E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaKripto ParalarBitcoin’de ‘halving’in kazananları ve kaybedenleri kimler olacak?---

Bitcoin’de ‘halving’in kazananları ve kaybedenleri kimler olacak?

Bitcoin’de ‘halving’in kazananları ve kaybedenleri kimler olacak?
21 Mart 2024 - 17:27 borsagundem.com

Bitcoin’de ‘halving’ yani ‘yarılanma’ madenciler için risk teşkil ediyor.

BORSAGUNDEM.COM - DIŞ HABERLER SERVİSİ

Bitcoin’de ralli kısmen hız kesmiş görünüyor. Yatırımcıların beklentisi ise ‘halving’ yani ‘yarılanma’ döneminde rallinin kaldığı yerden yoluna devam etmesi.

Borsagundem.com’un derlediği bilgilere göre, Bitcoin madencileri ve yatırımcılar, 19 Nisan'da gerçekleşeceği tahmin edilen yaklaşan ‘yarılanma’ etkinliğine hazırlanıyor.

Potansiyel kazananlar ve kaybedenler

MarketWatch’tan Frances Yue’nun haberine göre, tarihsel olarak yarılanmalar, aldıkları ödüller yarıya indirildiği için Bitcoin madencileri açısından riskler teşkil ediyor. Peki yarılanma etkinliğinin potansiyel kazananları ve kaybedenleri kimler olacak?

Halving, limiti 21 milyon olan Bitcoin arzını kontrol etmek için blockchain algoritmasında yazılmış bir mekanizmaya işaret ediyor. Halving etkinliğinin maksimum Bitcoin arzı serbest bırakılana kadar her 210.000 bloğun çıkarılmasından sonra veya yaklaşık dört yılda bir gerçekleşmesi planlanıyor. Her yarılanmanın ardından madenciler, işlemleri doğrulamak için yüzde 50 oranında daha az Bitcoin alıyor. Bir sonraki yarılanmada Bitcoin'in blok ödülünün 6,25 Bitcoin'den 3,125 Bitcoin'e düşürülmesi bekleniyor.

Çeviklik ön planda

Yaklaşan yarılanmanın muhtemel kazananlarının ve kaybedenlerinin kim olacağı konusunda kripto yatırım şirketi Castle Funds'ın başkanı ve baş yatırım sorumlusu Peter Eberle detaylı bir açıklamaya sahip. Eberle şunları söylüyor: “Halving, daha eski, daha yavaş makinelere sahip olanlar veya istisnai olarak elektrik tüketen makineleri kullananlar veya elektrik maliyetlerinin yüksek olduğu yerlerde bulunanlar gibi verimsiz madenciler için bir zorluk anlamına geliyor.”

Eberle, güçlü bilançolara sahip daha büyük şirketlerin halving sırasında daha iyi bir konumda olma eğiliminde olduğunu belirtiyor ve ekliyor: “Yoğun yatırım yaptılar, bu yüzden muhtemelen çoğundan daha güçlü bir altyapıya sahipler.”

Şirketin büyüme sorumlusu Adam Swick'e göre, ABD'deki en büyük Bitcoin madenciliği şirketlerinden biri olan Marathon Digital Holdings, yarılanma sonrasında farklı senaryoların hazırlanmasında ‘çevikliğe' öncelik verdiğini söylüyor.

Swick, verdiği röportajda, Marathon'un yarılanma sonrasında Bitcoin fiyatı ve küresel hash oranı için farklı senaryolar üzerinde kapsamlı tahminler yaptığını ve en verimli makinelere sahip olduğundan emin olduğunu belirtiyor. Hash oranı, Bitcoin madenciliği için kullanılan toplam hesaplama gücünü ifade ediyor.

Madenciler için önemli olan ‘fiyat’

Swick, madencilerin ne durumda olacağının yarılanma sonrasında kısmen Bitcoin fiyatına bağlı olacağının altını çiziyor. Swick, “Bitcoin'in fiyatı iki katına çıkarsa ve küresel hash oranı iki katına çıkarsa, Bitcoin madencilerinin ekonomisi aynı seviyede kalmış demektir” diyor. Eberle, sürecin matematiğini şu sözlerle ifade ediyor: “Eğer bir madenci, Bitcoin fiyatı 15.000 dolar iken kârlı bir iş yürütebiliyorsa, o zaman 70.000 dolardan çıkarılan Bitcoin'in yarısı kadar kârlı bir iş yürütebilir."

Bitcoin geçen hafta tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 73.798 dolara ulaştı ancak CoinDesk verilerine göre dün yaklaşık 65.500 dolar seviyesine kadar geriledi.

Bitcoin ve altın ETF'leri

Yatırım stratejisi analisti Mason Mendez ve Wells Fargo Investment Institute gerçek varlık stratejisi başkanı John LaForge'a göre, Bitcoin borsa yatırım fonları tarafından yönetilen varlıkların değeri, 11 Ocak'ta işlem görmeye başladıklarından bu yana Pazartesi günü itibarıyla şaşırtıcı şekilde 58 milyar dolara kadar ulaştı.

Analistler, paylaştıkları notta, “Bu ETF'lerin değerinin 50 milyar doları aşması yalnızca 57 gün sürdü; bu, spot bazlı altın ETF’leri için beş yıldan fazla süren bir başarıydı” diye yazıyor.

YCharts'ın verilerine göre, varlıklar açısından en büyük spot bitcoin ETF'si olan Grayscale Bitcoin Trust GBTC, kapalı uçlu bir fondan ETF'ye dönüştürülmesi onaylanmadan önce Ocak ayının başında zaten 28 milyar dolardan fazlasını yönetiyordu. GBTC, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu'nun Ocak ayında alım satım için 10 fonu onaylamasından bu yana net çıkış gören tek spot Bitcoin ETF’i oldu ve toplam değeri şu anda 23,7 milyar dolar seviyesinde seyrediyor.

Wells Fargo analistlerine göre, Bitcoin ETF'leri mevcut oranlarında giriş görmeye devam ederse toplam değerleri de yakında spot altın ETF'lerini geçebilir.

Borsa kahininden Bitcoin için halving öncesi 140 bin dolar tahmini

 

Bitcoin’de halving öncesi ralli olasılığı

 

Bitcoin’de 'yarılanma' öncesi hedef 100 bin dolar

 

Bitcoin piyasaları 4. yarılanmaya odaklandı

 

Bitcoin’de ‘yarılanma’ bu sefer fiyatı farklı etkileyebilir

 

Bitcoin yarılanması öncesinde dikkat çeken fiyat tahminleri

 

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)