E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaKripto ParalarKripto ekosistemi halving sonrası istikrara kavuşabilir---

Kripto ekosistemi halving sonrası istikrara kavuşabilir

Kripto ekosistemi halving sonrası istikrara kavuşabilir
25 Nisan 2024 - 16:32 borsagundem.com

Bitcoin'de yarılanma gerçekleşti ve madencilik ödülleri yarıya indi. Büyük bankalar fiyat artışı beklemese de bazı yatırımcılar yıl sonuna kadar 150 bin dolarlık bir hedefi öngörüyor.

Kripto ekosisteminin yakından takip ettiği, genellikle dört yılda bir gerçekleşen ve madencilik ödüllerinin yarıya inmesini öngören halving, 19 Nisan'ı 20 Nisan'a bağlayan gece tamamlandı.

Bitcoin madencilerinin, ürettikleri blok başına ödüllerini yarıya indiren bu güncelleme, Bitcoin arzını kısıtlaması açısından kripto topluluğu tarafından önemli görülüyordu.

Bitcoin yarılanmasının tamamlanmasıyla gözler, Bitcoin’deki fiyat hareketlerine ve kripto para ekosisteminin yeni gündemine çevrildi.

Bitcoin, yarılanma öncesi halihazırda fiyatlanmıştı

Yarılanma öncesi fiyat tahminlerini yayımlayanlar arasına önde gelen bankalar da katıldı. JPMorgan analistleri, mart ayında 73 bin dolarla yeni en yüksek seviyesini kaydeden Bitcoin'in halihazırda yarılanma için fiyatlandığını, halving sonrası fiyat artışı beklemediklerini kaydetti.

Deutsche Bank de yarılanma sonrası büyük bir ralliyi olası görmediğini ifade etti.

"Bitcoin için önümüzdeki altı ay kritik"

Gate.io Küresel Büyüme Direktörü Kafkas Sönmez ise Bitcoin'e ilişkin değerlendirmelerini paylaştı.

Deutsche Bank'ın fiyat tahminlerinin yanı sıra, tüketici araştırması da yayımladığını hatırlatan Sönmez, “Bu araştırmada en çok dikkat çeken veri, Bitcoin’e dair kullanıcı şüphesinin azalması oldu. 3.600 kişiyle gerçekleştirilen araştırma, kripto para birimlerinin ‘bir biçimde ortadan kaybolacağını’ düşünenlerin oranının yalnızca yüzde 1 olduğunu buldu. Ekosistem de büyük çaplı bir ralli beklemese de Standard Chartered gibi bankaların yıl sonuna koydukları 150 bin dolar hedeflerini hatırlamak gerekiyor. Yarılanmanın hemen ardından Bitcoin, 66 bin dolar seviyelerine toparlandı. Kripto para birimlerine son yıllarda dahil olan büyük çoğunluk, ilk kez yarılanma gördü. Yarılanma sonrası her şeyin yolunda olduğunu gören yatırımcıların tekrar geri dönmesi ihtimal dahilinde. Bu noktada Bitcoin için önümüzdeki altı ay kritik” diye konuştu.

"Dijital altın gibi hareket ettiğini gördüğümüz Bitcoin, bu kez gerilimlerle tüm varlıklardan önce ve aşağı yönlü yanıt verdi"

Yarılanma öncesi Bitcoin'i yakından etkileyen bir diğer konunun da Ortadoğu'da yükselen tansiyon olduğunu söyleyen Sönmez, “Bugüne dek pek çok krizde geleneksel yatırım araçlarının aksi yönünde, adeta bir dijital altın gibi hareket ettiğini gördüğümüz Bitcoin bu kez gerilimlerle tüm varlıklardan önce ve aşağı yönlü yanıt verdi. Bu fiyat hareketlerinde Bitcoin’e artan kurumsal ilginin, spot Bitcoin ETF’lerin ve yarılanmanın etkisi olduğunu söyleyebiliriz. Bölgedeki tansiyonun düşmesi ve yarılanmanın sorunsuz tamamlanmasıyla Bitcoin de son birkaç günde kaybettiklerini yerine koyma yoluna girdi. Kripto ekosisteminin sonraki gündemleri arasında spot Ethereum ETF, regülasyonlar, geleneksel yatırım ve emeklilik fonlarının portföylerinde Bitcoin’e yer ayırması ve Hong Kong gibi ülkelerde yaşanacak spot Bitcoin ETF gelişmeleri olacak. Tüm koşullar oluşursa, bu başlıkların her biri iyimser bir havaya katkıda bulunabilir” ifadelerini kullandı.

Bitcoin’de talep arzı 5’e katlayabilir

 

Standard Chartered: Bitcoin'de son geri çekilmeye rağmen 150 bin dolar hedefi hala masada

 

JPMorgan: Bitcoin’de düşüşe hazır olun

 

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)