E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaKripto ParalarKripto yasası seçimden sonra Meclis'e geliyor---

Kripto yasası seçimden sonra Meclis'e geliyor

Kripto yasası seçimden sonra Meclis'e geliyor
26 Mart 2024 - 13:03 borsagundem.com

Yerel seçimlerin ardından kripto varlıklara ilişkin kanun teklifinin AK Parti tarafından Meclis Başkanlığı'na sunulması planlanıyor


31 Mart'ta yapılacak Mahalli İdareler Genel Seçimleri'nin ardından çalışmalarına yeniden başlayacak TBMM'nin gündeminde nisan ayında önemli kanun teklifleri yer alacak.

Kripto varlıklara ilişkin kanun teklifinin AK Parti tarafından nisan ayında Meclis Başkanlığına sunulması planlanıyor. Bu teklif komisyon görüşmelerinin ardından TBMM Genel Kurulu'nun gündemine gelecek.

TBMM Genel Kurulu, komisyonlarda kabul edilen enerji ve turist rehberliği alanlarında düzenlemeler içeren iki kanun teklifini görüşecek.

Enerji alanında düzenlemeler içeren Maden Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi'ne göre, yerli üretim ve farklı kaynaklardan ithal edilen doğal gaz, Türkiye'de sıvılaştırılarak dünya piyasalarına LNG olarak pazarlanabilecek.

Enerji verimliliğini artırmak amacıyla hazırlanan projeler, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından 15 milyon lirayı geçmemek kaydıyla bedellerinin en fazla yüzde 30'u oranında desteklenecek.

İçme-kullanma suyu temin edilen rezervuarlar ve sulak alanlar ile Kıyı Kanunu kapsamında kalan kıyı ve sahil şeritleri hariç olmak üzere denizler, baraj gölleri, suni göller ve tabii göllerin Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığınca yenilenebilir enerji kaynak alanı olarak ilan edilen alanlarında imar planı yapılmaksızın yenilenebilir enerji üretim santralleri kurulabilecek.

Olağanüstü hal kararı alınan veya genel hayata etkili afet bölgesi olarak kabul edilen yerlerde, elektrik hizmetlerinin kesintisiz karşılanabilmesi için geçici süreli elektrik enerjisi talepleri belirlenen usul ve esaslar çerçevesinde karşılanacak.

TURİST REHBERLİĞİ VE SEYAHAT ACENTELERİNE İLİŞKİN DÜZENLEMELER

Turist Rehberliği Meslek Kanunu ile Seyahat Acentaları ve Seyahat Acentaları Birliği Kanunu'nda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi'ne göre ise yabancı dil yeterlilik belgesi koşulunu yerine getiremeyenler, diğer mesleğe kabul şartlarını yerine getirmeleri halinde Türkçe turist rehberi olabilecek.

Üniversitelerin sanat tarihi ve arkeoloji bölümlerinden lisans mezunları için turist rehberliği eğitim programına katılma şartı aranmayacak.

Seyahat acentelerinin, müşterilerini bilgi ve onayları dışında alışveriş amacıyla bir işletmeye göndermeleri karşılığında, kendilerine veya yönlendirdikleri kişiye menfaat temin etmeleri halinde belgeleri iptal edilecek ve bunlar 5 yıl süreyle seyahat acenteliği yapamayacak.

İşte kripto para düzenlemesindeki kritik detaylar

 

Kripto para yatırımcıları panik halinde, çekilmenin nedeni ne?

 

Kripto varlıklara işlem vergisi ve şeffaflık düzenlemesi

 

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (1)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
  • Mucise Reis : )26 Mart 2024 17:50

    yurtdışı kripto hesaplarımı açtım bilgilerimi güncelledim. yurtrışı banka hesapları tamam alındı. Ben vergi vericem, vergi vermeyen hala vermeyecek :D ojj ne güzel dünya. Hiç umurumda deil artık. başkalarının becerksızlıklerının becelini öde öde öde bitiremiyoruz. çunku asli sorunlar hep ek vergiler ile kapanıyor, ahrcayan hiç harcamasını kesmiyor, tasarruf edmıyor, geri dönen yatırımlar yapmıyor. Ben den bukadar  : )