E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaPiyasaYatırımcılardan S&P 500 hisselerine ceza---

Yatırımcılardan S&P 500 hisselerine ceza

Yatırımcılardan S&P 500 hisselerine ceza
06 Mayıs 2024 - 07:50 borsagundem.com

S&P 500'de yatırımcılar hisseleri ortaya koydukları beklentilerden zayıf kâr görünümleri için cezalandırıyorlar

ABD'de şirketlerden gelen güçlü kazançların artık hisse senedi rallisini devam ettirmek için yeterli olmayabileceği, cari yıl için kâr görünümlerinin daha önemli hale gelmekte olduğu öne sürüldü.

Bloomberg Intelligence tarafından derlenen verilere göre, S&P 500 Endeksi'ndeki 400'den fazla firma bu sezon kazançlarını bildirirken, bunların %79'u kâr beklentilerini aştı.

Hisse senedi piyasalarının bu pozitif kar raporlarına sessiz tepkilerini tek bir şeyin açıklayabileceğini belirten analistler,  "Şirketlerin ileriye dönük beklentilerini karşılayabileceğine ikna olmayan yatırımcılar, beklenenden daha zayıf beklentiler nedeniyle hisse senetlerini cezalandırıyor" değerlendirmesini yaptılar.

Büyük büyüme beklentisi

Ekim sonundan nisan ayına kadar S&P 500'de yaşanan %20'lik yükseliş, hisse senedi göstergesinin öngörülen kârların 20 katından işlem görmesine neden oldu ve bu da 10 yıllık ortalamasının yaklaşık %11 üzerinde. Yatırımcılar şimdi yüksek değerlemeleri haklı çıkaracak nedenler arıyor ve ileride daha büyük bir büyüme görmek istiyor.

"Yönlendirme kritik önem taşıyor"

GLOBALT Investments'ta kıdemli portföy yöneticisi olan Keith Buchanan, "Önemli düzeyde iyimserlik var ve akabinde, hayal kırıklıkları ortaya çıkarsa önemli ölçüde olumsuzluk yaşanabilir," dedi. Buchanan, yüksek değerlemeler göz önüne alındığında, "Bu sezon yönlendirme kritik önem taşıyor" diye konuştu.

LPL Financial'ın baş küresel stratejisti Quincy Krosby, "Bu faiz indirimlerini almayacaksanız yerine başka bir şey koymak zorundasınız. Ve bu rehberlik olmalıydı çünkü başka ne olacak?" değerlendirmesini yaptı.

Edward Jones'ta kıdemli yatırım stratejisti olan Mona Mahajan, "Özellikle tüketici ile ilgili bazı şirketlerle ilgili yönlendirmeler konusunda kesinlikle dikkatli olmaya devam ediyoruz ve alt uç tüketici biraz baskı altında görünüyor" dedi.

Dev bankalar S&P 500 şirketlerinin kâr tahminlerinde bölündü

 

Wells Fargo, S&P 500 endeksi için tahminini güncelledi

 

S&P 500 ETF'lerine rekor sermaye girişi

 

ABD borsaları ve Asya için tehlike çanları çalıyor

 

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)