E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaKripto ParalarTether'den Bitcoin’e dev yatırım---

Tether'den Bitcoin’e dev yatırım

Tether'den Bitcoin’e dev yatırım
18 Mayıs 2023 - 14:33 borsagundem.com

Kripto para endüstrisinin en büyük oyuncularından Tether, karının önemli bir bölümünü düzenli olarak Bitcoin’e yatırmayı planladığını açıkladı.

BORSAGUNDEM.COM - DIŞ HABERLER SERVİSİ

Kripto para piyasası, kasvetli geçen 2022 yılının ardından gösterdiği yüksek performansla yatırımcıların yüzünü güldürüyor. Yılbaşından bu yana yükselişe geçen Bitcoin, diğer yatırım araçlarına kıyasla uzak ara en iyi yatırım seçeneği olarak öne çıkıyor. Bu durum, kurumsalların da Bitcoin’e yatırım yapma planları kurmasına yol açıyor.

Borsagundem.com’un derlediği bilgilere göre, Bitcoin yatırımcıları arasında yer alan Tether, karının yüzde 15’ini Bitcoin’e yatırım yaparak değerlendirmeyi planlıyor.

Karının yüzde 15'i

Finbold’dan Vahid Karaahmetovic'in haberine göre, 2014 yılındaki lansmanından bu yana kripto para dünyasının en büyük oyuncularından biri haline gelen Tether (USDT), trader’lar ve yatırımcılar tarafından kripto borsaları arasında fon taşımak ve piyasa oynaklığına karşı korunmak için yaygın olarak kullanılıyor.

82 milyar doları aşan piyasa değerine sahip olan USDT stablecoin'inin arkasındaki bir blockchain şirketi olan Tether Limited, 17 Mayıs Çarşamba günü, kârının belli bir yüzdesini kullanarak stablecoin rezervleri için düzenli olarak Bitcoin alımı yapmayı planladığını duyurdu. Tether’in bu hamlesi, şirketin giderek Bitcoin'e odaklanacağı yeni yatırım stratejisinin bir parçası olarak kabul ediliyor.

Spesifik olarak, blockchain firması, yatırımlardan elde ettiği kazancın yaklaşık yüzde 15'ini Bitcoin satın almak ve kripto para birimini rezerv fazlasına eklemek için tahsis etmeyi planladığını belirtiyor. Tether, bunun rezerv varlıklarındaki gerçekleşmemiş fiyat artışlarını içermediğini de ekliyor. Şirketten yapılan açıklamada şöyle deniyor: “Bu aydan itibaren Tether, net işletme kârının yüzde 15'ini düzenli olarak Bitcoin satın almaya ayıracak. Tether, rezervlerindeki mevcut ve gelecekteki Bitcoin mevcudunun Hissedar Sermaye Rezervi'ni (Shareholder Capital Cushion) aşmayacağını ve rezervleri daha da güçlendirip çeşitlendireceğini tahmin ediyor.”

Tether, yeni yatırım stratejisini uygulamadan önce, 2023 yılı 1. çeyrek güvence raporunda belgelendiği gibi, yaklaşık 1,5 milyar dolarlık Bitcoin rezervine sahip bulunuyor. Bu arada, USDT ihraççısı, 'Anahtarınız yoksa Bitcoin’iniz de yok’ felsefesine inandığını, yani tüm Bitcoin varlıklarına bağlı özel anahtarlara sahip olduğunu ifade ediyor.

Tether, en büyük Bitcoin sahiplerinden biri olabilir

Tether'in kârının bu kadar önemli bir bölümünü Bitcoin satın alımına ayırma planının, şirketi MicroStrategy ile birlikte en büyük Bitcoin sahiplerinden biri yapması bekleniyor.

Yakın tarihli bir röportajda, MicroStrategy Kurucusu Michael Saylor, Bitcoin'in en önemli emtia olduğuna ve ‘ölmekte olduğunu’ iddia ettiği itibari paranın mükemmel bir ikamesi olduğuna inandığını söylemişti.

Tether yaptığı duyuruda, amaçlanan Bitcoin alımlarının, şirketin rezervlerini güçlendirmesini ve çeşitlendirmesini beklediği yatırım konusundaki muhafazakar ve ihtiyatlı yaklaşımının bir parçasını temsil ettiğini söylüyor.

Bu yılın başlarında Tether, Mart ayında USDT operasyonundan 1,48 milyar dolar net kar elde ettiğini ve toplam sabit para rezervlerini 2,44 milyar dolara çıkardığını açıklamıştı. USDT, 82,8 milyar dolardan fazla dolaşımdaki arzıyla dünyanın en büyük stablecoin’i konumunda bulunuyor.

Michael Saylor: Ordinals çılgınlığı Bitcoin için faydalı

 

Bitcoin’de kısa ve uzun vadeli öngörülerde çelişki

 

Bitcoin'de 'wholecoiner'ların sayısı 1 milyonu aştı

 

Balinalar Bitcoin almaya devam ediyor

 

Borsalardaki Bitcoin arzı düşüyor

 

Bitcoin’de alım zamanı geldi mi?

 

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)