E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaKripto ParalarJPMorgan: Bankacılık krizi Bitcoin’i destekledi---

JPMorgan: Bankacılık krizi Bitcoin’i destekledi

JPMorgan: Bankacılık krizi Bitcoin’i destekledi
07 Nisan 2023 - 14:09 borsagundem.com

JPMorgan’ın Küresel Piyasalar Stratejisti Panigirtzoglou mart ayındaki bankacılık krizinin Bitcoin için destekleyici bir gelişme olduğunu söyledi. Borsa uzmanı ayrıca kripto para birimini güçlendiren iki gelişmeye daha dikkat çekti

BORSAGUNDEM.COM – DIŞ HABERLER SERVİSİ

Kripto para birimlerinin fiyatlarının fazlasıyla değişken olduğu biliniyor. Ancak Bitcoin’in bu yılki %69’luk yükselişi birçok kripto yatırımcısı için oldukça etkileyiciydi. Çoğu zaman kripto paralarla karşılaştırılan altınınsa fiyatı bu yıl ancak %11 yükselebildi. Aynı dönemde ABD borsalarında S&P 500’ün kaydettiği yükselişse sadece %7’ydi.

Financial News’in haberine göre hem altının hem de Bitcoin’in bu yılki yükselişinde mantıklı bir temel olduğu belirtiliyor. Zira Silicon Valley Bank, Signature Bank ve Silvergate Bank’in iflas etmesi, sistemik açıdan önemli bir finans kurumu olan İsviçre bankası Credit Suisse’in UBS’e zorla satılması gibi gelişmeler geleneksel bankacılık sistemine ilişkin endişeleri ortaya çıkardı.

Western Alliance’ın hisseleri, bankanın 5 Nisan’da mevduat çıkışlarını açıklamamasının ardından %12 değer kaybetti. Bu da bankacılık krizinin henüz tam olarak aşılmadığını gösterir nitelikte.

JPMorgan Küresel Piyasalar Stratejisti Nikolaos Panigirtzoglou bu süreçte kripto paralardaki yükselişi açıklarken, “Kripto destekçileri için, ABD bankacılık krizi geleneksel finansal sistemin zayıflıklarını ortaya çıkardı. Kriz banka varlıklarındaki vade uyumsuzluğunun mevduat kaçışlarına duyarlı olduğunu gözler önüne serdi” ifadelerine yer verdi.

Panigirtzoglou, “Kripto destekçileri uzun zamandır kripto ekosisteminin daha üstün olduğunu savunuyorlar. Zira mevduatlar, para piyasası fonlarının dijital bir biçimi olarak yüksek kaliteli likit varlıklarla %100 desteklenen ve bu nedenle mevduat kaçışlarına daha az duyarlı olan sabit-coin’ler gibi varlıklarda tutuluyor” dedi.

Ancak Panigirtzoglou, o kadar iyi bilinmeyen iki desteğe daha dikkat çekiyor. Borsa stratejisti doğrudan Bitcoin ağında bulunan ve NFT'leri mümkün kılan Bitcoin derecelerinin lansmanına işaret etti.

JPMorgan stratejisti, “Metin veya görüntüler gibi metaverilerin herhangi bir akıllı sözleşmeye ihtiyaç duyulmadan direkt Bitcoin ağında yazılabiliyor. Diğer blockchain ağlarında ise NFT’ler akıllı sözleşmeler yoluyla üretilebiliyordu” ifadeleriyle bu lansmanın ne anlama geldiğini açıkladı. Panigirtzoglou’na göre eğer bu yeni Bitcoin varlıkları daha önceki NFT boğa piyasasına benzer bir etki yaratırsa işlem ücretleri daha yüksek bir seviyeye çıkabilir ve Bitcoin madencilerinin gelirini artırabilir.

Panigirtzoglou Bitcoin için bir diğer önemli olayın da Nisan 2024’te gerçekleşecek Bitcoin bölünmesi olduğunu belirtti. Borsagundem.com’un derlediği bilgilere göre Bitcoin her dört yılda bir bölünme işleminden geçiyor. Bu gelişme tıpkı hisse senedi bölünmelerinde olduğu gibi varlığın değerinde hiçbir gerçek değişim yaratmasa da bölünme genellikle fiyatlara olumlu yansıyor.

JPMorgan stratejisti bölünme sürecini açıklarken, “Bu ceteris paribus’tan uzak bir adım olsa da Bitcoin maliyetini mekanik olarak yaklaşık 40 bin dolara çıkaracak ve olumlu bir psikolojik etki yaratacak. Bunun sebebi Bitcoin’in üretim maliyetinin tarihsel olarak etkin bir alt sınırda hareket etmesidir” dedi.

Bitcoin’de daha önceki bölünmeler 2016’da ve 2020’de gerçekleşmişti. Piyasalar Bitcoin bölünmesini takiben kripto para biriminde güçlü bir boğa piyasası yaşanmıştı.

Dogecoin çakıldı

 

Altında yatay seyir

 

Ekonomistler uyarıyor: ABD’de kredi krizi başladı

 

Kripto hakkında doğru bilinen yanlışlar

 

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (2)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
  • Yorum09 Nisan 2023 12:37

    Banka batarsa bitcoin mi kalır tüm hesaplar bankada banka hesabı belirtmediğiniz Bi bitcoin arayüzü varmı yani o işlemleri gerçekleştirebilmek için öncelikle bankanızda hesabınızda olan parayı Bi şirketin hesabına gönderiyorsunuz o şirketin içinde sizin adınıza bir kripto hesap numarasının içine paranız gidiyor ve işlemleri öyle yapabiliyorsunuz iyi güzel hoş ta bu parayı gönderdiğiniz şirketin olduğu banka batarsa bu şirket o parayı bankadan alamadığı sürece bunu karşılamaz yani bu aracı firmalarda belli bir komisyonlar çalışan kurumlar o sebeple böyle büyük paraları karşılayacak güçleri olamaz düşünsenize dünya çapında kripto hesapların oldugu iki üç banka battığını kiripto diye bişey kalmaz buharını veya dumanını bile göremezsiniz anlayacağınız güvenli bir liman değil

  • Mucise Reis : )08 Nisan 2023 09:39

    Günaydınlar 1 aydan uzun süredir kar yaptık herkes anladı büyü bozuldu :D ... 25,000 düşsede rahatlasak diyoruz hedef 30 bin üzeri 38 den 40,000 zirve  ...haber akışı önemli tabi