E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaTeknolojiIntel, İsrail'de 25 milyar dolarlık çip fabrikası projesini durdurdu---

Intel, İsrail'de 25 milyar dolarlık çip fabrikası projesini durdurdu

Intel, İsrail'de 25 milyar dolarlık çip fabrikası projesini durdurdu
11 Haziran 2024 - 13:20 borsagundem.com

İsrail basınına göre ABD'li Intel, İsrail'de 25 milyar dolarlık çip fabrikası projesini durdurdu. Projenin ne kadar süreyle askıda kalacağı belli değilken, fabrikanın 2028'de açılması planlanıyordu

Dünyanın en büyük çip üreticilerinden ABD'li Intel'in, İsrail'de kurulması planlanan 25 milyar dolarlık yeni yarı iletken üretim tesisinin inşaat çalışmalarını ertelediği bildirildi.

İsrail medyasında yer alan haberlerde, Intel'in, İsrail'in Kiryat Gat şehrinde yapılan yeni yarı iletken üretim tesisinde inşa çalışmalarının durmasını istediği belirtildi.

Intel'den yapılan açıklamada ise söz konusu üretim tesisinin durumuna değinilmeden, şirketin büyük projeleri değişen zaman çizelgelerine uyarlama ihtiyacı olduğu aktarıldı.

Açıklamada ABD'li şirket, üretim ve AR-GE için kritik bir bölge olan İsrail'e olan bağlılığının devam ettiğini belirterek, "Özellikle sektörümüzde büyük ölçekli projeleri yönetmek, genellikle değişen zaman çizelgelerine uyum sağlamayı gerektirir. Kararlarımız iş koşullarına, piyasa dinamiklerine ve sorumlu sermaye yönetimine dayanmaktadır." ifadelerine yer verildi.

Projenin ne kadar süreyle askıda kalacağı belli değilken, tesisin 2028'de açılması planlanıyordu.

İsrail hükümeti, Intel'e güney İsrail'de 25 milyar dolarlık çip fabrikası kurması için 3,2 milyar dolar hibe vermeyi kabul etmişti.

Yeni fabrikanın yaklaşık 2 bin kişiye istihdam sağlaması beklenirken, Intel, halihazırda İsrail'de bulunan dört üretim, araştırma ve geliştirme alanlarındaki tesislerinde yaklaşık 12 bin kişiye istihdam sağlıyor.

Microsoft, Alphabet ve Intel'in gelirleri arttı

 

ABD, çip üretimini artırmak için Intel'e finansman sağlayacak

 

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

ETİKETLER :
YORUMLAR (1)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
  • E.g.11 Haziran 2024 18:58

    MÜSLÜMAN ÜLKELER İSRAİL'DE ÜRETİLEN HİÇBİR ÜRÜNÜ ALMAK İSTEMEYECEKTİR İ ŞAHSEN GAZZEDE MASUMLARA YAPTIKLARI ZULÜMLERİ GÖRÜP İZLEDİKTEN SONRA ŞAHSEN İSRAİLDE ÜRETİLEN HİÇBİR ÜRÜNÜ SATIN ALMAM