E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaKripto ParalarHalving sonrası Bitcoin'de yön ne olur?---

Halving sonrası Bitcoin'de yön ne olur?

Halving sonrası Bitcoin'de yön ne olur?
09 Nisan 2024 - 08:02 borsagundem.com

Kripto para uzmanları, uzun bir sürenin ardından bir kez daha 72 bin dolar seviyesine ulaşan Bitcoin’in halving (yarılanma) sonrası 1.5 yılda 100 ila 150 bin dolar arasını göreceği tahmininde bulundular

En fazla işlem gören kripto para birimi Bitcoin, 3 haftadan uzun bir süre sonra tekrar 72 bin dolara ulaştı. Kripto para piyasasının değeri 3,6 artışla 2,69 trilyon dolara yükseldi.

Bitcoin halving’e günler kaldı. En ünlü kripto paranın blok ödül yarılanması 20 Nisan’da olacak. İşbu nedenle küresel ekonomi piyasası ‘halving’le yatıyor, ‘halving’le kalkıyor. Analistlerden halving sonrası Bitcoin’in gideceği yolla ilgili tahminler yağıyor.

Jason Fernandes onlardan biri. Dünya'dan Emre Ergül'ün haberine göre, yeni dönemde de yükseliş bekleyen Fernandes’e göre, Bitcoin 18 ay içinde 100 ila 150 bin dolara ulaşacak. Bitcoin son 12 ayda yüzde 140’tan fazla arttı. CoinGecko verilerine göre, 13 Mart’ta 73 bin doların üzerinde rekor bir seviyeye ulaşan Bitcoin, o günden bu yana 70 bin doların altında seyrediyor. Buna rağmen Bitcoin, kripto pazarının kazanç sağlayan ana token oldu. CNBC’ye göre, toplam kripto piyasası kapitalizasyonu bu ay başı itibarıyla 2.6 trilyon dolar oldu. Bunun 1.3 trilyon dolarlık piyasa değeri Bitcoin’e ait… Yani pazarın yüzde 49 küsürü Bitcoin’in…

İnternet aracılığıyla para göndermek için kullanılan iletişim protokolü olan Ripple’ın CEO’su Brad Garlinghouse da ABD’deki ilk spot Bitcoin borsa yatırım fonunun gelişi ve Bitcoin halving’i işaret ederek, kripto para pazarının 2024 sonunda iki katına ulaşacağını öne sürdü.

"İlk kez gerçek kurumsal para sağlıyor"

CEO’nun iddia ettiği gibi piyasa iki katına çıkarsa, bu, 5.2 trilyon dolarlık yeni bir toplam kripto piyasası kapitalizasyonu anlamına gelecek! CNBC’ye konuşan Garlinghouse, “Uzun zamandır bu sektörün içindeyim” diye başladığı röportajında şunları söyledi: “Bu trendlerin gelip gittiğini gördüm. Çok iyimserim. Bence makro trendler, ETF’ler gibi büyük resimdeki şeyler, ilk kez gerçek kurumsal para sağlıyor.

Bunun talebi yönlendirdiğini ve aynı zamanda talebin arttığını, arzın ise azaldığını görüyorsunuz. Tedarik daraldığında ve talep genişlediğinde ne olacağını anlatmak için ekonomi mezunu olmanıza gerek yok. Kripto endüstrisinin genel piyasa değerinin bu yılın sonuna kadar iki katına çıkacağı tahmin ediliyor... tüm bu makro faktörlerden etkileniyor. ABD hâlâ dünyanın en büyük ekonomisi ve ne yazık ki en düşman kripto pazarlarından biri. Ve bence bu da değişmeye başlayacak.”

“Momentum, arz şoku, çılgınca hızlı hareket ediyor”

ABD kripto borsası Gemini’nin Baş İşletme Sorumlusu Marshall Beard, Londra’daki bir kripto konferansında, Bitcoin fiyatının bu yılın sonlarında 150 bin dolara çıkmasını beklediğini söyledi: “Bu yıl her şey o kadar hızlı arttı ki, çok fazla aktivite, çok fazla benimseme, yeni düzenleme, ETF’ler, halving, madencilerin piyasadan çıkması gerekiyor.

150 bin dolar olacağını düşündüğüm tüm zamanların en yüksek seviyesine kadar yukarı ve aşağı şiddetli hareketler göreceksiniz. Muhtemelen bu yıl olacak. Bence çok hızlı hareket ediyor... ve bence momentum, arz şoku, çılgınca hızlı hareket ediyor.”

Üçüncü halving’de %625 arttı

Bitcoin’deki ilk halving, 28 Kasım 2012’te yapıldı. Blok ödülleri, 50 BTC’den 25 BTC’ye indi. 12 ay içinde Bitcoin, yüzde 9 bin 500 artışla, 12 dolardan bin 163 dolara yükseldi. İkinci halving, 9 Temmuz 2016’daydı. 25 BTC’lik blok ödülü, 12.5 BTC’ye düştü. Sonuç: Bitcoin, 12 ayda yüzde 375’lik bir artışla, 625 dolardan 2 bin 980 dolara yükseldi. Bitcoin, Aralık 2017’de 20 bin doları gördü. Üçüncü yarılanmanın tarihi 11 Mayıs 2020’ydi. Blok ödülleri, bu kez 12.5 BTC’den 6.25 BTC’ye indi. Bitcoin, 1 yılda 8 bin 180 dolardan yüzde 625 artışla, 59 bin 600 dolara çıktı.

Kripto yasası seçimden sonra Meclis'e geliyor

 

Bitcoin’de yüzde 300’lük artış sinyali

 

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (1)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)