E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaGündemYılmaz'dan 'enflasyon' mesajı: Tarih verdi---

Yılmaz'dan 'enflasyon' mesajı: Tarih verdi

Yılmaz'dan 'enflasyon' mesajı: Tarih verdi
27 Haziran 2024 - 21:41 borsagundem.com

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, katıldığı televizyon programında gündeme ilişkin soruları yanıtladı. Yılmaz açıklamalarında, "Hazirandan itibaren yıllık enflasyonda gerileme göreceğiz" ifadelerini kullandı

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, CNN Türk'te Gece Görüşü programında gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı.

Yılmaz'ın açıklamalarından öne çıkan satır başları şu şekilde:

'GRİ LİSTE' AÇIKLAMASI

Mehmet Bey Singapur'da. Bir süredir gri listedeyiz. Yarın bu Genel Kurul'da değerlendirilecek. Oylama yapılacak. Teknik çalışmalar yapıldı. Bizden istenen düzenlemelerin hepsi yapıldı. Çalışma grubunun geçtiğimiz aylarda teknik grubu geldi. Saha incelemeleri yaptılar. Olumlu rapor çıktığını biliyoruz.

Beklentimiz olumlu bir adımın çıkması. Bir taraftan ülkeler oylama yapacaklar. Konsensusu bazen yorumlayabiliyorlar. Yarın olumlu karar çıkacağına inanıyoruz. Olumlu karar çıkmazsa bunu siyasi bir karar olarak yorumlarız. Teknik bir problem yok. Meclis'e teşekkür ediyoruz. Çıkmamak dünyanın sonu değil. Esas olan sizin uygulamalarınız. Gri listede olmak hoş bir durum değil elbette. Not artışı değil bu ama olumlu etkisi olabilir. Ülkenin algısı anlamında önemli bir hadise.

ENFLASYONDA HEDEF HAZİRAN SONU

Türkiye'ye daha uygun koşullarda fon akışı olabilir. Bu da ülkemizin kalkınmasına yardımcı olur. Burada ekonomi politikasından ziyade kara para aklama ve terörün finansmanı konusunda düzenlemeler önemli. Meclisimizin çıkardığı önemli düzenlemeleri oldu. Türkiye'nin hukuki anlamda düzenlemelerinde eksiği kalmamış oldu. Birkaç ülkenin siyasi saiklerle engellemesi bizim ortaya koyacağımız iletişimle Türkiye'nin üzerine düşeni yaptığını ve siyasi nedenlerle karar alındığı görülür. Geçen yıl OVP ortaya koyduk.

Üçe ayırdık. Enflasyona ilişkin üç dönem ele alındı. Geçiş dönemini mayıs itibariyle tamamladığımızı düşünüyoruz. Mayıs ayında en yüksek rakamı göreceğiz mayıs sonrası düşecek dedik. Hazirandan itibaren yıllık enflasyonda gerileme göreceğiz. Haziranla dezenflasyon dönemine gireceğimizi düşünüyoruz. Eylüle geldiğimizde rakamın epey gerilediğini görmüş olacağız. Yıl sonu MB'nın yüzde 38 gibi bir tahmini var. Biz de onu esas alıyoruz.

Gelecek yıl ise yüzde 20'nin altını göreceğimizi öngörüyoruz. Kalıcı fiyat istikrarı sağlayacak olan tek haneli rakamları 2026'da yakalayacağımıza inanıyoruz. Profesyonellerimiz bunları gördüler. Henüz vatandaşımızda beklenti yüksek. Somut şeyleri görmeleri gerekiyor. Yaz dönemlerinde bu algının kırılacağına inanıyorum. Biz şuna inanıyoruz. AK Parti ve Cumhur İttifakı olarak vatandaşın derdi neyse bizim temel önceliğimiz budur. Temel önceliğimiz enflasyonu düşürmek.

