E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaKripto ParalarMichael Saylor: Ordinals çılgınlığı Bitcoin için faydalı---

Michael Saylor: Ordinals çılgınlığı Bitcoin için faydalı

Michael Saylor: Ordinals çılgınlığı Bitcoin için faydalı
11 Mayıs 2023 - 12:26 borsagundem.com

Bitcoin boğası Michael Saylor, Bitcoin Ordinals çılgınlığının Bitcoin’in benimsenmesi açısından bir katalizör işlevi gördüğünü belirtti.

BORSAGUNDEM.COM - DIŞ HABERLER SERVİSİ

Bitcoin’de yılbaşından bu yana süren toparlanma hızını kaybetmiş görünüyor. Yine de yatırımcılar, geçen seneki kasvetli görünümden uzak olan piyasada Bitcoin’e yönelik yatırımlarına ara vermiyor.

Borsagundem.com’un derlediği bilgilere göre, Bitcoin boğası ve MicroStrategy kurucu ortağı Michael Saylor, son dönemde popüler olan Ordinals çılgınlığının Bitcoin’in benimsenmesine katkı sunacağını düşündüğünü ifade ediyor.

Olumlu bir katalizör

Decrypt.co’dan Nivesh Rustgi’nin haberine göre, Saylor, Bitcoin Ordinals'ın yükselişini, hiperenflasyon ve banka iflaslarının yanı sıra benimseme için bir başka katalizör olarak ele alıyor. Bitcoin boğası ve MicroStrategy kurucu ortağı Michael Saylor, en son Ordinals çılgınlığını, Bitcoin'in benimsenmesine katkı sunacak bir yenilik olarak nitelendiriyor.

PBD Podcast'te konuşan Saylor, “Birisi, Ordinals, tescil ya da işlem ücretlerini artıran her ne olursa olsun, Bitcoin'de harika olan bir uygulama oluşturduğunda, bu bir katalizör işlevi görür” diyor.

Bitcoin’in benimsenmesinde, banka iflasları, hiperenflasyon, Bitcoin’i emtia olarak adlandıran düzenleyiciler ve Microstrategy gibi şirketlerin 100 milyonlarca dolar değerinde Bitcoin satın alması gibi gelişmelerin büyük etkisi olduğu düşünülüyor.

Ordinals ise, bahsedilen diğer katalizörlerin aksine, blok zincirinde görece daha yeni bir gelişme olarak biliniyor. Verileri Bitcoin'in en küçük birimi olan satoshi'ye yazarak ağda medya depolamanın bir yolunu sunan Ordinals 2023 yılı başlarında geliştirildi ve esasen sektördeki en büyük ağda NFT’lerin (Non-Fungible Token) öncüsü oldu.

Ethereum ağındakine benzer şekilde şekilde yaratılan BRC-20 token’ları, Bitcoin ağı üzerinde de token’lar oluşturulabilmesini sağlıyor. ERC-20’ler gibi yaratılan ve Bitcoin ağı üzerinde çalışan token’lar, kripto para yatırımcılarının bir bölümünün bu alana kaymasına ve yatırımlarını bu alana yapmasına neden olurken Bitcoin ağı da tarihinin en yoğun dönemlerinden birini yaşıyor.

Piyasa değeri 1 milyar dolar

Mart ayında, başka bir yazılımcı, Ordinals üzerinde, piyasada bir meme coin heyecanı uyandıran ve karşılanabilir bir token oluşturma standardı olan BRC-20 ağını (Ethereum'un ERC-20 token standardına bir saygı duruşu niteliğinde) oluşturdu. Dün itibariyle BRC-20 token'larının toplam piyasa değerinin 1 milyar dolara ulaştığı görüldü.

Dünyanın önde gelen kripto para borsası Binance’in kendi platformunda Bitcoin NFT'leri listelemek için harekete geçmesiyle Ordinals’a yönelik ilgi de katlanarak arttı.

İşlem ücretleri arttı

Ağda yaşanan talepteki artış madenci gelirlerini artırırken yüksek ücretler ise Bitcoin transferlerini çok daha pahalı hale getirdi. Bitcoin Ordinals, Mayıs 2023'ten önce 2 doların altında olan ağ ücretlerinde işlem başına yaklaşık 20 dolarlık bir artışa neden oldu.

Bitcoin’de alım zamanı geldi mi?

 

Standard Chartered: ABD temerrüde düşerse Bitcoin yükselecek Ethereum düşecek

 

MicroStrategy’den Bitcoin biriktirme sözü

 

Bitcoin dominansı artıyor

 

Avrupa Parlamentosu'nda kripto varlıklara vergi hazırlığı

 

Elon Musk’ın tweet’leri kripto piyasasını nasıl etkiliyor?

 

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)