E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaGündemYunanistan geri itti, Frontex örtbas etti---

Yunanistan geri itti, Frontex örtbas etti

Yunanistan geri itti,  Frontex örtbas etti
29 Temmuz 2022 - 03:15 borsagundem.com

Avrupa Birliği Yolsuzlukla Mücadele Ofisi'nin yayımladığı soruşturma raporuna göre, Yunanistan'ın göçmenleri geri itmesi dahil olmak üzere işlediği bir çok insanlık ayıbını Frontex yetkilileri gizledi

Basın kuruluşları Le Monde, Lighthouse Reports ve Der Spiegel, Avrupa Birliği'nin (AB) Yolsuzlukla Mücadele Ofisi'nin (OLAF), AB Sınır Güvenlik Ajansı Frontex'in Yunanistan ile iş birliği yapmasına ilişkin soruşturmasının raporunu ortaya çıkardı.

Raporda Frontex'in, Yunanistan'ın geri itmelerini örtbas ettiği ve AB parlamentosuna bilinçli olarak bu konuda yalan söylediği belirtildi.

Frontex görevlilerinin, yasa dışı geri itmelere tanık olduklarında bile Yunan yetkililerin tepkisini çekmemek amacıyla eylemleri bildirmediği aktarıldı.

"Yunan makamlardan korktular"

Raporda, "Frontex'in görevlendirdiği personel, Yunan makamlarının karşılık vermesinden korktuğu için olaylar, resmi kanallar aracılığıyla bildirilmedi" sözleri yer aldı.

Der Spiegel'e göre, AB Komisyonu'nun göç ve insan haklarından sorumlu komisyon üyesi Margaritis Schinas'ın Yunanistan için hareket ettiği öne sürüldü.

Öte yandan, Schinas'ın yakın zamanda Yunan Sahil Güvenlik'in geri itmeler yaptığına dair somut bir kanıt olmadığını iddia ettiği belirtildi.

OLAF, Frontex hakkında Ege'de göçmenlerin geri itilmesi ile taciz ve görevi kötüye kullanma gibi suçlamalar nedeniyle soruşturma başlatmıştı.

Yunanistan ölüme terk etti Türkiye kurtardı

MSB görüntüleri paylaştı: Yunanistan suçüstü yakalandı

Dışişleri'nden Yunanistan'a kınama

 

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)