E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaKripto ParalarBitcoin’de bir sonraki büyük ralliyi yönlendirebilecek 4 katalizör---

Bitcoin’de bir sonraki büyük ralliyi yönlendirebilecek 4 katalizör

Bitcoin’de bir sonraki büyük ralliyi yönlendirebilecek 4 katalizör
27 Mayıs 2024 - 14:01 borsagundem.com

Bitcoin yatırımcıları, güçlü rallinin ardından gelen yatay seyir sonrası yönün ne olacağına odaklanmış durumda.

BORSAGUNDEM.NET - DIŞ HABERLER SERVİSİ

Kripto para piyasasının en hacimli parası Bitcoin’de büyük ralli beklentisi giderek büyüyor. Yatırımcılar iki kutba ayrılmış olsa da uzmanlar, bazı katalizörlerin güçlü bir ralliyi tetikleyebileceği görüşünde.

Borsagundem.net’in derlediği bilgilere göre, Bitcoin bu yıl iki katalizör sayesinde rekorlara imza attı: Ocak ayındaki spot ETF onayı ve son yarılanma olayı. Kripto para piyasasının en hacimli parası, Cuma günü itibariyle yılbaşından bu yana yüzde 60'tan fazla artış gösterdi ve Mart ayında ulaştığı tüm zamanların en yüksek seviyelerinden yaklaşık yüzde 6 daha düşük seviyede işlem görüyor.

4 katalizör

Insider’dan Filip de Mott’un haberine göre, spot ETF onayı ve yarılanma etkinliğinin her ikisinin de Bitcoin'in fiyatını yükseltmeye devam etmesi beklenirken yatırımcılar daha fazla yükselişi nerede arayacaklarını merak ediyor. Analistlere göre ise Bitcoin fiyatının artmaya devam etmesi ise birden çok değişkene bağlı. İşte Bitcoin’de yeni ve güçlü bir ralliyi tetiklemesi olası 4 gelişme…

Faiz indirimleri

Yatırımcılar, hisse senetlerinin toparlanabileceği beklentisiyle Fed'in faiz indirimi görünümüne odaklanmış durumda. Aynı dinamik, borçlanma maliyetleri düştüğünde değer kazanan spekülatif bir varlık gibi işlem gören Bitcoin için de geçerli.

Aslında 2021'in ultra düşük faiz oranları, o yıl Bitcoin'i rekora taşıyan ana etkendi. Fed'in parasal sıkılaştırma kampanyasına başlamasıyla da yükseliş tersine döndü.

Galaxy CEO'su Mike Novogratz, bu ayın başlarında faiz oranlarıyla ilgili şunları söylüyor: “İlk çeyrekte yarılanma gerçekleşti ancak asıl ETF'ler büyük oranda benimsendi. Bu fiyatlandıkça, şimdi Fed'in neler yapabileceğine daha yakından odaklanıyorsunuz.” Novogratz, kısa vadeli faiz oranları düşene kadar Bitcoin'in muhtemelen 55.000 ila 73.000 dolar aralığında kalacağını düşünüyor.

Düzenleme alanında değişiklikler

Bu noktada kripto topluluğu, Bitcoin için sıklıkla engel teşkil eden düzenleyici cephede de tutarlılık arıyor. Ancak kripto parayla ilgili yasal duyarlılıklar düzeliyor gibi görünüyor. Oppenheimer Genel Müdürü Owen Lau, Mayıs ayı başlarında verdiği demeçte, geleceğin Bitcoin katalizörlerinden birinin yaklaşan stablecoin tasarısı olabileceğini söylemiş ve bunun bu yıl içinde gelebileceğini ifade etmişti.

Bu arada, ABD Temsilciler Meclisi kripto endüstrisi için sektör tarafından bir kazanç olarak algılanan geniş kapsamlı bir düzenleyici çerçeveyi kabul etti. Her ne kadar Senato'da kaderi belirsiz olsa da bu çerçevenin kripto para dünyasına daha net kurallar sunması bekleniyor.

Kasım seçimleri

Novogratz, düzenleme boyutunda gerçek anlamda bir netliğin başkanlık seçimlerinden sonra geleceğini söylüyor ve Başkan Biden'ın politikalarının aksine Cumhuriyetçi aday Donald Trump'ın sektöre yönelik giderek artan bir destek sesi haline geldiğini belirtiyor.

Mayıs ayındaki bir notta, Standard Chartered'dan Geoff Kendrick de, Trump'ın olası zaferinin Bitcoin için genel olarak olumlu olacağını söylemişti.

Kendrick, yatırımcılar alternatif yatırımlar aramaya başlayacaklarından ABD borç açığı ve eğilimlerine ilişkin artan endişenin de muhtemelen Bitcoin'i artıracağını ekliyor. Kendrick, her iki adayın da hükümet harcamalarıyla nasıl başa çıkılacağına dair bir plan sunmaması nedeniyle bunun her iki aday döneminde de gerçekleşebileceğini ifade ediyor.

Kullanım alanlarının genişlemesi

Bitcoin'e bakış açısı değişirken kripto para biriminin kendisi de bir tür yeniden yapılanma sürecinden geçiyor. Bloomberg'e göre geliştiriciler, Bitcoin ağına işlevsellik eklemek için yoğun bir şekilde çalışıyor. Bu çabalar, kriptoyu elde tutulacak spekülatif bir varlıktan daha fazlası haline getirmeyi amaçlıyor ve projelerin hızla çevrimiçi hale gelmesiyle bunun fiyat açısından başka bir katalizör sunabileceği ifade ediliyor.

Örneğin, yakın zamanda piyasaya sürülen Ordinals protokolü, kullanıcıların Bitcoin blokzincirinde Bitcoin'den fazlasını depolamasına, aynı zamanda değiştirilemeyen kripto paralar gibi varlıkların alım satımına başlamasına olanak tanıyor. Bitget Genel Müdürü Gracy Chen, X'te, Ordinals piyasasının günlük işlem hacminin Mayıs ortasında 3,42 milyon dolara ulaştığını yazıyor.

Bitcoin 71 bin dolar sınırına yakın

 

Bitcoin ve Ethereum yatırımcısını güldürdü

 

Bitcoin, piyasa değerinde gümüşün 500 milyon dolar gerisinde kaldı

 

Bitcoin madencileri satış hazırlığında

 

Bitcoin spot ETF'lere sermaye girişi hızlandı

 

CME spot bitcoin ticareti başlatmayı planlıyor

 

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (1)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
  • Yeniden ozgurluk27 Mayıs 2024 16:40

    Karşılığı ve kanunu olmayan her para batmaya mahkumdur hırs uğruna paranızı kripto hırsızlara kaptırıp üzülmeyin fiziki altın gümüş alın kayıt içi herşeyde hem denetlenir hemde vergilerle carpilirsiniz