edeceğini öngörmüştü.

Mizuho ve Trivariate Research gibi diğer birçok firma da yatırımcıların büyük sermayeli teknoloji hisseleri ve yapay zeka yatırımlarından kaçınmaması gerektiğini savundu. Söz konusu hisse senetleri, yıl başından bu yana 2024 getirilerinin çoğunluğunu sağladı ve Barron’s haberine göre muhtemelen bunu yapmaya devam edecek.

Wolfe Research'ten Chris Senyek de bu hafta benzer noktalara değindi. Perşembe günkü bir notta, olağan şüphelilerin bu yıl piyasanın kazanımlarını yönlendirdiğini yazdı. Senyek geçen hafta Nvidia ve Broadcom gibi bazı yapay zeka hisselerindeki düşüşlerle borsalarda dalgalı bir seyir öngörmüştü. Senyek düşüşlerin diğer teknoloji hisseleri bu zayıflığı dengelediğini ve trendi sağlam tuttuğunu belirtiyor.

Senyek, “Bizim görüşümüze göre oynaklık yaz boyunca artmaya devam edecek. Ancak bunun geneler olarak Muhteşem Yedili’ye, büyüme yatırımı yapanlara ve önümüzdeki haftalarda genel momentum ticaretine fayda sağlamasını bekliyoruz. Ayrıca bu eğilimleri yönlendiren en büyük şirketlerin ikinci çeyrek bilanço sezonunda sağlam sonuçlar ortaya koyacağını öngörüyoruz” dedi.

Yılın ilk yarısında perde kapanırken Barron’s haberine göre analistler yol her ne kadar zor olsa da borsaların yükseliş rotasını devam ettirebileceğini öngörüyor.

Küresel borsaları temmuz ayında ne bekliyor?

 

Wall Street’in ayıları yatırımcılarını ikna edemiyor

 

Tarihsel veriler Nvidia’nın ilk yarı performansını tekrarlayacağını gösteriyor

 

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)