E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaKripto Paralar SEC'in X hesabının nasıl ele geçirildiği ortaya çıktı---

SEC'in X hesabının nasıl ele geçirildiği ortaya çıktı

 SEC'in X hesabının nasıl ele geçirildiği ortaya çıktı
23 Ocak 2024 - 08:31 borsagundem.com

SEC'in sosyal medya hesabı ele geçirilerek "Bitcoin ETF onayı aldı" paylaşımı yapılmış ve lider kripto para birimi kısa süre içinde 48 bin dolara yükselmişti. SEC'in X hesabının nasıl ele geçirildiği açıkladı


ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), X hesabının bu ay başında "SIM değiştirme" yönetimiyle ele geçirildiğini bildirdi.

SEC'den yapılan açıklamada, kurum personelinin X hesabının ele geçirilmesiyle ilgili güvenlik ve federal gözetim birimleriyle koordinasyon içinde olunmaya devam edildiği belirtildi.

Olaydan iki gün sonra SEC'in telekom operatörüyle istişarede bulunarak, yetkisiz birinin hesapla ilişkili cep telefonu numarasının kontrolünü ele geçirdiğini tespit ettiği ifade edilen açıklamada, SIM değiştirme adı verilen bu yöntemin bir telefon numarasını izinsiz olarak başka bir cihaza aktarmak için kullanıldığı aktarıldı.

Açıklamada, yöntemin, numarayla ilişkili sesli ve kısa mesaj bildirimlerinin alınmasına olanak tanıdığı bildirildi.

Telefon numarasına erişimin SEC sistemleri aracılığıyla değil, telekom operatörleri aracılığıyla gerçekleştiği vurgulanan açıklamada, SEC personelinin kurum sistemlerine, verilerine, cihazlarına veya diğer sosyal medya hesaplarına yetkisiz biri tarafından erişim sağladığına dair herhangi bir kanıt tespit etmediği kaydedildi.

Şifresi sıfırlandı

Telefon numarasının kontrolünün ele geçirilmesinin ardından SEC'in X hesabının şifresinin sıfırlandığı belirtilen açıklamada, güvenlik birimlerinin eylemi gerçekleştirenlerin SIM'in değiştirilmesini nasıl sağladığı ve hesapla hangi telefon numarasının ilişkili olduğunu nasıl bildiğini araştırdığı aktarıldı.
Açıklamada, SEC'in X hesabının çok faktörlü kimlik doğrulama önleminin hesaba erişim sorunları nedeniyle geçen yıl temmuz ayında personelin isteği üzerine devre dışı bırakıldığı belirtildi.
SEC'in X hesabının ele geçirilmesi

ABD'de 9 Ocak'ta SEC'in X sosyal medya hesabından spot Bitcoin Borsa Yatırım Fonlarına (ETF) onay verildiğine dair bir paylaşım yapılmıştı.

Bunun üzerine SEC Başkanı Gensler, kurumun X hesabının ele geçirildiğini, spot Bitcoin ETF onayına ilişkin yetkisiz paylaşım yapıldığını bildirmişti.

SEC tarafından yapılan açıklamada da Bitcoin ETF'leriyle ilgili paylaşımın SEC veya personeli tarafından yapılmadığı, hesaba bilinmeyen biri tarafından izinsiz erişim olduğu kaydedilmişti.

Gözler Ethereum ETF'lerinde! Peki SEC onaylayacak mı?

 

‘Utanç verici’ güvenlik açığı SEC yönetimini sarstı

 

SEC'ten spot Bitcoin Borsa Yatırım Fonu başvurularına onay

 

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (1)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
  • Mucise Reis : )23 Ocak 2024 10:41

    Ben biliyorum nasıl olduğunu. Ama yazacağımı düşünmeyin... o kadar basit bil yöntemki... burada ilgili yöntemi dahi yazmak istemiyorum. Yazdığımda onbinlerce masum , alçak günüllü olmayayaım milyonları bulan masum etkılenecektır. O bakımdan asla yazmıyorum. Ama bahsedilen yöndemte insanları güvendesiniz, problem yok  gibi bir uydurma senaryo. Aynı yöndem ile bir bankanın maili, bir iş insanının ayda siyasının remsi hesapları çat çat eirişime çoğu açılabilir. önerim: farklı eşleşme parmak izi, sms bildirimi, farklı maile bildirim gibi aktiviteleri aktif edip tek sadece bir şifre ile her cihazdan erişimi kısıtlamanız... Bazı açıklar vardır bulunur, pıyasa bunu aylarca fark etmez. çok değişik yöntemler var yani.  yanide yani. siz si zolun dikkat edin hep.