E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaOtomotivYılmaz'da BYD açıklaması: Cari açığı daha da düşürecek---

Yılmaz'da BYD açıklaması: Cari açığı daha da düşürecek

Yılmaz'da BYD açıklaması: Cari açığı daha da düşürecek
08 Temmuz 2024 - 21:24 borsagundem.com

BYD'nin Türkiye'ye yatırımına ilişkin açıklama yapan Yılmaz, "Bu yatırımın halihazırda düşen cari açığımızı daha da düşürmesini bekliyoruz" dedi

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, elektrikli araç üreticisi Çin menşeli BYD firmasının Türkiye'ye yapacağı yatırımın orta vadede ihracata ciddi katkılar sunmasını ve cari açığı daha da düşürmesini beklediklerini belirtti.

Yılmaz, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, dünyanın "en büyük" elektrikli araç üreticisi Çin menşeli BYD firmasının Türkiye'de yatırım yapmasına yönelik anlaşmanın, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır ve BYD Yönetim Kurulu Başkanı Wang Chuanfu tarafından imzalandığını anımsattı.

1 milyar dolar tutarındaki yatırımın, 2026 sonlarında üretime dönüşmesini ve yaklaşık 5 bin kişilik doğrudan istihdam sağlamasını beklediklerini ifade eden Yılmaz, şunları kaydetti:

"Uyguladığımız politikalarla yatırım ortamının iyileştiği dönemde gerçekleşen bu yatırımla birlikte, uzun vadeli uluslararası sermaye girişlerinin daha da hızlanmasını ve cari açığımızın finansman kalitesinin iyileşmesini öngörüyoruz. Bu yatırımın, orta vadede ihracatımıza da ciddi katkılar sunmasını ve halihazırda düşen cari açığımızı daha da düşürmesini bekliyoruz. Süreçte emeği geçen tüm kurumlarımızı tebrik ediyorum."

İTO Başkanı Avdagiç'ten “BYD yatırımı” açıklaması

 

BYD ile yatırım anlaşması imzalandı

 

Çinli BYD’den Türkiye’ye 1 milyar dolarlık yatırım kararı

 

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

ETİKETLER :
YORUMLAR (2)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
  • SSK emekli 09 Temmuz 2024 09:59

    Yine en düşük emekli aylığı alana artış diye başladınız yine tüm emekliye yapmazsanız adaletin terazisi şaşar sakın yanlış yapmayın geçmişte yaptığınız gibi pirimi az olanı ödüllendir pirim günü çok olanı aptal yerine koymayın

  • SSK emekli 09 Temmuz 2024 09:25

    Acil intibakkkkkkkkkk imdatttttttt