E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaKripto ParalarBitcoin’de kısa ve uzun vadeli öngörülerde çelişki---

Bitcoin’de kısa ve uzun vadeli öngörülerde çelişki

Bitcoin’de kısa ve uzun vadeli öngörülerde çelişki
17 Mayıs 2023 - 14:15 borsagundem.com

Bitcoin’de uzun vadeli ölçümler boğa piyasalarının erken aşamalarına işaret ederken, kısa vadeli ölçümler başka bir hikaye anlatıyor.

BORSAGUNDEM.COM - DIŞ HABERLER SERVİSİ

Bitcoin, kasvetli geçen 2022 yılının ardından, yılbaşından bu yana gösterdiği performansla 2023 yılının yatırımcısına en çok kazandıran yatırım araçlarından biri oldu. Bitcoin’deki yükseliş trendi yavaşlasa da, genel kanaat yükselişin süreceği yönünde. Bunu, bazı ölçümler de doğruluyor.

Borsagundem.com’un derlediği bilgilere göre, Bitcoin’in uzun vadeli ölçümleri, önceki boğa piyasalarının erken aşamalarına benziyor. Bu durum, en yüksek piyasa değerine sahip kripto parada rallinin yakın olduğunu gösteriyor olabilir.

İşlem ücretlerinde belirgin artış

Cryptopotato’dan Chayanika Deka'nın haberine göre, kısa vadeli ölçümler başka bir hikaye anlatsa da, Bitcoin’in uzun vadeli fiyat tahminleri, kripto paranın ayı piyasasının son demlerini yaşadığına işaret ediyor.

Spekülatörler, metin tescilleri aracılığıyla BRC-20 token’larını basmak için akın ederken, Bitcoin blok alanındaki talepte de son haftalarda bir patlama görülüyor. Ağ etkinliğindeki bu dramatik değişim, işlem ücretlerinde son iki yılda görülmeyen seviyelere çıkan bir artışı da tetikliyor.

Bitfinex tarafından yayınlanan yeni bir rapor, BRC-20 ve Bitcoin tabanlı akıllı sözleşmelerin başlangıcının, blok zincirini geleneksel ‘basit dijital para birimi defteri' kimliğinden daha ‘dinamik, akıllı sözleşme özellikli bir zincire' dönüştürdüğünü gösteriyor.

Veriler, BRC-20 token’larının geçen hafta Bitcoin blok zincirindeki tüm işlem etkinliğinin yüzde 60'ından fazlasını oluşturduğunu ve tüm ücretlerin yaklaşık yüzde 43'üne katkıda bulunduğunu ileri sürüyor.

Aktif ve yeni adresler

Bununla birlikte, BRC-20'nin hızlı popülaritesi ve onu izleyen ücret artışı diğer ölçümleri zorluyor. Ağla etkileşime giren aktif ve yeni adresler, sırasıyla son iki yılın ve son bir yılın en düşük seviyelerine yaklaşıyor. Böyle bir eğilimin, potansiyel olarak daha yüksek işlem ücretlerinin yeni ve mevcut Bitcoin ağ kullanıcılarını caydırdığını gösterdiği kabul ediliyor.

Rapor, daha yüksek işlem ücretlerinin muhtemelen yeni Bitcoin adreslerinin artmasını engellediğinin, ancak öte yandan da ağ sağlığını artırdığının altını çiziyor. Madencilik gelirindeki bu kısa süreli artış, 2022'deki vahşi ayı piyasasından sonra ağ madencileri için kesinlikle hoş bir rahatlama olmuş gözüküyor. Öyle ki, Bitcoin madencilerinin, sadece 8 Mayıs 2023 tarihinde toplam 17,75 milyon dolar gelir elde ettiği bildiriliyor.

Kısa ve uzun vadeli öngörüler

Kısa vadede, Binance'in yakın zaman önce Bitcoin çekimlerini iki kez durdurması da dahil olmak üzere geçen hafta yaşanan olaylar, amiral gemisi kripto varlık duyarlılığını olumsuz etkiliyor gibi görünüyor. Bu nedenle, kısa vadeli ölçümler hala Bitcoin fiyatında olası bir geri çekilmeye işaret ediyor.

Öte yandan, uzun vadeli bir bakışla ölçüldüğünde, uzun vadeli zincir üstü göstergelerin daha olumlu göründüğü gözleniyor ve Bitcoin fiyat hareketlerinin önceki boğa piyasalarının ilk aşamalarına benzediği belirtiliyor. Piyasa için güçlü bir yükseliş işaretinin, 'Gerçekleşen Fiyat’ın (Realised Price) yani aktif olarak işlem gören Bitcoin fiyatının baz alındığı hesaplamanın yanı sıra 200 Günlük Hareketli Ortalamanın üzerinde seyreden Bitcoin alım satımlarından kaynaklandığı ifade ediliyor.

Diğer bir olumlu işaretin ise son 90 gün içinde yukarı yönlü bir yörüngede olan Bitcoin Gerçekleşmiş Hodl Çarpanı (Bitcoin Realized HODL Multiple) olduğu görülüyor. Bu gösterge, esasen, USD cinsinden ifade edilen servetin yeni talep girişlerine doğru geri döndüğünü gösteriyor. Böyle bir durumun ise kar alımı gerçekleştirilirken bile, piyasanın bu kar alımlarını absorbe edebileceğini gösterdiği öne sürülüyor.

Bitcoin'de 'wholecoiner'ların sayısı 1 milyonu aştı

 

Balinalar Bitcoin almaya devam ediyor

 

Borsalardaki Bitcoin arzı düşüyor

 

Michael Saylor: Ordinals çılgınlığı Bitcoin için faydalı

 

Bitcoin’de alım zamanı geldi mi?

 

Standard Chartered: ABD temerrüde düşerse Bitcoin yükselecek Ethereum düşecek

 

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)