E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaEmtia ve Döviz PiyasalarıYen/dolar mücadelesi kritik seviyede---

Yen/dolar mücadelesi kritik seviyede

Yen/dolar mücadelesi kritik seviyede
26 Haziran 2024 - 13:28 borsagundem.com

Japon para birimi yen, dolar karşısında 1986'dan beri en düşük seviyeye geriledi

Japonya ve ABD'deki getiri farkının yüzde 5’in üzerinde olması yen üzerinde baskı oluşturmaya devam ederken, Japon para birimi dolar karşısında 1986'dan beri en düşük seviyesine geriledi.

Dolar/yen paritesi şu sıralarda yüzde 0,4 artışla en son Aralık 1986'da görülen 160,39 seviyesine çıktı.

Japon yeni yıl başından bu yana değer kaybetmeye devam ederken, dolar/yen paritesinin 160 seviyesini aşması Japon yetkililerin döviz piyasasına müdahalesine ilişkin spekülasyonları da artırdı.

Japonya'da Uluslararası İlişkilerden Sorumlu Maliye Bakan Yardımcısı Masato Kanda, Japon yenine gerekirse 24 saat destek için müdahale etmeye hazır olduklarını dile getirmişti.

Kanda, kurdaki gelişmelerin ulusal ekonomiyi olumsuz etkilediğini vurgulayarak, "Spekülatif sebeplerle kurda aşırı oynaklık olması durumunda gerekli müdahaleyi yapacağız." değerlendirmesini yapmıştı.

60 milyar dolarlık rezerv satışı tahmini

Japonya Merkez Bankasının (BoJ), dolar/yen paritesi Nisan 2024’te 160 seviyesinin üstüne geldiği zaman para birimini desteklemek için döviz piyasasına müdahalede bulunduğu iddia edilmişti. Dolar/yen paritesi 29 Nisan’da 160,24 seviyesini test ederek Haziran 1986'dan bu yana ilk kez 160'ın üzerine çıkmıştı.

Ülkenin para birimindeki hareketlerin Japon otoritelerini harekete geçirirebileceği ifade edilirken, analistler, 29 Nisan'da görülen 160,24 seviyesinin ardından yaklaşık 60 milyar dolarlık rezerv satışının yapılmış olabileceğini belirtiyor.

Döviz piyasasında özellikle ABD ve Japonya arasındaki yüksek faiz oranı farkı, yenin dolar başta olmak üzere diğer para birimleri karşısında önemli ölçüde değer kaybetmesine yol açıyor.

Japonya bu yıl faiz oranlarını sıfır ila yüzde 0,1 aralığına yükseltmiş olsa da ABD'de yüzde 5’ün üzerinde olan faiz oranları yatırımcıların dolar varlıklarına talebini artırıyor.

Analistler, dünyanın en büyük ekonomileri arasında yer alan ABD ve Japonya arasındaki getiri farkının altında yatan dinamikler değişmediği müddetçe, Japon para biriminin baskı altında kalacağını vurguladı.

Şirketler zor durumda

Dolar karşısında bir süredir gerileyen Japon yeninin Japon ihracat şirketlerinin karlarını destekleyerek birçok Japon şirketinin hisse fiyatlarının rekor seviyelere ulaşmasına sebep olduğunu aktaran analistler, buna karşın ihracat odaklı olmayan Japon şirketlerini ise maliyetler konusunda zor duruma soktuğunu bildirdi.

Yenin zayıflığı, Japon ekonomisini ve BoJ’un faiz oranı görünümünü nasıl etkileyeceğine dair soruları gündeme getirirken, son üç yıldır değer kaybeden Japon yeni, yıl başından beri dolar karşısında yüzde 12'nin üzerinde geriledi.

Wells Fargo'dan müdahale sinyali yorumu

ABD'li banka Wells Fargo'nun stratejisti Erik Nelson, "Maliye Bakanlığı'nın son günlerdeki söylemleri endişelerin arttığına işaret ediyor ancak yakın bir müdahalenin sinyalini vermiyor. Maliye Bakanlığı'nın harekete geçmesi için muhtemelen 160'ın net bir şekilde kırıldığını ve daha büyük günlük hareketlerle hızlandığını görmemiz gerekecek" dedi.

Nelson, Japon yetkililerin piyasaya girmek için yenin 165 veya üzerine gerilemesini bekleyebileceğini de sözlerine ekledi.

Euro, dolar karşısında 'yükselebilir' tahmini

 

BofA'dan Japon yeni tahmini

 

Japon yeni, "müdahale" açıklamalarıyla duruldu

 

Japon yeni yeniden düşüşe geçti

 

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

ETİKETLER :
YORUMLAR (1)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
  • misafir26 Haziran 2024 14:21

    ABD caponların elindeki abd tahvillerini ucuza almak için sene başndan beri bastırıyoda bastırıyo. eger bu caponlar yen 165 hatta 170 çıkınca satmazsa abd de ne olur acaba. zaten abd tahvilleri ellerinde. ve abd nin kendilerine 2 dene atom bombası attıklarını unutmuyolardır herhalde.