Yazdır

Jeremy Siegel: Borsaları ancak Jerome Powell raydan çıkarabilir

Tarih: 06 Aralık 2023 - 12:09

Dev yatırım bankalarının borsa rallisine dair çekincelerine rağmen Wharton profesörü Jeremy Siegel, rallinin önünde sadece tek bir engel bulunduğu görüşünde.

BORSAGUNDEM.COM - DIŞ HABERLER SERVİSİ

ABD borsalarında yükseliş sürüyor ancak dev yatırım bankaları bunda yatırımcılarının aşırı iyimserliğinin büyük payı olduğu görüşünde.

Borsagundem.com’un derlediği bilgilere göre, Wharton profesörü Jeremy Siegel’ın ralliye dair mesajı ise oldukça iyimser. Siegel, rallinin önündeki tek engelin Fed Başkanı Jerome Powell olduğunu düşünüyor.

Noel rallisi ve önündeki engel

Fortune’dan Eleanor Pringle’ın haberine göre, ABD’de borsa tüm zamanların en yüksek seviyesine ‘çarpma mesafesi’ndeyken, Wharton'dan Jeremy Siegel bunu raydan çıkarabilecek tek şeyin Fed Başkanı Jerome Powell olduğu konusunda yatırımcıları uyarıyor.

Yıl sonu genellikle hisse senedi piyasasında bir yükselişe işaret ediyor; brokerlar tarafından ‘Noel rallisi’ olarak adlandırılan bu dönemde, düşük performans gösteren hisse senetlerini satılıyor ve yüksek performans gösterenler satın alınıyor. Wall Street'teki pek çok kişi bu yükseliş sinyallerinin 2024'te de devam edebileceğini söylerken, analistler S&P 500 Endeksi’nin 4.700 puanda zirveye çıkmasını beklediklerini söylüyor. Pensilvanya Üniversitesi Wharton İşletme Okulu'ndan ünlü borsa gözlemcisi Jeremy Siegel de onlardan biri ve Dow Jones'un gelecek aylarda ‘tüm zamanların en yüksek seviyesi’ne çıkabileceğini söylüyor. Ancak Siegel’a göre, bu yolculukta tek bir engel bulunuyor.

Siegel uzun süredir Fed'in faiz artırımlarına yaklaşımı konusunda temkinli davranıyor ve sıklıkla Fed Başkanı Jerome Powell'ın bir esneklik unsuru benimsemesi gerektiğini öne sürüyor. Siegel bu haftaki yorumunda da bir kez daha para politikasının ılımlı olması yönündeki argümanını tekrarlıyor.

Siegel, şu an, yılbaşından bu yana yüzde 9,2 artışla 36.204 puandaki rekor seviyesine yakın olan Dow Jones'un, yüzde 2'lik enflasyon hedefine aşırı bağlı kalması durumunda Fed tarafından engellenebileceğini söylüyor. Siegel, “Dow tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaşmaya çok yakın; gelecek aylarda bunun gerçekleşeceğini öngörüyorum. Bizi rotamızdan çıkarabilecek birincil risk ise, Fed'in enflasyon korkularına takılıp kalması olabilir” şeklinde konuşuyor.

Şu ana kadar Fed, yüzde 2'lik enflasyon hedefinden vazgeçmeyeceği tezinin arkasında duruyor. Kasım ayında Fed Başkanı Powell şunları söyledi: “Enflasyonu yüzde 2 hedefimize geri döndürme konusunda güçlü bir şekilde kararlıyız ve enflasyonu sürdürülebilir bir şekilde yüzde 2'ye düşürme sürecinin daha uzun bir yolu var.”

Ancak Powell, enflasyonun yüzde 3,2'de kalmasına rağmen son birkaç Fed toplantısının ardından oranları artırmak yerine yüzde 5,5 seviyesinde tutma konusunda bir miktar muhafazakar davrandıklarını da kabul ediyor.

Bir dereceye kadar esneklik

Her ne kadar Powell enflasyonun yüzde 2 dışında bir seviyede kalmasına izin verme niyetinde olmadığının sinyalini vermiş olsa da, Fed'in yaklaşımının değişebileceğine dair ipuçları vermeye de başladı.

