E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaKulisFord Otosan'daki rekor vurgunun detayları ortaya çıktı---

Ford Otosan'daki rekor vurgunun detayları ortaya çıktı

Ford Otosan'daki rekor vurgunun detayları ortaya çıktı
13 Nisan 2021 - 09:22 borsagundem.com

Ford Otomotiv’de yaşanan 248 milyon liralık yolsuzluğun ayrıntılarına ulaşıldı. Soruşturmanın bir numaralı şüphelisi 21 yıllık çalışan Süleyman Ercan Engin. 85 milyon liralık gayrimenkulü olduğu iddia edilen Engin’in mallarına tedbir konuldu.

Kulisleri hareketlendiren olay, Ford Otomotiv’in geçen 22 Şubat’ta borsaya yaptığı bildirim ile gün yüzüne çıktı. 2020’yi 40 milyar ciro ile kapatan şirketin açıklaması birçok soruyu de beraberinde getirdi. Olaya kimlerin karıştığı, nasıl bir yol izlendiği, dahası, şirketin ne tür tedbirler aldığına dair sorulara ise yanıt bulunamamıştı. Öte yandan İstanbul Anadolu Adliyesi’nde açılan dava ve icra takip dosyalarından önemli ayrıntılara da ulaşıldı.

Hürriyet’te yer alan habere göre açıklamalarda bulunan Süleyman Ercan Engin, “Suçlamaların bir teki bile doğru değil. Kayıtlarla oynamam imkânsız. Ben yapsam, bunu başkası görür” dedi.
İşte adım adım, şirket içi ‘yolsuzluk’ iddiasının ayrıntıları...
 4 SORUDA OLAY NASIL GELİŞTİ

1- NASIL ORTAYA ÇIKTI?

En az 4 yıl önceden başladığı sanılan ‘yolsuzluk’ iddiası şirkete yapılan bir ihbarla ortaya çıktı. İhbar sonrası şirkette kırmızı alarm verildi. İhbardaki iddiaların doğruluğunu teyit etmekle işe başlandı. İlk bulgular ihbarı doğruluyordu. Bu aşamadan sonra sıra en önemli delil kaynağı konumundaki bilgisayarın koruma altına alınmasına geldi. Tutanakla el konulan cihaz, suçlamaların odağındaki Süleyman Ercan Engin’in bilgisayarıydı. Şirket denetçileri Engin’e, “Birkaç gün dinlenebilirsin” diyerek işe koyuldu.

2- KİMLERİN İSMİ GEÇİYOR?

Ford Otomotiv’in iddia ettiği zarara nasıl yol açıldığına geçmeden önce kimlerin suçlandığına bakalım. Şirkete göre, 247.8 milyonluk zarar, iki kesimin iş birliği ile oluştu. Dava dosyasına göre esas sorumlu olarak Süleyman Ercan Engin (48) görülüyor. Engin, 11 Ekim 1999’da şirkette işe giren bir isim. Nisan 2004’te ise ‘Alacaklar Ekip Lideri’ oldu. Engin’in başında olduğu birim şirketin 100 kadar bayisinden olan alacakların takibinden sorumlu. Engin gibi, bir dönem Ford Otomotiv’de çalışan eşi D. Engin de savcılık dosyasında ‘şüpheli’ konumda. İşten çıkarılan Tolga Kılınç ise denetçiler soruşturma yaparken, bir takım dosyayı kayıtlarda silmekle suçlanıyor. Engin’in 50 milyona yakın kazanç sağladığı iddia edilen Samsunlu Okutgen Otomotiv’in üç ortağı Kayhan Başokur, İsmail Okutgen ile Ahmet Kelem de şirketin savcılık dosyasında adları yer alan üç isim.

3- NE İLE SUÇLANIYORLAR?

Şirketin iç denetim ekibi yoğun bir mesaiye başladı. Her evrak, her kayıt didik didik incelendi. Zaman ilerledikçe yeni bilgilere ulaşıldı. Şirketin 247.8 milyon lira zarara uğratıldığı bilgisi üst yönetime bildirildi. İddiaya göre Ford Otomotiv’de oluşan bu zarar iki firmaya kazanç olarak aktarıldı. Bu firmalardan biri Ford Otomotiv’in yedek parça bayisi Okutgen Otomotiv Limited Şti... 31 Aralık 2020 itibari ile bu şirkete sağlanan kazancın 48 milyon 152 bin 594 lira olduğu iddia ediliyor. Haksız kazanç sağlandığı öne sürülen bir diğer şirket ise Şahsuvaroğlu Otomotiv. Dava dilekçesine göre bu şirkete 2017-2020 arası dönemde sağlanan haksız kazanç 190 milyon 466 bin 146 lira.

4- SİSTEM NASIL ÇALIŞTI?

