Yazdır

Piyasalarda 'Şimşek' etkisi: CDS düştü, BİST yükseldi

Tarih: 01 Haziran 2023 - 20:56

Eski Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in ekonomi yönetiminin başına geçmesi beklenirken, piyasalarda olumlu hava hakim

BORSAGUNDEM.COM

28 Mayıs'ta Cumhurbaşkanlığı seçiminin ikinci turunun da tamamlanarak sonuçların netleşmesinin ardından, eski Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in adının ekonomi yönetimi için geçmesi piyasalarda olumlu bir hava yarattı.

Seçim belirslizliği nedeniyle geçtiğimiz günlerde 700 puanın üzerini gören Türkiye'nin CDS risk primi, 'Şimşek' etkisiyle bugün 600 puanın altına indi.

Borsa İstanbul'da 2. turun ardından son dört işlem gününü salı günü hariç yükselişle tamamladı.

ŞİMŞEK KENDİ EKİBİNİ KURUYOR

Borsa Gündem'e gelen bilgilere göre, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile 2. turun hemen ardından 29 Mayıs'ta bir görüşme gerçekleştiren Mehmet Şimşek'in ekonominin başına geçmesine artık kesin gözle bakılıyor.

Şimşek'in kendi ekibini kurmak için ciddi bir çalışma içerisinde olduğu, ekonomi yönetiminin başına geçtiğinde ise mevcut durumdan farklı bir anlayışla ekonomiyi yöneteceği de konuşulanlar arasında.

ERDOĞAN SEÇİNDEN ÖNCE SİNYALİNİ VERMİŞTİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan, seçimden önce katıldığı bir televizyon programında ekonomi yönetimine ilişkin ipuçları vermiş ve Mehmet Şimsek hakkında açıklamalarda bulunmuştu.

Erdoğan açıklamasında "Önümüzdeki dönem ekonomi politikalarımızı daha da güçlendirmek için şimdiden ciddi hazırlıklar yürütüyoruz. Uzun yıllar ekonomi yönetimimizde yer alan Mehmet Şimşek kardeşimizin koordinasyonunda bir ekip, bu doğrultuda hazırlıklar yapıyor" ifadelerini kullanmıştı.

Şimşek kritik toplantıyı iptal etti

 

AK Parti Sözcüsü Çelik'ten Mehmet Şimşek açıklaması

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Mehmet Şimşek ile görüştü

 

Site adresi: https://www.borsagundem.net/haber/piyasalarda-simsek-etkisi-cds-dustu-bist-yukseldi-1742655