"KALKINMAKTA OLAN BİR ÜLKEYİZ"

Dünyanın da bizim de zor bir döneminden geçiyoruz. Bölgemizde savaşlar var. Bir de tarihimizin yaşadığı en büyük felaket deprem var. Merkezi idareden bu yıl ayrılan miktar 1 trilyon 30 milyar TL. Bundan sonraki dönemde daha olumlu ortama doğru gideceğiz. Enflasyonun olduğu ortamda kalıcı refah sağlayamıyorsunuz. Enflasyonu düşürdüğünüz takdirde gelir dağılımını rahat düzeltme imkanı hem de kalıcı refah sağlama imkanınız oluyor. Biz kalkınmakta olan bir ülkeyiz. 

En adaletsiz vergi enflasyonist vergidir. Enflasyonist vergi artışlarını istemiyoruz biz. Büyüme iyi gidiyor. Dünyada en iyi büyümelerden birini sağladık. Bütçe açığı yüzde 10'a çıkacak deniyordu. Gerçekleşme 5.2 oldu. Deprem harcamalarını düştüğünüz zaman 1.6. Bütçede disiplinli bir hareket içindeyiz. Cari açık 2023'te 4 civarındaydı. Milli gelire oranla rakamlar bunlar. OVP'den iyi performans sergiliyoruz. Şu anki hedefimiz 2.5 civarında. İşsizlik oranı tarihi seviyeye düştü. İhracat şu anda 12 aylık 260 milyar doları geçmiş durumdayız.

Turizmde hedefimiz 60 milyar dolar. Türkiye sağlıklı şekilde yoluna devam ediyor. 147,6 milyar dolar şu anki rezervimiz. Swap hariç 13 milyar dolara yakın kardayız. Ciddi bir iyileşme olduğunu söyleyebilirim. Döviz ihtiyacımız azaldı. KKM'de geçen yıl 126 milyar dolarmış. Son rakam 62.5 milyar dolara düşmüş. CDS, 700 üzerinden 281'e düşmüş durumda. Riskleri aşağıya çektik. Tabi ki hiçbir zaman gevşememek gerekir. Kararlı şekilde eğilimi devam ettirmemiz gerekir.

İşte ekonomistlerin enflasyon beklentisi

 

Bahçıvan: Yüksek enflasyon şirket bilançolarında geçici bir illüzyon yaratıyor

 

Larry Summers: Fed ve yatırımcılar enflasyon öngörülerinde yanılıyor

 

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

ETİKETLER :
YORUMLAR (18)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
 • azmi28 Haziran 2024 12:46

  Bu gidişle hiçbir enflasyon tahmini tutmaz. Vatandaş parasızlıktan kırılıyor ,siz ise kendinize zam yapıyorsunuz. Kamu harcamalarında tasarrufa gitmiyorsunuz. Marketler nasılsa ihtiyaç diye satın alacaklar diye düşündüğünden habire zam yapıyor. Mal orada duruyor , fiyatına zam ekliyorlar . Nasıl olacak

 • Mucise Reis : )28 Haziran 2024 12:05

  Katıldığı program ve program yöneticisi durumu net özetliyor. :D çok güzel ve süper olsa. karşısında 10 larca soru soran kalıteli isimler olurdu. kendine güvenen zaten kaliteli soruları cevaplar. spor programı gibi geçen boş diyaloglar olsa gerek. izleneek içerik bile bulmadım. ne dedi merakımda yok :D

 • HALİL KOZALAK28 Haziran 2024 11:45

  Öyle bir ülkede yaşıyoruz ki.Bu hükümet ekonomi, adalet ve eğitimde sınıfta kaldı.Diyelim ki bu hükümet gitti yerine HDP ve organik ortakları geldi bu seferde ülkenin parçalanma riski olmayacağının garantisi varmı.ülkede özert bölgeler, sınırlarımıza kürdistan kurulup daha sonra ülkemizide içine alacaklarını israil hükümetinin bir politasi olup, asker apoletlerinde bunların resim etmişler dahi.Aslında bu kürdistan büyük israil asıl amaçıdır.

