E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaEmlakYabancılar yönünü ikinci el konuta çevirdi---

Yabancılar yönünü ikinci el konuta çevirdi

Yabancılar yönünü ikinci el konuta çevirdi
26 Ekim 2022 - 06:34 borsagundem.com

Konut fiyatlarındaki hızlı yükseliş, yerli alıcılar kadar yabancı alıcıların da yönünü ikinci el konuta yönlendirmesine neden oldu.

Konut piyasasının hızına yetişilmiyor. Yüksek fiyat artışları ile birlikte ev almak neredeyse hayal oldu. Konut piyasasındaki talebin yönü artık ikinci el piyasalara kayıyor. Dünya'dan Leyla İlhan'ın konuyla ilgili haberi şöyle:

Sektör temsilcilerine göre, bu nedenlerle son aylarda yabancıların birinci el konut alımları yaklaşık yüzde 40 azaldı. Yabancıların ikinci el konut alımlarında da aynı oranlarda artış olduğu belirtiliyor. Bu gelişmeler üzerine, yabancılara konut satışlarının yarısının artık ikinci ele kaydığı ifade ediliyor.

400 bin dolara tek daire alınabiliyor Mars Investment İcra Kurulu Başkanı Hakan Bucak, vatandaşlık elde edilebilmesi için gerekli en düşük satış bedelinin 250 bin dolardan 400 bin dolara yükselmesi ve artan konut fiyatlarına bağlı olarak, yabancıya satışta bir durgunluk olduğunu kaydetti. Bucak, “Birinci elde yabancı alımları gözle görünen oranda düştü. Diğerleri de ikinci ele kaydı. Sadece Rus piyasası canlı. İran piyasası bizim için önemli bir pazar. Ancak orada şu anda internet bile olmadığı için çok ciddi para transfer problemleri yaşanıyor. Arap coğrafyası Türkiye’deki fiyatları çok pahalı buluyor” diye konuştu. Yükselen fiyatlara bağlı olarak, İstanbul’da 400 bin dolara merkezi bölgelerde 1+1 daire, kentin dış kesimlerinde ise 2+1 bir daire alınabildiğini söyleyen Bucak şunları söyledi:

Bundan iki üç yıl önce bu rakama dış çeperlerde 2+1 konutlardan 2-3 tane alınırken, merkezi bölgelerde ise 3 tane 1+1 alınabiliyordu. Yabancılar da bunun farkında. Ancak ihtiyaçtan dolayı yatırım yapıyorlar

Artan fiyatlara bağlı olarak eski konuta olan talebin yükseldiğini aktaran Bucak, ikinci el alımların ortalama yüzde 30-40 arttığını, birinci elde ise alımların aynı oranda düştüğünü, alımların yüzde 50’sinin ikinci ele döndüğünü söyledi. Bucak, “Eskiden bu oran yüzde 20 ila 30 arasıydı” dedi. Yabancıların konut alımı yaptıkları şehirlerin başında İstanbul, Akdeniz ve Ege illerinin geldiğini belirten Bucak, “Ancak vatandaşlık için gerekli alt alım limitinin 400 bin dolara çıkması, özellikle Bursa, Gebze, Düzce, İzmir ve Ankara’ya da çok fazla talep oluşturdu” diye konuştu.

