E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaKripto ParalarBitcoin yarılanması öncesinde dikkat çeken fiyat tahminleri---

Bitcoin yarılanması öncesinde dikkat çeken fiyat tahminleri

Bitcoin yarılanması öncesinde dikkat çeken fiyat tahminleri
06 Şubat 2024 - 16:25 borsagundem.com

Analistler, Bitcoin yarılanması öncesinde yaşanabilecek senaryoları açıkladı. Yarılanma öncesinde Bitcoin hakkında iki tahmin yapılıyor. İşte o tahminler...

Bitcoin yarılanması (Halving), yeni bitcoinlerin oluşturulma ve piyasaya sunulma hızını yüzde 50 oranında azaltır. Enflasyonu kontrol etmeyi amaçlayan, Bitcoin'in yerleşik para politikasının önemli bir parçasıdır. Peki Bitcoin yarılanmasının ne gibi etkileri olacak?

Piyasa istihbarat platformu DecenTrader'ın analizi, madencilik ödüllerini yaklaşık 4 yıl sonra ilk kez yarıya düşürecek önemli "yarılanma" olayına doğru bir düşüş eğilimi öngörüyor.

DecenTrader'ın analizine göre, Bitcoin yarılanmasının halihazırda 18 Nisan'da gerçekleşmesi planlanıyor ve an itibarıyla yaklaşık 42 bin dolar olan mevcut fiyatın bu tarihten önce yüzde 10'dan fazla düşmesi bekleniyor.

DecenTrader'ın bir blog yazısında, "Bitcoin'in yarılanmasına yaklaşık 75 gün kaldı... Basit bir varsayım yaparsak, yarılanmadan bir süre önce satın alım ilgisi olacağı için bu önemli" diye spekülasyon yaptı.

Bu, Bitcoin'in beklenen FOMO (fırsatı kaçırma korkusu -çn.) talebinin ortaya çıkmasından önce düzeltme aşamasından geçmesi için an itibarıyla yaklaşık 30 günü olduğu anlamına geliyor.

Son aylarda, Bitcoin fiyatlarında ciddi artışlar yaşandı. Bu artış çoğunlukla, ocakta düzenleyicilerin onayladığı ilk kripto borsa yatırım fonuna yönelik ilgiden kaynaklandı. 

Independent Türkçe'nin haberine göre yaklaşan yarılanma da piyasa duyarlılığını artırıyor ve bu olay genellikle rekor kıran rallilerden önce gerçekleşiyor. 

Ticaret platformu Coinbase'in son piyasa yorumunda, ABD'de beklenen faiz indirimleriyle birlikte bu olayın "geniş anlamda bu varlık sınıfı için olumlu bir ortam" oluşturacağı belirtildi.

Kısa vadeli kayıp olasılığına rağmen bazı uzmanlar mevcut piyasa eğilimlerine işaret ederek dünyanın en değerli kripto para biriminin sağlam bir taban fiyata sahip olduğunu ve yatırımcıların bu fiyatın altında satış yapmayacağını öne sürüyor.

PlanB takma adlı kripto analisti, "Bitcoin'in 200 haftalık hareketli ortalaması 31 bin dolar… Bitcoin 200WMA'nın (ağırlıklı hareketli ortalama -çn.) altına hiç düşmedi. Dolayısıyla 31 bin mutlak taban olabilir ve bitcoin bir daha asla 31 bini göremeyebilir" dedi.

Popüler analist, böyle bir tahminin, finansal piyasaları bozan büyük bir jeopolitik olay veya önde gelen bir ekonominin kripto para birimini yasaklaması gibi siyah kuğu diye adlandırılan bir olayla raydan çıkarılabileceğini belirtti.

PlanB, fiyat yörüngelerini tahmin etmek için yarılanma döngülerini kullanan stok akış modelini popülerleştirdikten sonra bitcoin yatırımcıları arasında büyük bir takipçi kitlesi kazanmıştı.

Her ne kadar geçmiş tahminlerinin zaman zaman aşırı iyimser olduğu kanıtlanmış olsa da Hollandalı analiste göre, bir sonraki yarılanma sonrası fiyat artışı, bir önceki rekor olan 68 bin doları aşacak ve muhtemelen altının piyasa değerini geçebilir.

Analist daha önce Twitter diye bilinen X'te "Nisandaki yarılanmadan sonra bitcoin altın ve gayrimenkulden daha nadir olacak" diye yazdı.

Bitcoin piyasa değeri (<1T dolar) altın piyasa değerinin (>10T dolar) altında kalırsa şaşırırım. Bu da BTC fiyatının >500 bin $ (>10T/20 milyon dolar) olması anlamına geliyor.

Bitcoin’de bireysel yatırımcıların beklentisi 20 bin doların altı

 

Bitcoin'e "Fed" darbesi

 

Bitcoin'de 50.000 dolar beklentisi

 

BlackRock, Bitcoin ETF'sinde zirveye oturdu

 

Bitcoin ETF'ler diğer ETF'lerin yakın takibinde

 

Spot Bitcoin ETF’leri hangi yatırımcılara hitap ediyor?

 

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (1)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)