 • DOĞRU28 Haziran 2024 11:25

  şu anki enflasyonun en büyük sebebi ,damat ve onun ekonomi yönetimidir ,pandemide bedava dağıttığınız krediler ev ve araba fiyatlarını patlattı arkasından diğer mal grupları geldi,ikinci sebebde milyonlarca aldığınız suriyeliler sürekli doğuruyorlar bunlara ne ev ne yiyecek yeter...

 • astor28 Haziran 2024 08:36

  bu enflasyon siz bu kadar harca yaptıkca sktn sene düşmez.  halkta bunu yemiyor artık.  tek şart erken secim.

 • Turkogluturk28 Haziran 2024 07:02

  Enflasyonu yaratanlarin iktidarinda enflasyonun dusecegine inanacak kadar aptal degilim

 • Turkogluturk.28 Haziran 2024 13:04

  Verme bop projesini savunanlara ver.ekrana ocalani cikartip oy isteyenlere ver.iki kelime ogrenmis hepsi ayni.

 • ZÜLFİKAR KIZILKAYA28 Haziran 2024 11:46

  Ne yani kardeş sırtını teröristlere dayadıklarını, TSK lerine ATATÜRK ün itleri olduğunu milletvekillerinin söyleyen hdp ve ortaklarına mı oyumuzu verse idik.

 • Kızgın Emekli 28 Haziran 2024 01:45

  Ne kadar boş adam varsa Ak Partide..O yüzden ülke 22 yıldır enflasyonla faizle dolarla uğraşıp duruyor...

 • acacu27 Haziran 2024 23:48

  Hiç utanmadan basit bir matematiksel etki olan baz etkisini bize enflasyon düşüşü diye kakalamaya çalışıyorlar. Adamların yüzü bile kızarmıyor. Kışın baz etkisi geçip enflasyon tekrar yükselmeye başlayınca ne diyeceksiniz? Yine dış mihrakların oyunu mu?

 • Atakan27 Haziran 2024 23:29

  Ben 15 yaşında iken baştakiler kalkınıyoruz diyorlardı şimdi ben geldim 53 yaşına sen hala kalkınıyoruz diyorsun ama gördüğüm bişey var eskisinden daha kötü durumdayız maalesef

 • Turkogluturk28 Haziran 2024 13:06

  Cunki 50 sene once abd ye kafa tutuyordun.bir telefona papaz birakmiyordun Actin gururluydun.simdi pasaportun en degersiz.

 • astor28 Haziran 2024 12:49

  40 sene önce kıbrıs savaşı vardı. amerika amborgo koydu. şu anki gibi ozamanda dışa bagımlıydık. şimdi savaş yok bunlar neyin kuyrugu. o zaman güneş enerjisi paneli yoktu.

 • Mucise Reis : )28 Haziran 2024 11:48

  Keşke sen 40-50 sene önceki Türkiye yi görse idin kalp krizinden geberir idin.her gün 6 saat elektrik kesilir margarin, çimento ilaç demir akaryakıt tüp ilaç kuyrukları doktor yoktur her 5 senede askeri darbeler..vs.vs.

 • asena27 Haziran 2024 23:22

  emekli kan ağlıyo bunlar dalga geçiyor günyüzü görmeyin inşallah aminnn

 • vatandaş27 Haziran 2024 23:09

  kalkınmakta olan kimler onuda açıklarmısınız sayın başkanım,esnafmı üreticimi,köylümü,öğretmenmi,öğrencimi,işcimi,işsizmi,emeklimi,memurmu,kim,kim kimmmmmmmmmmmmmm,yalanlarla yıllarımız geçti 

 • SSK emekli 27 Haziran 2024 22:55

  Acil intibakkkkkkkkkk imdatttttttt

 • Yakup Kaya27 Haziran 2024 22:48

  Kendi Yalanınıza Kendiniz İnanın Akaryakıt Ürünlerine Zam Geldiği Sürece Kimi Kandırıyorsunuz. Sayın  Yetkili.