Yazdır

Fundstrat: Borsada yükseliş 2024'ün ikinci yarısına sarkacak

Tarih: 08 Aralık 2023 - 15:28

Fundstrat’tan Tom Lee, borsanın geleceği hakkında olumlu tarafta yer alsa da, kazanç için 2024 yılının ortasına kadar beklemek gerekebileceğini söylüyor.

BORSAGUNDEM.COM - DIŞ HABERLER SERVİSİ

ABD borsalarında rallinin pilinin tükendiği düşüncesi giderek daha çok dillendiriliyor. Wall Street’te yükseliş yanlısı olmakla bilinen Tom Lee, hisse senedi piyasalarının gelecek yılki performansından umutlu olsa da, kazançların ancak yılın ikinci yarısında artacağı noktasında yatırımcıları uyarıyor.

Borsagundem.com’un derlediği bilgilere göre, Fundstrat'tan Tom Lee, 2024 yılı için Wall Street'teki en yüksek S&P 500 Endeks tahminini açıkladı. Borsanın en tanınan boğalarından biri olan Lee, gelecek yıl endeksin 5.200 puana yükselebileceğini ifade etti.

Yükseliş oranı yüzde 14’ü bulacak

MarketWatch’tan Isabel Wang’ın haberine göre, Fundstrat Global Advisors Araştırma Başkanı Tom Lee, S&P 500 Endeksi’nin gelecek yılın sonuna kadar yüzde 14 oranında yükseleceğini belirtti.

Lee, yaptığı açıklamada, düşen enflasyonun daha düşük faiz oranlarına ve sıkı finansal koşulların beklenenden daha hızlı silinmesine yol açacağını, bunun da kurumsal kazançları ve borsa değerlemelerini artıracağını beklediğini söyledi. Lee, iş gücü piyasasının ise yılın ilk yarısında ‘zayıf’ seyretme ihtimaline rağmen ABD ekonomisinin bir resesyondan da ‘muhtemelen’ kaçınacağını belirtti.

Kazançlar yılın ikinci yarısında

Lee, paylaştığı notta, “2024'e girerken yatırımcıların şüpheleri azaldı ancak yatırımcılar genel olarak temkinli. Hisse senetleri konusunda genel olarak olumluyuz ancak kazanımların çoğunun 2024'ün ikinci yarısında gerçekleşeceğine inanıyoruz” diye yazdı.

Lee, Fed’in faiz oranlarını artırmayı bırakacağı ve hatta gelecek yıl faiz oranlarını düşürmeye başlayacağı beklentileri nedeniyle finansal koşulların gevşemesinin, artan satın alma gücü ve reel ücret artışlarının bir sonucu olarak tüketici gelirlerinde bir artışa yol açacağını öngörüyor. Lee ayrıca, gelecek yıl 30 yıllık ipotek faiz oranlarında yaşanacak bir düşüşün ve Amerikan şirketlerinden gelen ‘bastırılmış' talebin de 2023'ten çok daha iyi bir makro zemin yaratacağını belirtiyor.

Fiyat/kazanç oranı ve hisse başına kazanç

Lee, özellikle hisse senetlerinde, S&P 500 Endeksi’nin fiyat-kazanç oranının, 2024 yılında 12 aylık ileri kazançların 20 katına çıkmasını bekliyor. FactSet verilerine göre, büyük endeks şu anda vadeli kazançların 18 katından fazla işlem görüyor.

Lee, 10 yıllık Hazine getirilerinin yüzde 4 ila yüzde 5 arasında olduğu 1937'den bu yana, S&P 500 Endeksi’nin fiyat/kazan oranının yaklaşık yüzde 65'lik dilimde 18 kat ileri kazançlara ulaştığını savunuyor.

Hisse başına kazanç (Earnings per share) noktasında ise Lee, döngüsel hisse başına kazanç toparlanması ve sermaye harcamalarında toparlanmaya yol açabilecek finansal koşulların hafifletilmesi nedeniyle S&P 500 Endeksi’nin hisse başına kazançta yüzde 8,3 oranında artışla 260 dolara ulaşacağını öngörüyor.

Yıl sonu hedefine sadık

Lee'nin S&P 500 Endeksi için gelecek yıl sonu hedefi, MarketWatch tarafından geçen hafta ankete katılan 11 satış tarafı stratejistinin 4.811 puanlık ortalama tahmininden yüzde 8,1 oranında daha yüksek.

Lee, Wall Street'teki en iyimser tahmincilerden biri olmaya devam ediyor. Aynı zamanda borsanın 2023'teki rallisini doğru olarak adlandıran birkaç stratejistten biri olan Lee, yılın son haftalarında S&P 500 Endeksi’nin hâlâ tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 4.825 puana ulaşacağını düşünüyor.

Fundstrat: Borsada olası bir satış baskısını satın alın

 

Fundstrat: Enflasyonun duvara çarpması borsalarda yükseliş işareti

 

BofA: Tahvillerde ralli hisse senedi piyasalarına zarar verir

 

Oxford Economics: Kasım rallisi parasal sıkılaştırma için felaket oldu

 

Borsada yıl sonu rallisi yaşanır mı?

 

Hisse senedi piyasaları toparlanamıyor

 

Site adresi: https://www.borsagundem.net/haber/fundstrat-borsada-yukselis-2024un-ikinci-yarisina-sarkacak-1773302