E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaAracı Kurum RaporlarıYatırımcılar önce havanın nasıl olduğuna bakmalı---

Yatırımcılar önce havanın nasıl olduğuna bakmalı

Yatırımcılar önce havanın nasıl olduğuna bakmalı
14 Mayıs 2024 - 08:33 borsagundem.com

A1 Capital Yatırım tarafından hazırlanan günlük bültende, piyasalar mercek altına alınıyor

New York Fed tarafından dün yayınlanan bir anket, Amerikalıların bundan bir yıl sonra enflasyon beklentilerinin  Mart ayındaki %3 seviyesinden  %3,3 seviyesine çıkardıklarını, üç yıl sonra ise %2,8 seviyesinde enflasyon beklediklerini ortaya koydu. Bu, Michigan Üniversitesi’nin geçen Cuma yayınladığı ve hane halkının yaşam maliyeti konusunda endişe duymasıyla ABD tüketici güveninin mayıs ayında altı ayın en düşük seviyesine gerilediğini gösteren bir raporun ardından geldi.

Bugün ABD’de ÜFE verisini takip edeceğiz  ve beklenti: %2.2 gelmesinde yönünde ama haftanın asıl odak noktası, ilk çeyrekteki bazı yukarı yönlü sürprizlerin bir sıçrama mı yoksa endişe verici bir eğilim mi olduğunu görmek için yarın açıklanacak olan ABD TÜFE rakamları olacak. Beklentiler, çekirdek TÜFE’nin mart ayındaki yıllık %3,8 seviyesinden nisan ayında %3,6’ya yavaşlaması yönünde olurken ekirdek tüketici fiyatlarının da Nisan ayında aylık bazda %0,3, yıllık bazda ise %3,6 artması bekleniyor.

Asya borsaları bu sabah 15 ayın en yüksek seviyeleri civarında seyrederken, dolar merakla beklenen ABD enflasyon verileri öncesinde güçlü seyrine devam ederken, Japonya tahvilleri merkez bankasının tahvil alım programında bir miktar geri çekilmesiyle baskı altında kaldı.

MSCI’nın Japonya dışındaki Asya-Pasifik hisselerini içeren en geniş endeksi, Hong Kong hisselerindeki güçlü yükselişin art arda dördüncü haftaya da yayılmasıyla hafifçe tırmandı ve 2023 başından bu yana en yüksek seviyesine ulaştı.

Çin’de Hong Kong’un Hang Seng endeksi , Ocak ayının en düşük seviyelerinden %30  ve bir ayda neredeyse %20 arttı. Son günlerdeki haber ve veriler arasında tüketici fiyatlarında art arda üçüncü aylık artış , beklenenden daha iyi ithalat verileri, rekor düzeyde düşük kredi büyümesi ve uzun verili özel hazine tahvillerinde bir trilyon yuan’ın pazarlanması yer alıyordu.

Brent ham vadeli işlemleri  4 sent artışla varil başına 83,40 dolara yükselirken, ABD Batı Teksas Orta ham vadeli işlemleri 5 sent artışla varil başına 79,17 dolara çıktı. .Gösterge kontratlar, dünyanın en büyük iki petrol tüketicisi olan ABD ve Çin’de talebin arttığına dair işaretler üzerine dün günü yükselişe geçti.

Kimin sözü olduğunu hatırlayamadım ama görünüm aynen bu şekilde “Yatırımcılar, ne giyeceğine karar vermeden önce pencereden dışarı bakıp havanın nasıl olduğunu görmeye çalışan biri gibidir” . Piyasalar bugün ve yarın tamamen tüketici enflasyon raporuyla ilgili olacaklar ve eğer veri beklentilerden düşük gelirse risk iştahı artacak fakat beklentiden yine yüksek gelirse risk iştahı da daha da azalacaktır. Bu arada bugün  Fed Başkanı Powell’ın 17.00’deki konuşmasında ise yeni bir mesaj verip vermeyeceğini takip edeceğiz.

BIST100 endeksinde 10.000 seviyesini ara destek olarak takip edeceğiz. Bu seviyenin üzerinde kalınamaması halinde bir önceki zirve olan ve artık kısa vade açısından daha önemli destek olarak gördüğümüz 9850 seviyesine kadar geri çekilme beklenebilir.  Endekste 10180 seviyesini ise olası gün içi tepki ataklarında ilk direnç olarak verebiliriz.

Metal fiyatlarında 'güçlü dolar' ve 'Çin' etkisi

 

Kakao fiyatlarında büyük düşüş

 

Asya borsaları bölgeden gelen ekonomik verileri değerlendiriyor

 

 

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)