E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaGündemYıldırımtürk: Borsa yatırımcısı risk almayı sever, altına gitmez---

Yıldırımtürk: Borsa yatırımcısı risk almayı sever, altına gitmez

Yıldırımtürk: Borsa yatırımcısı risk almayı sever, altına gitmez
04 Temmuz 2024 - 15:14 borsagundem.com

Mehmet Ali Yıldırımtürk, borsaya gelecek verginin altın talebini artırmayacağını belirtti. Yıldırımtürk, borsa yatırımcılarını risk almayı seven ve aktif yatırımcılar olduğunu vurguladı.

 

Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi, haziran ayını yüzde 2,38 artışla 10.647,91 puandan tamamlarken, yılın ilk yarısında yüzde 42,54 yükseliş kaydederek dünyada öne çıkan endeksleri geride bıraktı. Endeksin göze çarptığı bu dönemlerde, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in "bu pakette değil ama bir dahaki pakette borsaya vergi üzerine çalışıyoruz" ifadesi gündeme bomba gibi düştü. Vergi tartışmalarına, Nasıl Bir Ekonomi TV’nin Ekonomi Masası programına katılan altın ve para piyasaları uzmanı Mehmet Ali Yıldırımtürk de katılarak, konuya ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Yıldırımtürk, borsaya uygulanacak vergiden dolayı altına olan talebin artacağına inanmadığını belirterek, "Borsa yatırımcıları daha dinamik ve risk almayı seven kişiler. Altın ise daha çok orta ve uzun vadeli bir yatırım aracı" dedi.

Borsadan altına yönelen olur mu?

Borsaya gelecek vergi nedeniyle altına talebinin artacağı kanaatinde olmadığını ifade eden Mehmet Ali Yıldırımtürk de, “Çünkü altınla iştigal edenler ile borsayla iştigal edenler farklı. Borsada kendini yeterince güvende görmeyenler altına yönelebilir ama bunun yüzdesinin oldukça düşük olacağını düşünüyorum. Çünkü borsa yatırımcısı daha hareketli, daha risk almayı seven yatırımcı. Altın biraz daha orta ve uzun vadeli bir tasarruf aracı. Çok sık alıp satılacak bir pozisyonda olmuyor. Ancak kaydi olursa bu yapılabiliyor fakat kaydi de bankaların alış fiyatıyla satış fiyatı arasında fark çok yüksek olduğu için onu da çok fazla tercih etmiyor yatırımcı. Ancak ekranlardan dolar bazında ons fiyatıyla yapılabilir. O da biraz profesyonelliği gerektiriyor” şeklinde konuştu.

Belki işlem vergisi olabilir ama...

Borsaya vergi getirilmesi konusunun bundan önce de yaşandığını ama çok başarılı olmadığını belirten Yıldırımtürk, şunları söyledi: “Amerika'yı tekrar keşfetmeye gerek yok. Belki işlem vergisi olabilir ama kazançtan vergi, Zekeriya Temizel tarafından da uygulanmaya çalışılmıştı. Çok fazla tutarlı olmadı ve borsaya zarar verdi. Çünkü sert düşüşler yaşandı. O bakımdan bunu bir daha gözden geçirmeleri gerekir. Nasıl bir tepki olacağını ölçmek yerine bunu etraflıca düşünüp ondan sonra kamuoyuyla paylaşmak daha doğru olur.”

“Altında alım ve satım dengeli”

Diğer taraftan konut alımı veya araba alımı için altın satışının devam ettiği bilgisini veren Yıldırımtürk, borç ödemek için de altın satanların olduğunu aktardı. Parasının büyük bir kısmını dövizde, altında tutanların ihtiyaç olduğunda sattığını söyleyen Yıldırımtürk, “Ancak dövizde çok sakin bir seyir olduğu için dövize çok fazla yönelen de olmadı son dönemde. Ama altın hâlâ tercih ediliyor. Bu arada tasarruflarında bir miktar birikimi olanlar yine altın almaya da devam ediyor. Altında alım satım dengeli diyebilirim” şeklinde konuştu.

Şimşek'ten borsada kazanç vergisi açıklaması: Çalışıyoruz!

 

Borsada kazanç vergisi taslaktan çıkarıldı mı

 

Şimşek duyurdu: Borsada işlem vergisi rafa kalktı

 

BAKYD'den borsada işlem vergisi uyarısı: Tam aksi bir etki yaratır

 

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (4)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
 • E.g.05 Temmuz 2024 04:08

  RUSYA UKRAYNA SAVAŞI BİTİNCE ALTIN FİYATLARI DÜŞMEYE BAŞLAR HAMAS İSRAİL SAVAŞI BİTİNCE DÜŞÜŞ HIZLANABİLİR

 • Ahmet 04 Temmuz 2024 15:54

  Borsa da zaten vergi var .

 • borsacı05 Temmuz 2024 06:08

  borsada vergi var yatırırm ortaklıklarında çok cüzi .zaten gelecek olursa vergide kazanca 1000 de 1 gibi gelir.

 • MERHALET KUŞUÖTMEZ04 Temmuz 2024 18:03

  Borsa vergi yoktur nerenden çıkarttın.Aracı kurumların komisyonları var.Asıl sen vergiyi görünce küçük dilini yutacaksın.