Satışlar 3 ayda 6 kat azaldı

Hem fiyatların yükselmesi hem de 400 dolara çıkmasının piyasada durgunluğa yol açtığını kaydeden Inhouse Global Yönetim Kurulu Başkanı Fatih Ergüven, “Bu durum özellikle Ortadoğu ülkelerinin adette geri çekilmesine neden oldu. İranlıların da alımları azaldı. Ancak sindirme dönemi bitince bir alım dalgası oluşabilir. Şu anda en olumlu pazar Rusya. Onlar 400 bin doların üzerinde alım yapabiliyorlar” dedi. Tekce Overseas Gayrimenkul AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Bayram Tekçe de, birinci elde yükselen fiyatlar nedeniyle ikinci ele kayış olduğunu vurguladı. Yabancıların ev alımlarının artık önemli bölümlerinin ikinci ele olduğunu kaydeden Tekçe, satışlarının 3'te ikisinin ikinci ele yönelik olduğunu belirtti. Diğer taraftan yabancıların gayrimenkul alımlarında son 2-3 aydan bu yana düşüş yaşandığına dikkat çeken Tekçe “250 bin dolara satılan evler çoğu yerde 400 bin dolara çekildi. Ancak hala uygun fiyatlı evler var. Bu yükseliş alımları yüzde 10 oranında etkiledi. Burada esas etki makro düzeyde yaşanan resesyon ve Türkiye’den alım yapan ülkelerin paralarının dolar karşısında erimesinden kaynaklandı. Çünkü bizim müşterimiz Euro ve Arap ülkelerinin para birimleri ile kazananlar” dedi. 8 Ekim’den bu yana yaptıkları 27 satışın 22’sinin Rus, 2’sinin Kazak, birinin Hint, birinin Kanadalı, birinin de İranlı olduğunu belirten Tekçe, “14 günde, günlük 2 satış ortalamamız var. Ruslara satış yapmışız. Rusları çıkardığımızda 3 günde 1 satışımız oluyor. Yani satışlarımız üç ayda 6 kat azaldı” yorumunu yaptı. Antalya ve İstanbul’un müşteri kitlelerinin farklı olduğunu aktaran Tekçe, “Daha çok iklim müşterisi Antalya’da konut alanlar. İstanbul’daki durgunluk Arap müşterilerin alımlarının azalmasından kaynaklandı” dedi.

Satışların yüzde 20'si Ruslar'a

Türkiye’de markalı konutlardan ev alan yabancıların konut başına ortalama yatırım tutarının 245 bin dolar seviyesinde olduğunu söyleyen Gayrimenkul Yurtdışı Tanıtım Derneği (GİGDER) Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Faruk Akbal, şunları kaydetti:

Mesela bu yıl ilk 9 ayda 50 bini aşkın yabancı yatırım yaptı. Vatandaşlık için talep azınlıkta elbette. Daha çok Kinght Frank, Savills gibi ulusal araştırma otoritelerinin verileri ile hareket eden yatırımcı kitle var. Bunlar para kazanacakları, kira çarpanının, kültürün cazip olduğu ülkelere yatırım yapıyorlar. Mesela bu sene ilk 9 ayda her 5 evden birini Ruslara sattık. Liderliği Birleşik Arap Emirlikleri, Tayland, Karadağ, Yunanistan gibi ülkelerden aldık. Rusların en fazla alım yaptığı ülkeye dönüştük. Büyük resimde toplam satışlarda ivmenin azaldığını görüyoruz ancak bu sadece ülkemize özgü değil.

 

25 soruda sosyal konut projesi!

 

Konut satışlarında düşüş

 

Ev kiralarını borsa gibi yükseltiyorlar!

 

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (9)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
 • Pala26 Ekim 2022 16:08

  Suriyeli, afgan göçmenler sutlaninca 1 2 milyon ev boşa çıkacak. 2023 Mayıs ayını bekliyor insanlar

 • Hesapsız26 Ekim 2022 12:35

  Her gün onlarca Afganlı, Suriyeli, Afrikalının akın akın geldiği ülkede ne ev fiyatları ne de kiralar düşer.  İngilizlerin Rusların  17 bin tl kirayı ucuz bulduğu ülkede neyin fiyatı düşecek. TOKİ'den ev sahibi olmak dışında umudu kalmayan dar gelirli  milyonlar ne yapacak. Bence belediyeler de toplu konut yapımına girmeli. Yoksa yapılan konutlar mültecilere yetmez!

 • Mucise Reis : )26 Ekim 2022 08:56

  şunuda söylemek isterim. Eğer ki yabancılar seçimlerde ülkelerine gönderilir ise, kiralar çok düşecek. Emlakçı arkadaş bahsediyor. Çok fazla yabancı var. Savaş nednei ile yada keyfi. Yabancı gittiği an evlerine ülkelerine, mahallelerde bol bol kıralık yazılı evler göreceğiz. Şuan nerede ise yazı yok.seçimlerde ev talebi, tersine göç, vatandaşlık işlerinin durması gibi etkenlerden nasıl etkılenır ? bunuda uzmanlar ile derğlendirmek ve 2.el ama yenı gibi evleri tercih etmek daha mantıklı gibi. düşünen ciddi araştırma yapmalı biraz.

