E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaKripto ParalarBitcoin'de düşüşün nedeni kurumsallar mı?---

Bitcoin'de düşüşün nedeni kurumsallar mı?

Bitcoin'de düşüşün nedeni kurumsallar mı?
06 Haziran 2023 - 16:20 borsagundem.com

Kurumsal yatırımcıların kripto fonlarına ilgisi azalıyor.

BORSAGUNDEM.COM - DIŞ HABERLER SERVİSİ

Kripto para piyasasında yılbaşından bu yana yaşanan yükseliş bir geri çekilmeye dönmüş gözüküyor. Bunda, kurumsal yatırımcıların kripto fonlarından çekilmesinin de etkisi olduğu düşünülüyor.

Borsagundem.com’un derlediği bilgilere göre, sene başından bu yana diğer yatırım araçlarına kıyasla rekor düzeyde getiri sağlayan kripto paralar, son dönemde değer kaybediyor. Bunda kurumsal yatırımcıların kripto fonlarından çekilmesinin olumsuz katkısı bulunuyor.

329 milyon dolar

Decrypt.co’dan Nicholas Morgan’ın haberine göre, kurumsal yatırımcılar Nisan ayından bu yana kripto fonlarından 329 Milyon dolar çekti. CoinShares, bunu ‘felaket’ olarak nitelendirerek “Para çekme işlemlerinden daha uğursuz herhangi bir şey varsa o da yatırımcıların fonlardan tohum sermaye çekmesi olabilir” diye yazdı.

Coinshares tarafından yayınlanan rapora göre, yatırımcılar geçen hafta kripto fonlarından 62 milyon dolar çekerek yedi haftalık düşüşü, 329 milyon dolar seviyesine kadar yükseltti.

Rapora göre, yönetim altındaki varlıklar (Assets under management - AUM) geçen hafta yüzde 1 oranında düştü. Coinshares'e göre bu para çekme işlemleri, geçen yıldan bu yana farklı kripto para birimlerinde fiyatların yüzde 56 oranında artmasının ardından yatırımcıların kısa pozisyonlarını nakde çevirme oranındaki artıştan kaynaklanıyor.

CoinShares, borsada işlem gören ürünlere, yatırım fonlarına ve Bitcoin, Ethereum ve altcoinler gibi kripto varlıklara giren ve çıkan para akışını izliyor. Buna göre, en büyük çıkışlar, geçen hafta toplam AUM'nin yaklaşık yüzde 70'ine eşit olan 51 milyon doların çekildiği Tron blok zincirinde görülüyor. Ancak CoinShares Araştırma Başkanı James Butterfill, bunun nedeninin ‘daha kötü herhangi bir neden'den ziyade başlangıç sermayesinin geri çekilmesi olabileceğini yazıyor.

Bitcoin fonları, geçen hafta çekilen 2,7 milyon dolar ile daha küçük bir darbe alsa da daha değişken olan kısa vadeli Bitcoin fonlarındaki çıkışların 6,3 milyon doları gördüğü gözleniyor. Yatırımcılar Bitcoin'i açığa sattıklarında, daha sonra daha düşük bir fiyattan satın alınabileceği beklentisiyle kripto parayı elde tutmak yerine, fiyat yükseldiğinde kâr almak için yeniden satıyor. Kısa Bitcoin fonları tam olarak bunu yaparak, yatırımcıların vadeli işlem sözleşmelerini kendileri açmadan hisse satın almalarına olanak tanıyor.

Kısa Bitcoin fonları

Rapora göre, kısa Bitcoin fonlarındaki satış genel olarak daha küçük seviyede gerçekleşiyor ancak AUM içindeki tüm çıkışların yaklaşık yüzde 44'ünü de kısa Bitcoin fonları oluşturuyor. Uzun Bitcoin fonlarında ise satış sadece yüzde 0,9 seviyesinde gerçekleşiyor.

Bu süreçte Ethereum fonlarının da geçen hafta 2,7 milyon dolarlık çıkış gördüğü belirtiliyor. XRP, Polygon ve çok varlıklı fonlar için haftalık mevduat tutarının yaklaşık 1,6 milyon doları bulduğu ifade ediliyor.

Haftalar süren ve arka arkaya yaşanan geri çekilmeler sonrası piyasa ters yöne gittiğine dair işaretler de vermeye başlıyor. Yine de yatırımcıların hala dijital varlıklara iştah gösterdiğinin bir işareti olarak Coinbase, geçen hafta kurumsal müşterileri için 'kurumsal boyutlu' Bitcoin ve Ethereum vadeli işlem sözleşmeleri başlatacağını duyurdu.

Sözleşme başına 1 BTC ve 10 ETH boyutunda olan bu türev varlıklar, dijital varlıkların gelecekteki fiyatına göre fiyatlandırılıyor. CoinMarketCap'e göre, görece daha düşük alım satım hacmine rağmen, hem Bitcoin hem de Ethereum fiyatlarının sene başından bu yana yüzde 50'den fazla arttığı görülüyor.

Bitcoin'de 2019 yılı sonuna geri dönüş riski

 

Bitcoin’de yaz rehaveti

 

Bitcoin geri çekilmeye hazırlanıyor

 

Kripto paralarda büyük kayıp

 

SEC, Binance ve Zhao'ya dava açtı

 

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (1)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)