E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaKripto ParalarMicroStrategy hisseleri açığa satışçıların kıskacında---

MicroStrategy hisseleri açığa satışçıların kıskacında

MicroStrategy hisseleri açığa satışçıların kıskacında
29 Mart 2024 - 18:19 borsagundem.com

Açığa satışlar sonrası MicroStrategy hisselerinde rekor düşüş yaşandı. Yatırımcılar, bu durumun Bitcoin’in fiyatını etkileyip etkilemeyeceğini merak ediyor.

BORSAGUNDEM.COM - DIŞ HABERLER SERVİSİ

Açığa satışçıların MicroStrategy hisselerinin Bitcoin’e kıyasla yüksek bir primle alınıp satıldığını ifade etmesinin ardından şirketin hisseleri yüzde 14 oranında değer kaybetti.

Borsagundem.com’un derlediği bilgilere göre, piyasanın önde gelen açığa satışçılarından Kerrisdale Capital’in yayınladığı rapor, MicroStrategy hisselerinde yüzde 14 oranında düşüşe neden oldu.

Değer kaybı yüzde 14

Coindesk’ten Will Canny’nin haberine göre, MicroStrategy'nin hisseleri, önde gelen açığa satışçı Kerrisdale Capital'in bir raporda, Bitcoin üzerine uzun pozisyon alırken şirketin hisselerini açığa sattığını söylemesinin ardından büyük oranda değer kaybetti.

Şirket, paylaştığı raporda, “MicroStrategy'nin hisseleri, Bitcoin fiyatındaki son yükselişin ortasında yükseldi ancak kriptoda çoğu zaman olduğu gibi işler çığırından çıktı” diye yazıyor. Raporda, hisse senedinin göreceli çekiciliği için belirtilen nedenlerin hiçbirinin ‘aynı kripto paraya iki kattan fazla ödemeyi haklı kılmadığı’ belirtiliyor.

İki buçuk katı fazla bedel

Yazılım geliştiricisi MicroStrategy'nin iş modeli, Bitcoin'in satın alınmasına ve elde tutulmasına dayanıyor ve kripto birikimi, şirketin değerlemesinin çoğunluğunu temsil ediyor. Şirket şu anda yaklaşık 214.246 Bitcoin’i elinde tutuyor; bu, kripto paranın maksimum arzı olan 21 milyon adedin yüzde 1'inden fazlasına karşılık geliyor. MicroStrategy'nin piyasa değeri yaklaşık 28 milyar dolar civarında seyrediyor; sahip olduğu Bitcoin varlıkları ise yaklaşık 15,2 milyar dolar değerinde.

Raporda, MicroStrategy'nin hisse fiyatına göre, Bitcoin fiyatının 177.000 dolar olması gerektiği belirtiliyor; bu da piyasanın en hacimli kripto parası olan Bitcoin’in şu anki spot fiyatının iki buçuk katına denk geliyor.

O günler çoktan geride kaldı

Notta, “MicroStrategy hisselerinin Bitcoin'e erişmenin nadir ve benzersiz bir yolunu temsil ettiği günler çoktan geride kaldı” ifadesine yer verilirken, Bitcoin'in artık aracı kurumlar, kripto borsaları ve yakın zamanda borsada işlem görmeye başlayan düşük ücretli ETP’ler ve yine borsada işlem gören ETF’ler aracılığıyla kolayca elde edilebildiği belirtiliyor.

Kerrisdale, MicroStrategy hisselerini açığa satan tek yatırımcı da değil. S3 Partners'ın raporuna göre, kripto odaklı hisse senetlerine olan toplam kısa pozisyon miktarı 10,7 milyar dolar olup, MicroStrategy ve Coinbase hisseleri, söz konusu düşüş yönlü bahislerin yüzde 84'ünü oluşturuyor.

JPMorgan: Bitcoin’de düzeltme Microstrategy yüzünden derinleşebilir

 

Kripto para bağlantılı hisselerde 11 milyar dolarlık açığa satış

 

MicroStrategy'den en büyük ikinci Bitcoin hamlesi

 

MicroStrategy'nin kazancı 4 milyar doları geçti

 

MicroStrategy’den Bitcoin biriktirme sözü

 

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)