E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaKripto ParalarBitcoin’de talep arzı 5’e katlayabilir---

Bitcoin’de talep arzı 5’e katlayabilir

Bitcoin’de talep arzı 5’e katlayabilir
24 Nisan 2024 - 16:35 borsagundem.com

Yarılanma sonrası Bitcoin’de yatay seyir sürüyor.

BORSAGUNDEM.COM - DIŞ HABERLER SERVİSİ

Bitfinex tahminlerine göre Bitcoin'in yarılanma yani halving sonrası talebi arzdan 5 kat daha fazla olacak.

Borsagundem.com’un derlediği bilgilere göre, kripto para borsası Bitfinex'teki analistlerin son tahminlerine göre, Bitcoin'de madencilik ödülünün yarıya indirilmesine neden olan son yarılanma sonrası piyasanın yapısı değişti. Analistlere göre bu değişiklik, kripto para piyasasının en hacimli parasına yönelik talebin arzdan beş kat daha fazla olmasına neden olabilir.

Ortalama günlük talebin 5 misli

Coindesk’ten Omkar Godbole’un haberine göre, son yarılanma sonrası Bitcoin madencilerine ödenen blok başına ödül yarıya indirilerek 6,25 Bitcoin’den 3,125 Bitcoin’e düşürüldü. Bitfinex'e göre, ödüllerin yarıya indirilmesi, arza günlük olarak eklenen yeni Bitcoin’lerin toplam sayısının kavramsal değerinin 30 milyon dolara düşebileceği anlamına geliyor. Bu, ABD spot ETF'lerine yönelik ortalama günlük talepten beş kat daha azına denk gelen önemli bir düşüşe karşılık geliyor.

Bitfinex'teki analistler, “Yarılanma sonrasında günlük ihraç oranının düşmesiyle birlikte, piyasaya eklenen yeni arzın, ihraç eğilimlerine göre ABD Doları cinsinden kavramsal olarak yaklaşık 40-50 milyon dolar tutarında olacağını tahmin ediyoruz. Özellikle küçük madencilik operasyonlarının piyasadan çekilmek zorunda kalması nedeniyle, aktif ve atıl arzın yanı sıra madenci satışları da dahil olmak üzere bu rakamın zamanla günlük 30 milyon dolara düşmesi muhtemel” diye yazıyor.

Arz sıkıntısı çoktan başladı

Analistler, “Son haftalarda akışlar yavaşlamış ve hatta net negatife dönmüş olsa da, spot Bitcoin ETF'lerinden gelen ortalama günlük net giriş, bu rakamı 150 milyon doların üzerinde gölgede bırakıyor” diye ekliyor.

Arz sıkıntısının ise çoktan başladığı görülüyor. Glassnode'un verilerine göre, yarılanmadan bu yana arza günlük olarak eklenen yeni Bitcoin’lerin toplam sayısı, yarılanma öncesi dört yıllık ortalama olan yaklaşık 900 Bitcoin’den 450 Bitcoin’e, yani yaklaşık 30 milyon dolara gerilemiş durumda.

Yaklaşık bir düzine spot bazlı ETF, 11 Ocak'ta ABD'de işlem görmeye başladı ve yatırımcıların kripto para birimine sahip olmadan yatırım yapmalarına olanak tanıdı. Bitfinex, başlangıçtan bu yana ETF'lere günlük ortalama girişin gelecek aylarda sabit kalacağını varsayıyor.

Cüzdanlarda tutulan Bitcoin sayısı düşüyor

Ayrıca, henüz net olmasa da madencilerin satışlarının yavaşlaması bekleniyor. Bitcoin basmaktan sorumlu madenciler veya kuruluşlar, yarılanma sonrası operasyonların sürdürülebilirliğini sağlamak amacıyla ekipman maliyetlerini finanse etmek için aylar içinde envanterlerini azaltıyor. Glassnode tarafından takip edilen veriler, halving’e kadar geçen altı ayda madencilere bağlı cüzdanlarda tutulan Bitcoin sayısının 18 binin üzerinde düşüşle 1,82 milyon Bitcoin’e düştüğünü gösteriyor.

Son olarak Bitfinex'e göre, yatırımcılar yine giderek artan bir şekilde kripto paralarını doğrudan saklamaya başlıyor ve bu durum piyasanın arz tarafını zayıflatıyor. Bitfinex'teki analistler, “Zincirdeki mevcut veriler, Bitcoin borsalarından çıkışların Ocak 2023'ten bu yana görülmeyen zirvelere ulaştığını gösteriyor, bu da birçok yatırımcının fiyat artışları beklentisiyle varlıklarını soğuk depoya taşıdığını gösteriyor” diyor.

Analistler, “Bu arada, uzun vadeli yatırımcıların aktif satışları, yarılanma öncesi tipik fiyat düşüşünü henüz hızlandırmadı; bu da bu satış baskısının piyasaya yeni girenler tarafından güçlü bir şekilde absorbe edildiğini gösteriyor” diye ekliyor.

Standard Chartered: Bitcoin'de son geri çekilmeye rağmen 150 bin dolar hedefi hala masada

 

JPMorgan: Bitcoin’de düşüşe hazır olun

 

Şirketinin milyarlarca dolarlık kaybını Bitcoin ile karşıladı

 

Bitcoin'de yarılanma fiyata nasıl etki edecek?

 

Uzmanlardan Bitcoin'de 'konjonktürel etki' uyarısı

 

‘Kıyamet rallisi’ Bitcoin'i daha da yukarılara taşıyabilir

 

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (1)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)