E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaPiyasaYatırımcı sayısında halka arz etkisi---

Yatırımcı sayısında halka arz etkisi

Yatırımcı sayısında halka arz etkisi
27 Mayıs 2024 - 08:16 borsagundem.com

MKK verilerine göre, pay senedi yatırımcı sayısı 18 Mayıs’taki rekor seviyesinin ardından halka arzlar sonrası gelen kâr satışları nedeniyle 8 milyon 578 bin 116’ya geriledi.

Merkezi Kayıt Kuruluşu (MKK) verilerine göre, pay senedi yatırımcı sayısı 18 Mayıs’taki rekor seviyesinin ardından düşüşe geçti.

Yatırımcı sayısı, 25 Mayıs itibarıyla bir önceki haftaya göre 46 bin 127 kişi azaldı. Toplam yatırımcı sayısı 8 milyon 614 bin 243 olan rekor seviyesinden 8 milyon 578 bin 116’ya geriledi.

KÂR SATIŞI ETKİSİ

Yatırımcı sayısındaki artışta borsanın pozitif performansı etkili olurken yeni halka arzlar da yatırımcı girişini hızlandırdı. Ancak halka arzlar sonrası gelen kâr satışları son haftada yatırımcı sayısının gerilemesine yol açtı.

HALKA ARZ ENDEKSİNDE GERİLEME

Bu yılın ilk 5 ayında 17 şirket halka açıldı. Halka arzlara yatırımcı ilgisinin azalmaya başladığı piyasada, bazı şirketlerin hisse fiyatları halka arz seviyesinin de altına düştü. Bu yıl yapılan 17 halka arzın 6 tanesi şubat ayında, 3 tanesi mart ayında, 1 tanesi nisan ayında kalan 7 tanesi de mayıs ayında gerçekleşti. Bu yıl halka açılan şirketlerden üçü halka arz fiyatının da altına düşerek yatırımcısını üzdü. Şubat ayında 119.296 puanla rekor kıran halka arz endeksi ise cuma günü itbarıyla 96.895 puana kadar geriledi.

Yılın ilk çeyreğinde öne çıkan hisseler

 

Borsada 5 hissenin üzerindeki tedbir kalktı

 

Borsa İstanbul'da bu hafta 12 şirket temettü dağıtacak

 

Yünsa'dan kâr payı kararı

 

Yılbaşından bu yana en çok kazandıran ve kaybettiren hisseler

 

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)