E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaKripto ParalarBitcoin portföylerin acı biberi---

Bitcoin portföylerin acı biberi

Bitcoin portföylerin acı biberi
29 Mart 2024 - 16:21 borsagundem.com

Kripto borsalarındaki son ralli yatırımcıların yeniden gözlerini bu yüksek volatiliteli varlıklara çevirmesine sebep oldu. Ancak uzmanlara göre kripto yatırımlarını değerlendirirken aşırıya kaçmamak gerekiyor

BORSAGUNDEM.COM – DIŞ HABERLERİ SERVİSİ

Ünlü yatırım danışmanı Katherine Dowling Bitcoin gibi kripto para yatırımlarını satın almayı düşünen ve uygun miktarın ne olduğunu merak eden yatırımcılar için oldukça faydalı bir analoji geliştirdi.

CNBC’nin haberine göre varlık yönetimi firması Bitwise’ın Baş Hukuk Müşaviri ve Baş Uyum Görevlisi Dowling Bitcoin’in portföylerin ‘acı biberi’ olduğunu söyledi. Diğer bir deyişle kripto varlıklar fazla katıldığında portföylerin tadını kaçırabilir. Ancak Dowling az miktarda kripto varlığın yatırım portföylerinin çehresini değiştirebileceğine de dikkat çekti.

Habere göre CNBC’nin Mali Danışmanlar Konseyi üyesi olan Ivory Johnson da aynı düşünceyi paylaşıyor. Johnson, “Bir varlığın volatilitesi ne kadar yüksekse bu varlığa o kadar az ihtiyacınız vardır” uyarısında bulundu.

Yüzde 2 veya 3 oranında tahsis yeter de artar

Kripto para birimleri dijital varlıklardır. Johnson bu varlıkların ‘alternatif yatırımlar’ olarak görülmesi gerektiğini belirtiyor.

Diğer alternatif yatırım türlerine örnek olarak özel sermaye yatırımları, hedge fonları veya risk sermayeleri de sayılabilir. Mali danışmanlar genellikle bunları hisse senetleri, tahviller ve nakit gibi geleneksel portföy varlıklarından ayrı olarak görürler.

Johnson, yatırım portföyünün yüzde 2 veya yüzde 3'ünü kriptoya ayırmanın "fazlasıyla yeterli" olduğunu söyledi.

Diyelim ki bir varlık bu yıl %50 büyüdü ve bir yatırımcı %1'lik bir pozisyona sahip. Johnson, bunun %10 büyüyen başka bir varlıkta %5'lik bir pozisyona sahip olmak gibi olduğunu söyledi.

Johnson, yatırımcıların kriptoyu satın alıp almadıklarının ve ne kadar ellerinde tuttuklarının, risk toleranslarına ve kapasitelerine bağlı olacağını söyledi.

Örneğin, 20'li yaşların ortalarındaki uzun vadeli yatırımcılar, kayıpları telafi etmek için yeterli zamanları olduğu için daha fazla risk almayı göze alabilirler. Johnson, böyle bir kişinin önemli mali kayıpları sindirebileceğini ve portföyünün yüzde 5 ila 7'sini makul bir şekilde kriptoda tutabileceğini de sözlerine ekledi.

Öte yandan, Johnson emeklilik yatırımlarını riske atmayı göze alamayacak 70 yaşındaki bir yatırımcı içinse bu tür alternatif varlıkların uygun olmayacağını belirtiyor.

Wells Fargo Advisors yatırım stratejistleri geçen yıl paylaştıkları bir notta, “Bitcoin ve diğer kripto para birimleri çok spekülatif bir yatırımdır ve yüksek derecede risk içerir. Yatırımcılar bir yatırımın risklerini ve yatırımlarının potansiyel kaybını üstlenmek için finansal yeteneğe, deneyime ve istekliliğe sahip olmalıdır” dedi.

 

Kripto inanılmaz derecede volatil bir varlık

Kripto para fiyatları son zamanlarda çılgın bir ralli içerisinde. Örneğin bitcoin mart ayı başlarında tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı. 73.000 dolar seviyesinde zirve yapan Bitcoin şimdilerde ise 69.000 dolardan işlem görüyor.

Bitcoin fiyatları 2022’ye girildiğinde ise çöküşe geçmişti. Değeri %64 düşen Bitcoin 20.000 dolardan işlem görüyordu. Karşılaştırmak gerekirse aynı yıl S&P 500 Endeksi %19,4 düşüş göstermişti.

Kasım 2022’de dip noktasına ulaşan fiyatlar çarşamba günü ise dört katına fırladı. Yıl başından bu yana Bitcoin %50 değer kazanırken S&P 500 Endeksi ise %9 yükseldi.

Johnson Aralık 2022’de yazdığı bir yazıda Bitcoin’in S&P 500’den sekiz kat daha fazla volatilitesi olduğunu belirtmişti. Bitwise’dan Dowling ise Bitcoin için, “Hala inanılmaz derecede volatilitesi yüksek bir varlık. Herkes için uygun değil” yorumunda bulundu.

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu'nun (SEC) ocak ayında spot Bitcoin borsa yatırım fonlarının işlem görmesini onayladı. Bu aynı zamanda kriptoya yatırım yapmanın birçok yatırımcı için daha kolay hale gelmesi anlamını taşıyor.

Johnson, yatırımcıların kriptoya dolar maliyeti ortalamasını düşünmek isteyebileceklerini söyledi. Bu, kişinin hedef tahsis oranına ulaşana kadar her seferinde az miktarda satın almasını gerektirir. Yatırımcıların ayrıca portföy dengelerinin bozmadan yatırım yapmak için, kriptodan elde ettikleri kârları veya kayıpları periyodik olarak dengelemesi de gerekiyor.

Fed'in takibinde olan PCE verileri beklentilerle paralel arttı

 

Bitcoin’in 4 yıllık piyasa döngüsü kırılıyor mu?

 

Bitcoin'de zincir içi aktivite topallıyor, kimse satmak istemiyor

 

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)