Powell, 1 Aralık'ta Atlanta'daki Spelman College'da düzenlenen etkinlikte, “Ekonomiden almak istediklerimizi alıyoruz” dedi ve ekledi: “Bu kadar hızlı bir şekilde buraya gelen Fed, dikkatli bir şekilde ilerliyor. Yetersiz ve aşırı sıkılaştırma riskleri giderek daha dengeli hale geliyor.”

Bu durum Wharton profesörünü tek bir sonuca götürüyor: “Bir sonraki toplantıda faiz artırımı olmayacak.” Siegel bu tezini şöyle açıklıyor: “Mevcut Fed, piyasaları şaşırtmak isteyen bir Fed değil. Powell Cuma günü bir konuşma yaptı ve eğer Aralık ayında faiz artırmayı düşünüyor olsaydı, bunun sinyalini piyasaya verirdi.”

Siegel, Fed politikalarının eşzamanlı olarak hem enflasyonist baskıları dizginleyebileceği hem de ekonomiyi sağlam tutabileceği konusunda her zaman bu kadar emin değildi. Aslında bu yaz harcama konusunda çekinmeyen tüketicilerin ekonomiyi desteklediği konusunda uyarıda da bulunmuştu.

Ancak harcama yapanların yakında nakitleri tükeneceği ve 2023 yılının ikinci yarısının ‘piyasalar için harika bir zaman olmayacağı’ tezi, S&P 500'ün geçen ay neredeyse yüzde 11 oranında yükseliş göstermesi ve iyi performans göstermeye devam etmesiyle çökmüş oldu. Siegel, bu gelişme üzerine Fed'in planının bir sonraki aşamasına bakmak gerektiğini ifade ediyor.

'Faiz indirimleri'nden söz etmek mümkün mü?

Analistler daha istikrarlı bir piyasanın değerlendirmesini yaparken, 2024 yılı yaklaştıkça piyasada faiz indirimi mırıltıları da dolaşmaya başladı. Goldman Sachs, Fed'in 2024'ün 4. çeyreğinde ilk kez faiz indirimi yapacağını tahmin ettiğini söylüyor. Bank of America bunun 2024 ortası olacağını söylerken Citi, gelecek yıl boyunca 100 baz puanlık faiz indirimi beklediğini belirtiyor.

Siegel ise bu noktada o kadar da ikna olmuş bir görüntü sergilemiyor. Kesintilerin zamanlamasının ‘verilerin ne kadar zayıf geldiğine ve enflasyonun düşmeye devam edip etmediğine' bağlı olduğunu söyleyen Siegel, “Yeni yıla girerken ve Fed faiz oranlarındaki artış veya düşüşlere ilişkin daha fazla tahmin ortalıkta dolaşıyor. Kanımca, Aralık ayında ‘nokta grafiği’nin yayınlanmasının ardından bu nokta netlik kazanacaktır” diyor.

‘Nokta grafiği’, Fed'in ekonomik tahminlerine dayanarak yayınladığı bir grafik olarak biliniyor ve yönetim kurulunun para politikasının seyrine ilişkin görüşlerini gösteriyor. Ayrıca Fed, ileriye dönük federal faiz oranı için bir hedef aralığı veya hedef seviyesi de sağlıyor. Siegel, Fed'in Eylül ayında, yıl sonundan önce bir kez daha faiz artırımına gideceğini tahmin ettiğini belirtmişti. 

JPMorgan: Borsalarda düşüş 2024 ortasına kadar yüzde 20’yi aşacak

 

Borsada yıl sonu rallisi yaşanır mı?

 

Stifel: ABD borsalarında 2024 yılı ortasına kadar yön aşağı

 

FOMO borsalara giriş yaptı

 

Wells Fargo: Borsada düzeltme zamanı yaklaşıyor

 

Boğa piyasası rallisi nerede tökezler?

 

Site adresi: https://www.borsagundem.net/haber/jeremy-siegel-borsalari-ancak-jerome-powell-raydan-cikarabilir-1772929