 • Mucise Reis : )26 Ekim 2022 14:08

  Fahri... suriyeliler yerli biz yabancı :D Aklışkınız fetolardan bu tarz saldırmalara :D merak etme sen.  Bu millet için menfaati için Ne Mutlu Türküm diyen bizdendir... Helal süt emsin yeter. allahdan korksun, haramdan korksun, millete hizmet etsin ne olursa olsun.... Bilirmisin? çanakkalede kaç ermeni asıllı doktor hizmet verdi? Bayramiçe düşen uçak tamirini hangi gayri müslüm tamir etti ve Çanakkale deuçurulup mayınlar ve araziler için bilgi topladı ? Tarihini bil kardeşim. oku.Memlekete faydası olan emek harcayan bizdendir. Bırakın bu tefo ağızlarını. İnsanları bölmeyi. Ağaçsız insanlara sahip çıkan Kazım Kababekir den utan... Tarih bilmeyen, insanları bölen  tiplerden olma. Ne anladın ? hiç bişe :D okumuyorsuni bişe, haberim yok dünyadan...

 • Fahri26 Ekim 2022 12:11

  Belki sende yabancısındır bir soyağacına bak

 • Mucise Reis : )26 Ekim 2022 08:53

  Olayın aslı şu. Son dönemlerde teminat karşılığı krediler felan veriliyor. Bu nedenden dolayı teminat gösterilen evler bankaların eline geçiyor, yada geçmek üzere iken sahibi tarafından elden çıkartılıyor.. Yaşanan bu baskı unsuru artmaya devam ederken, yeni ev taleplerinin önünü yavaş yavaş kesmeye başladı. İnsanlar 2. ev kelepire düşen, sermaye ihtiyacı için satılan bu tarz evlere yöneldi. Zaten yaşlarıda genbç evler popüler durumda. ya iş insnaı alacğaıan karşılık  ev alıyor sonra satıyor, ya bankadan haciz gelecek elden çıkartıyor. vb. vb. Bu durum aylar önce ABd de yaşandı. TC ye bekliyordum zaten. ABD de kucuk ev talelpleri düştü. Büyük ev talebi, geniş aile yaşantısı oluştur. TC de milyonlarca evsiz varken, bu tarz ayrımda beklemıyorum. toki kuraları yunan nufusu kadar evsiz oldugunu çıkarttı ortaya

 • Mks 26 Ekim 2022 08:09

  İstanbul’da 2.el konut fiyatları nerde arttı ki millet hala çok yükseldi diyor dolar bazında 2012-2013 deki fiyatlarında sektörün içindeyim.Dolar o zamandan bu zamana 9-10 kata yakın arttı evlerde aynı oranda merkez ilçeler dış çepherleri bilmem.Kirada zamanla 250-300 aya ev değerine gelerek ortalamarı yakalıyacak tabi.Basında medyada yaygara yabancılar kaç yüzbin daire aldı da sanki uçtu kaçtı fiyatlar deniyor.Normal fiyatlar daire de kira da.

 • E.g.26 Ekim 2022 08:03

  BİZİM VATANDAŞLARIMIZDAN YENİ KİRACI OLACAK ÇOĞUNUN İKİNCİ EL KONUT KİRALAMASI DAHİ İMKANSIZ HALE GELDİ BELEDİYELER VATANDAŞLARIMIZ İÇİN KIRALIK SOSYAL KONUT YAPIMINA BAŞLAMAZLAR İSE SOKAKLARDA/PARKLARDA YAŞAMAK ZORUNDA KALANLARIN SAYISI HIZLA ARTMAYA BAŞLAR

 • Samsunlu26 Ekim 2022 07:19

  Onların yüzünden şişmedimi piyasa, kiralık konutlara girdiler çıkmak bilmiyolar türk milleti evsiz kaldı 6 yıldır sığınmacılar yüzünden..lazım değiller gitsinler..fiyatlar düşer evde bulunur..yazık türk milletine