E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaKripto ParalarFOMO, Bitcoin fiyatını yarıya indirebilir---

FOMO, Bitcoin fiyatını yarıya indirebilir

FOMO, Bitcoin fiyatını yarıya indirebilir
16 Nisan 2024 - 15:10 borsagundem.com

Uzmanlar, Bitcoin rallisinin FOMO destekli olduğunu ve yavaş yavaş çözülmeye başladığını düşünüyor.

BORSAGUNDEM.COM - DIŞ HABERLER SERVİSİ

Kripto para piyasasının en hacimli parası Bitcoin’in 2023 yılının sonlarında başlayan yükselişi hız kesmiş gözüküyor. Uzmanlar ise olası düşüşün yüzde 50’yi bulabileceğini öne sürüyor.

Borsagundem.com’un derlediği bilgilere göre, Mizuho Securities analisti Dan Dolev, FOMO destekli Bitcoin rallisinin çözülmeye başlamasıyla birlikte fiyatın yarı yarıya düşebileceğini söylüyor.

30 bin dolar seviyesine dönüş

Insider’dan Jennifer Sor’un haberine göre, Dolev, “Bitcoin fiyatı, yatırımcıların ralliyi kaçırma korkusuyla birlikte daha da yükseliyor ve heyecanın azalmasıyla birlikte kripto paranın fiyatı 30 bin dolara yakın bir seviyeye kadar gerileyebilir” diyor.

Dolev, yatırımcıları Bitcoin'in son yükselişinde alım yapmamaları konusunda uyarıyor. Kripto para piyasasının en hacimli parasının fiyatı yıl başından bu yana yüzde 48 oranında artışla rekor seviyelere ulaşmış durumda. Dolev, uyarısının gerekçesini, kriptoya olan ilginin azalmak üzere olması olduğunu belirtiyor ve bunun da fiyatın 30 bin dolara kadar düşmesine neden olabileceği konusunda yatırımcıları uyarıyor. Dolev, Bitcoin’in mevcut 62.500 dolar civarındaki seviyelere göre yüzde 50’yi aşkın bir kayıp yaşayabileceğini ima ediyor.

Yükselişin katalizörü FOMO

Dolev, Bitcoin fiyatının kripto için bir sonraki ‘buz çağı sonunda’ 20.000 dolara kadar düşebileceğini ekliyor. Bu, mevcut seviyelere göre yüzde 70’lik bir düşüşe işaret ediyor.

Dolev, "Şu anda iyi gidiyor ancak hala uzun vadede getiri desteğinin olmadığını düşünüyorum, yükselişin katalizörü temelde sadece FOMO ve sanırım eninde sonunda düşecek. Sanırım eninde sonunda Bitcoin’de gerçekten değerli hiçbir şey olmadığı ortaya çıkacak” diyor ve ekliyor: “Kişisel olarak bunda hiçbir değer görmüyorum, bu yüzden muhtemelen kolaylıkla 40 bin ya da 30 binli seviyelere geri dönebilir.”

ETF ve yarılanma

Bitcoin, Ocak ayında onaylanan yaklaşık bir düzine spot Bitcoin ETF'inin yarattığı coşku ve talebin yanı sıra kripto paranın bir sonraki ‘halving’ yani 'yarılanma’ etkinliği ve Fed'in bu yıl faiz indireceği ihtimali nedeniyle son aylarda daha da yükseldi.

Ancak Fed'in faiz indirimi beklentileri, beklenenden daha sıcak enflasyon baskıları nedeniyle önemli ölçüde geri çekildi; bu da merkez bankacılarının enflasyonla mücadele etmek için faiz oranlarını daha uzun süre yüksek tutmaya hazır göründüğü anlamına geliyor. CME FedWatch aracına göre, piyasalar şu anda Fed'in bu yıl yalnızca iki veya daha az faiz indirimi yapma ihtimalini yüzde 84 olarak fiyatlıyor.

Yüzde 9 oranında düşüş

Dolev'in tahmini, kripto paranın bu yıl yükseliş için daha fazla alana sahip olduğunu söyleyen Bitcoin boğalarının tahminleriyle çelişiyor. Bernstein analistleri, piyasanın en hacimli kripto parasının son rallisinin Bitcoin'i 2025 yılı ortasına kadar 150.000 dolara kadar çıkarabileceğini öne sürüyor. Bu, Bitcoin’in mevcut seviyelere göre yüzde 130'un üzerinde bir artış yaşayacağı anlamına geliyor.

Bitcoin'in pazar payı 3 yılın zirvesinde

 

İran'ın drone saldırısı Bitcoin'i vurdu!

 

Bitcoin'de kritik viraj! Kripto piyasasını ne bekliyor?

 

Halving sonrası Bitcoin'de yön ne olur?

 

Bitcoin ve hisse senedi piyasalarında paralel seyir

 

Bitcoin ve borsalar düşerken altın nasıl yükseldi?

 

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (1)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)