E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaPiyasaWall Street’te endişe yok---

Wall Street’te endişe yok

Wall Street’te endişe yok
11 Temmuz 2024 - 14:11 borsagundem.com

ABD borsalarının korku göstergesi uzunca bir süredir ortalamaların oldukça altında. Uzmanlar düşük volatilitenin boğa piyasaları için iyiye işaret olduğunu belirtiyor

BORSAGUNDEM.NET – DIŞ HABERLER SERVİSİ

Wall Street’in korku göstergesi son dönemlerde endişeden fazlasıyla uzak gibi görünüyor.

Borsagundem.net’in derlediği bilgilere göre, VIX olarak da bilinen Cboe Volatilite Endeksi hisse senetleri piyasalarında önümüzdeki 30 gün gerçekleşebilecek zımni oynaklığı ölçer. Wall Street borsalarında endişe arttığında VIX de yükselişe geçer. Bu yükseliş genellikle S&P 500 ve diğer endekslerde düşüşe sebep olur.

Barron’s’un haberine göre günümüz piyasalarında da Wall Street yatırımcılarının endişeli olması için birçok neden bulunuyor. Yaklaşan ABD başkanlık seçimleri, dünya çapındaki jeopolitik gerilimler, ekonomide yumuşak iniş hedefine ulaşmaya çalışan merkez bankaları gibi birçok endişe noktasını bir çırpıda saymak mümkün.

Ancak araştırma firması DataTrek Research verilerine göre VIX son dönemde alışılmadık derecede düşük seyrediyor. 1990’dan bu yana endeksin ortalama günlük kapanışı 19,49. Ancak Dow Jones verilerine göre VIX çarşamba günü itibariyle 12,85’te kapandı ve 30 günlük hareketli ortalaması sadece 12,73.

DataTrek Kurucusu Nicholas Colas bu hafta paylaştığı araştırma notunda, “Buradaki asıl sonuç VIX’in sadece ‘düşük’ olmadığıdır. Bu veriler istatistiksel açıdan oldukça depresif” ifadelerine yer verdi.

Kağıt üzerinde bu ifade kulağa bir miktar garip gelebilir. Ancak DataTrek verileri bu aşırı sakin borsanın daha önce de gerçekleştiğini ve genellikle bu seyri uzun süreler boyunca devam ettirebildiğini gösteriyor. Colas VIX verilerinin genel olarak yılın geri kalanı için özellikle de büyük sermayeli hisse senetlerine pozitif bir işaret olduğunu belirtiyor.

Colas, “VIX’in istatistikler ölçümlere göre anormal derecede düşük olması boğa piyasasıyla tamamen tutarlıdır. Bu seyir 1990’lardan bu yana tüm boğa piyasalarında böyle olmuştur” dedi.

VIX’in 15,55’ten daha düşük seviyelerde uzun süreler geçirdiği dönemler arasında 1991-1996 arası, 2004-2007 arası, 2011-2019 arası ve 2020 ile bugün arası gibi yıllar bulunuyor. Colas 2018 hariç bu tarih aralıklarındaki tüm zamanlarda S&P 500 Endeksi’nin yükseldiğini belirtiyor.

Colas, “Mevcut düşük VIX verileri bir anormallik değil, daha ziyade ABD büyük sermayeli hisse senedi fiyatlarının yılın geri kalanında mevcut seviyesinden daha fazla ilerleyebileceğini ve ilerlemesi gerektiğini belirten tarihsel olarak güvenilir bir sinyaldir” açıklamasında bulundu.

Gerçekleşen volatilite veya geçmiş volatilite de düşüş gösteriyor. Yatırım danışmanlığı firması Macro Risk Advisors verilerine göre, S&P 500’ün gerçekleşen volatilitesi şu anda 1990’a kadar uzanan tarihsel seviyelerin en düşük %1’lik diliminde bulunuyor.

Dow Jones verilerine göre son 21 işlem günündeki piyasa oynaklığını ölçen Cboe Gerçekleşen Volatilite Endeksi mayıs sonunda 10 seviyesinin hemen altındaydı ve bu hafta 6,4’e kadar geriledi.

Tüm bu gelişmelere karşın araştırma firması Ned Davis Research kasım ayındaki ABD başkanlık seçimleri gibi faktörlerin piyasaları tekrar sarsabilecek piyasa oynaklığını ortaya çıkarabileceği konusunda uyarıyor. Analistler bu hafta paylaştıkları notta ABD Başkanı Joe Biden’ın yarıştan çekilmesi veya seçim sonuçları gibi siyasi tablodaki değişimlerin VIX’i daha da yükseltebileceğini söyledi.

Ancak Colas piyasada keskin bir dış kaynaklı şok olmadığı sürece VIX’in mevcut modellerinin çok fazla değişmesini beklemiyor:

“Tarih VIX’in uzun süre bu seviyelerde kalacağını söylüyor. Örneğin ABD’de büyük bir seçim var ve ne olacağı konusunda çok fazla belirsizlik söz konusu. Ve piyasalar bunu umursamıyor.”

 

Borsaların yükselmek için nedene ihtiyacı yok

 

Fed Başkanı Powell'ın açıklamaları piyasaları nasıl etkiledi?

 

Piyasalar ABD enflasyon verilerini bekliyor

 

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)