Ford Otomotiv’in savcılık başvurusu ve açtığı davaların özü “Şirket personelimiz, bazı bayilere haksız kazanç sağlayarak menfaat elde etti” iddiasına dayanıyor. Şirket, 21 yıllık çalışanı Engin’in, görevi sayesinde ulaşabildiği şirket kayıtları ve elektronik sistemleri maniple ettiğini öne sürüyor. Dava dilekçesinde özetle şöyle denildi:
“Davalı, limiti olmayan bayiye mal satışı yapılmasına neden oldu. Hileli işlemlerle bayi limitlerini yükseltti. Bu sayede diğer birimleri yanıltarak araç veya parça satışı yapıldı. Davalı, kimi zaman da bayi borcunu gizledi. Bazı bayilerin şirkete yatırdıkları avans paraları ile ilişkisi içinde olduğu bayilerin borcunu ödenmiş gibi gösterdi. Örneğin, bankadaki limiti 1 milyon lira olan Okutgen’in limitini 30 milyon olarak kayda girdi. Borcu görünmez hale getirilen bir diğer şirket ise Şahsuvaroğlu Otomotiv... Bu şirketin 2017’de 21 milyon 643 bin 462, 2018’de 45 milyon 531 bin 293, 2019’da 81 milyon 27 bin 428 TL, 2020’de ise 38 milyon 611 bin 406 liralık borcu ödenmiş gibi gösterildi.”

SUÇLANAN İSİM KONUŞTU

Hakkında bir dizi dava açılan Engin ilk kez konuştu. “Suçlamaların bir teki bile doğru değil” diyen Engin “Biz yılda 12 denetim geçiriyoruz. Benim böyle bir şeyi yapmam mümkün değil. Benim üstümde bir sürü müdür ve yönetici var. Kayıtlarla oynamam imkânsız. Ben yapsam, bunu başkası görür. Yine faturaları değil ben, genel müdür bile değiştiremez. Limit üzeri satış yaptırmakla suçlanıyorum. Ancak bunu bizden üst yönetim istedi. Tüm hesaplarıma gayrimenkullerime tedbir konuldu. Tutuklanmamı talep etmişler ancak savcı yurt dışı yasağı koydu. Söylendiği gibi 85 milyonluk gayrimenkulüm yok. Bana ait 8 gayrimenkul var. Değeri 15-16 milyon TL” dedi.

DAVADA İSMİ GEÇEN BAYİLER NE DEDİ?

Ford Otomotiv’in, 190 milyon 466 bin 146 lira haksız kazanç sağlandığını iddia ettiği Şahsuvaroğlu Otomotiv’in Genel Müdürü Murat Şahsuvaroğlu ise sorulan soru üzerine şunları kaydetti:

Bize bu konuda gelen giden bir bilgi veya evrak yok. Konun detaylarını da sizden duyuyorum. Bende bu kadar bilgi yok. Öyle bir iddiaları varsa bunu ispat etmeleri gerekir. Bu olayın sağında solunda, önünde veya arkasında yokuz”

Görüşme talebini iletilen Okutgen Otomotiv’den ise dönüş olmadı. Telefonla ulaşılan Ford Otomotiv’in avukatı da açıklama yapamayacağını söyledi.

GÜN GÜN NELER YAŞANDI

- 2 Şubat: Süleyman Ercan Engin’in bilgisayarına el konuldu.

- 5 Şubat: Şirkete çağrılan Engin ‘sorguya’ alındı; hakkında savcılığa başvuruldu.

- 8 Şubat: Engin’e karşı 48 milyon liralık ilk ihtiyati haciz talepli dava açıldı.

- 11 Şubat: Engin ve Tolga Kılınç’ın iş akitleri fesh edildi.

-19 Şubat: Engin’e karşı 247.8 milyonluk ihtiyati haciz davası ve alacak davası açıldı.

- 22 Şubat: Engin’e karşı 247.8 milyonluk icra takibi yapıldı.

- 22 Şubat: Ford Otomotiv, olayı borsaya bildirdi.

- 10 Mart: Süleyman Ercan Engin, 21 yıl çalıştığı şirkete karşı işe iade davası açtı.

SUÇLANAN İSİM HİSSESİNİ DEVRETTİ

Ford Otomotiv’in, olayı borsaya bildirmesinden iki gün sonra Samsun’da dikkat çeken bir hisse devir olayı yaşandı. Engin’in 48 milyon lira kazanç sağladığı iddia edilen Samsunlu Okutgen Otomotiv şirketinin yüzde 70 hissesini elinde bulunduran Kayhan Başokur, tüm hissesini İsmail Okutgen’e devrederek ortaklıktan ayrıldı. Başokur da, hakkında suç duyurusunda bulunulan 3 isimden biri.

DAVA HARCI 50 MİLYON TL

Alacağa konu tutar yüksek olunca, ödenen dava harçları da dudak uçuklattı. Ford Otomotiv, Engin’e yönelik ihtiyati haciz talebi ile açtığı dava için 49 milyon lira dava harcı ödedi. Yine, iş mahkemesinde açılan alacak davası için yatırılan harç miktarı ise 4.2 milyon lira olarak kayıtlara geçti.

