E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaKripto ParalarBorç tavanı anlaşması Bitcoin madencilerine yaradı---

Borç tavanı anlaşması Bitcoin madencilerine yaradı

Borç tavanı anlaşması Bitcoin madencilerine yaradı
30 Mayıs 2023 - 13:50 borsagundem.com

Borç tavanı anlaşması, Bitcoin madencilik faaliyetlerine yönelik vergi planının ölü doğmasına neden oldu.

BORSAGUNDEM.COM - DIŞ HABERLER SERVİSİ

ABD’de borç tavanı krizinin anlaşmaya varılarak çözülmesi en çok Bitcoin madencilerine yaradı. Buna göre, madencilik faaliyetlerine yönelik uygulanması planlanan vergilendirme de ölü doğmuş oldu.

Borsagundem.com’un derlediği bilgilere göre, Bitcoin madenciliğinde yüzde 30 vergi planı, borç tavanı anlaşması kapsamında ölü doğmuş oldu.

Madencilik vergisi yürürlüğe girmeyecek

Fortune’dan Jeff John Roberts’ın haberine göre, Bitcoin madencileri, Başkan Biden ile Cumhuriyetçiler arasında ABD ekonomisinin temerrüde düşmesini önlemek için yapılan anlaşmanın ardından, Beyaz Saray'ın sektöre katı vergiler uygulama planı suya düştüğü için rahat bir nefes almış gözüküyor.

Vergi, ilk olarak Beyaz Saray tarafından Mayıs ayı başlarında Dijital Varlıklar Madencilik Enerjisi (Digital Assets Mining Energy - DAME) özel tüketim vergisi yasası başlıklı bir yasa teklifi uyarınca piyasaya sürüldü. DAME Yasası olarak bilinen yasa tasarısı, 2024'ten itibaren Bitcoin ve diğer kripto madencileri tarafından kullanılan elektriğe yüzde 10 oranında vergi getirilmesini ve bu rakamın 2026 yılına kadar yüzde 30'a çıkmasını öngörüyordu.

Beyaz Saray henüz vergi teklifiyle ilgili yeni bir güncelleme sunmazken, Ohio'dan Cumhuriyetçi Kongre Üyesi Warren Davidson madencilik vergisinin yürürlüğe girmeyeceğini söyledi.

Davidson, özel tüketim vergisinin sözde borç tavanını yükseltme şartlarını açıklayan yeni yasa tasarısında yer alıp almadığını soran bir kripto yöneticisine yanıt olarak, “Evet, zaferlerden biri, önerilen vergileri engellemektir” diye tweet attı. Değişiklik, Davidson'ın, Beyaz Saray ile Cumhuriyetçi liderler arasında anlaşmaya varılan ve federal borç limitinin yükseltilmesi konusunda bir uzlaşmayı yansıtan tasarının bağlantısını tweetlemesinden sonra geldi.

ABD Hazine Bakanlığı, Fortune'dan DAME Yasasının durumuyla ilgili soruya hemen yanıt vermedi. Ancak başka bir kıdemli Cumhuriyetçi’nin, borç tavanı anlaşmasının Demokratların yeni vergi taleplerini engellediğini ve Biden'ın önerdiği vergi artışlarının 5 trilyon dolarının tamamının reddedildiğini söylediği göz önüne alındığında, mevzuatın şimdilik ileriye dönük bir geçerliliği yok gibi görünüyor.

Beyaz Saray, ilk teklifinde, DAME Yasası’nın 10 yıl içinde 3,5 milyar dolar gelir elde edeceğini iddia etmişti.

Proof of stake ve düşük enerji ihtiyacı

Kripto para birimi madenciliği, son yıllarda çevrecilerin ve Demokrat politika yapıcıların önemli bir hedefi haline gelmişti. İddialar, madencilik operasyonlarının yapıldığı kasabalarda çok az fayda sağladığı, hatta bazı durumlarda tüketiciler için daha yüksek elektrik faturaları anlamına geldiği ve gereksiz yere çok miktarda enerji yakıldığı yönündeydi. Buna karşılık kripto savunucuları, Bitcoin madenciliğine karşı çevresel durumun abartıldığını ve eleştirmenlerin ABD'de çoğu yenilenebilir enerjiye dayalı olan sektörü yanlış anladığını iddia ediyor.

Bitcoin'in çalışma ilkeleri önemli ölçüde enerji gerektirmesine rağmen, daha yeni blok zincirleri ‘hisse ispatı’ (proof of stake) olarak bilinen farklı bir sisteme dayandıkları için, yalnızca göreceli olarak çok düşük miktarda elektriğe ihtiyaç duyuyor. Buna, geçen sonbaharda ‘hisse ispatı’nı benimseyen ikinci en popüler kripto para birimi Ethereum da dahil kabul ediliyor.

Beyaz Saray'ın kripto madenciliğini vergilendirme planı şimdilik ölü görünse de, borç tavanı anlaşması hâlâ engellerle karşı karşıya. Yasanın yürürlüğe girmesi için hem Meclis'ten hem de Senato'dan geçmesi gerekiyor.

Bitcoin’de 4 ayın en kötü performansı

 

Tether'den Bitcoin’e dev yatırım

 

Bitcoin’de kısa ve uzun vadeli öngörülerde çelişki

 

Bitcoin'de 'wholecoiner'ların sayısı 1 milyonu aştı

 

Balinalar Bitcoin almaya devam ediyor

 

Standard Chartered: ABD temerrüde düşerse Bitcoin yükselecek Ethereum düşecek

 

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)