E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaPiyasaYatırımcının rotası nereye döndü?---

Yatırımcının rotası nereye döndü?

Yatırımcının rotası nereye döndü?
17 Nisan 2024 - 08:00 borsagundem.com

Yerel seçimleri sonrası, Borsa İstanbul ve dolar kurunun hareketi yatırımcıların yönelimine dair önemli işaretler verirken, jeopolitik risklerin yol açtığı dalgalanmalara rağmen, yatırımcıların büyük çoğunluğu borsayı tercih etti.

31 Mart mahalli seçimin ardından, Borsa İstanbul ve dolar kurunun hareketi yatırımcıların yönelimine dair önemli işaretler veriyor. Zeynep Aktaş'ın ekonomim.com'daki analizine göre borsadaki farklı endeks kategorilerinde, özellikle BIST 100 dışında kalan hisselerde, bir yıllık faize denk gelecek getiriler oluştu.

Aktaş, yatırımcıların reel sektöre daha yakın duran yatırım araçlarına yönelmesinin ekonomiye dair beklentinin korunduğuna işaret etti.

Yatırımcı borsayı tercih etti

Seçim sonrası dolar kuru yalnızca %0,3 artış gösterirken, BIST 100 Endeksi %4,46 oranında bir yükseliş kaydetti. Jeopolitik risklerin yol açtığı dalgalanmalara rağmen, yatırımcıların büyük çoğunluğunun borsayı tercih ettiği gözlemlendi.

BIST 30 hisseleri içinde, seçim sonrasında %5'in üzerinde kazanç sağlayan 10 hisse bulunuyor. Bu hisselerin fiyat/kazanç ortalaması 7,69 olup; Tüpraş, Bim Mağazalar ve Turkcell gibi şirketler öne çıkıyor. Bu şirketlerin sektörlerindeki lider konumları, yatırımcıların ilgisini çekmeye devam ediyor.

Geri Alım Endeksi'nde %20'lere varan artış

BIST 100-30 Endeksi'nde getiriler ortalama %9 ile %32 arasında gerçekleşti. Ayrıca, Geri Alım Endeksi'nde %20'lere varan yükselişler gözlemlendi, bu da endeksin güçlü bir performans sergilediğini gösteriyor.

BIST 100 Dışında kalan hisseler 15 günde adeta faizle yarışırcasına yükseldi. Ak Enerji ise yüzde 72,76 değer kazandı Kuştur Kuşadası Turizm yüzde 63,01 yükseldi.. En fazla yükselen BIST Tüm-100 Hisselerinin ortalama getirisi yüzde 40,37 oldu.

Nitelikli yatırımcının yeni gözdesi döviz fonları

 

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)