Yazdır

Kiyosaki’nin bu kehaneti de gerçekleşecek mi?

Tarih: 24 Mart 2023 - 18:21

Uzun süredir hisse senedi piyasalarında çöküş bekleyen Kiyosaki, yatırımcıları yeniden uyarıyor.

BORSAGUNDEM.COM - DIŞ HABERLER SERVİSİ

ABD hisse senedi piyasalarında belirsizlik sürüyor. Yükseliş ve düşüş öngörülerinin aynı anda dillendirildiği belirsizlik döneminde istikrarlı şekilde düşüş öngören yatırımcılar da bulunuyor.

Borsagundem.com’un derlediği bilgilere göre, çok satan 'Zengin Baba Yoksul Baba’ kitabının yazarı Robert Kiyosaki yatırımcıları bir kez daha uyarıyor: Hisse senedi ve konut piyasasının çökmesine hazır olun; buna ABD ekonomisini de ekleyin.

Türev piyasaların da başı dertte

Insider’dan Theron Mohamed’in haberine göre, kişisel finans yazarı Robert Kiyosaki, artan faiz oranlarının baskısı altında varlık fiyatlarının çökeceğini düşünüyor. Kişisel finans gurusu, “Faiz oranlarını yükseltmek hisse senetlerini, bonoları, konut piyasasını ve ABD dolarını çökertecek” diyerek devasa türev piyasasının da patlamasını beklediğini belirtiyor.

Fed gösterge faiz oranını 25 baz puan artırarak, bir yıl önceki yüzde 0’lık seviyesinden yüzde 4.75'e yükseltti. ABD Merkez Bankası'nın hedefi, yüksek oranlar harcama yerine tasarrufu teşvik ettiği ve borçlanma maliyetlerini yükselttiği için enflasyonu soğutmak. Ancak faiz artırımının varlık fiyatlarını aşağı çeken, durgunluk riskini artıran ve talebi azaltan bir etkisi de bulunuyor.

Kiyosaki, Fed'i bir çöküşü savuşturmak için hem oranları yükseltmekle hem de ekonomiyi parayla doldurmakla suçluyor. Kiyosaki yatırımcılara, yükselen fiyatlara ve ABD Doları’nın zayıflamasına karşı korunmak için değerli metaller ve kripto para birimlerini satın almalarını tavsiye ediyor.

Kehanetleri bir bir tutuyor

Kiyosaki, takipçileriyle paylaştığı tweet’te, “Para biriktirmek ve iyi çeşitlendirilmiş bir hisse senedi, tahvil, yatırım fonu ve ETF portföyüne yatırım yapmak riskli bir tavsiye” diyor ve ekliyor: “Fiyatlar yükselip alçalsa da hala altın, gümüş ve Bitcoin'in istikrarsız zamanlar için en iyisi olduğuna inanıyorum.”

The Rich Dad Company'nin de kurucusu olan Kiyosaki, 18 aydan uzun bir süredir destansı bir piyasa çöküşü ve büyük bir durgunluk konusunda alarm veriyor. Bu tahminler henüz gerçekleşmemiş olsa da, son yorumlarından birkaçı inkar edilemez bir şekilde kehanet niteliği taşıyor.

Hatırlanacağı üzere, devasa bir para çekme dalgası sonrası Silicon Valley Bank’in iflas etmesinden ve federal hükümet tarafından kontrol edilmeye başlamasından bir haftadan fazla bir süre önce Kiyosaki şu tweet’i paylaşmıştı: “Sırada bankalar mı var?”

Kiyosaki, 13 Mart tarihinde katıldığı bir televizyon programında ise “Sıradaki bankanın Credit Suisse olduğunu düşünüyorum” demişti.

Leon Cooperman: Borsalar uzun süre yeni zirve yapmayacak

 

'Sert iniş' ihtimali artıyor

 

BlackRock: Borsada dip aramak için henüz çok erken

 

Jeremy Grantham: Borsalar yüzde 50 düşecek

 

Paul Krugman: Resesyonun eli kulağında

 

Kiyosaki: Küresel ekonomi dev bir balon

 

Site adresi: https://www.borsagundem.net/haber/kiyosakinin-bu-kehaneti-de-gerceklesecek-mi-1729858