O FATURALAR DOSYAYA GİRDİ

Şirket, Engin’in adına kayıtlı 20 gayrimenkulün 85.2 milyon lira değerinde olduğu iddiasında. Listedeki gayrimenkullerden ikisi ise Tuzla’da bulunan ikiz villalar. Engin, geçen yıl 4.8 milyona aldığı bu villaların mobilya ve dekorasyon işlerini, kazanç sağlamakla suçlandığı Okutgen Otomotiv’e fatura etmekle suçlanıyor. Savcılık dosyasına 1 milyon 360 bin liralık fatura dökümü de sunuldu. Engin ise “Dekorasyon işlerinin ödemesini ben yaptım” dedi. Engin’in görmemize izin verdiği dekontun tutarı 1 milyon 340 bin TL idi. Paranın Engin’den çıkış tarihi ise 9 Şubat... Bu tarih, olayın ortaya çıkışından bir hafta sonrasına denk geliyor.

Ford Otomotiv üretime ara veriyor

 

Ford Otosan’da vurgunun şifresi: Faktoring

 

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (14)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
 • Atakan14 Nisan 2021 00:15

  Fenerbahçe ile meşgul olacağına şirketlerinin başında dur bak neler yapmışlar çalıp çırpmışlar Ali Bey

 • Atakan14 Nisan 2021 00:12

  Ekmek yedigi kapıdan hırsızlık yapanın gereği yapılmalı kansız , birde büyük firmalarda çalışanlar gayet güzel maaş ikramiye alıyorlar nankör hırsızlar

 • orhan celenk13 Nisan 2021 22:50

  organize bir iş bu koç donuna kadar alırsın bunlardan, 20 tne gayrımenkul ne ile alınır genel müdür olsan 250 yıl  yaşasan yine olmaz

 • Tek Başına Olmaz13 Nisan 2021 20:53

  Çokta uzak olmayan bir tarihte , borsada işlem gören büyük bir şirketimizde de, buradakine benzer bir vurgun olayı gerçekleşmişti. O kurum ne basına nede Kap'a açıklama yapmadı. Tahminen 30-40 milyon dolarlık bir rakam aralığından bahsediliyordu. Bir kişiyi sorumlu tuttular fakat o kişinin bu işi kimsenin haberi olmadan tek başına yapması mümkün değildi. Sorumlu tutulan kişinin amiri emekli edildi. Bence rakam buraya yazdığımdan yüksek. Birileri lüks binalar inşa ediyor ve önle

 • Tek başına13 Nisan 2021 15:59

  Bir insan limit arttırımını sistem üzerinden ve prosedürsüz, onaysız, evraksız Koç gibi kurumsal bir firmada tek başına nasıl yapabilir?.Denetçiler ve üstleri böyle bir senaryo için risk tanımlaması yapıp kontrol noktası belirlememişler mi?.Alt tarafı BT ye bir kontrol, onay ekranı yaptıracak ve takip edeceklerdi..

 • Markopasa13 Nisan 2021 14:16

  Bu kadar parayı tek başına götürmesi imkansız. Başta müdür olmak üzere finans ve iç denetim dep. Olaydan uzak tutmak gerekir. Hatta holdingin iç denetim dep. Gözden geçirilmeli. Olay bir kişinin üstüne yikil.ak isteniyor gibi bi görüntü var

 • Bilgili14 Nisan 2021 23:26

  Aynı fikirdeyim parayı farklı bir alanda kullanmışlar gibi bir durum var bu durumu kamufle etmek için hırsızlık süsü verilmeye çalışılıyor

 • ZELİHA KARAKAŞLI13 Nisan 2021 13:55

  İş hayatına güven asla olmaz.bunun mekanızmalarını kurmaz isen adam böyle götürür.zaten Türkiye de katil ve hırsızların hemde yüklü yapanlara ceza da yok 1-3 yıl en fazla yatıp çıkar beyefendi olur.Türkiye kadar Adalet Sistemi bozuk hiç bir devlet ne abd ne ab ülkelerinde var.

 • RAMO CANCAN13 Nisan 2021 11:59

  Ona mafya usulü bir sorgulama yapın bakın nasıl bülbül gibi ötüyor.sonra adam bu maaşla bu kadar menkulu nasıl alabilir.

 • Bika13 Nisan 2021 10:33

  Özel sektörde bunlar yapılıyorsa, kamu sektöründe neler neler yapılıyor.

 • emekci13 Nisan 2021 10:12

  maaşlı çalışanda bu kadar gayrimenkul var ha? aylık 10 bin tl için çalışıp, milyon liralık villa dekorasyonu yapıyor hergele

 • HASAN TOSUN13 Nisan 2021 10:11

  borsada 20 lerden gelip 220 lere vatandaşa vurgun yapıldı şimdi dip dip gelir bu haberlerle

 • çok yazık13 Nisan 2021 09:54

  Vay canına adam ne soygun yapmış. Kokuşmuşiluk ve yozlaşma  her yerde

 • Güral13 Nisan 2021 09:52

  Koç meydanı boş bırakmış. Bir sahipsizlik var.