SON DAKİKA

Sorun Yanıtlayalım

Hisselerle ilgili sorularınızı sorun, yanıtlayalım Hemen Soru Sor

Sorun Yanıtlayalım Yandaki formu doldurarak istediğiniz, merak ettiğiniz hisse hakkında soru sorabili/assets/bg/site/rs/iniz.

Ana SayfaYatırımcı MasasıHEM TEMETTÜ VERMİYOR HEM BÜYÜME ZAYIFLADI-
SORU : Gübre Fabrikaları hissesinin alımı yapılır mı? Şu an yüksek mi veya bana önereceğiniz hisse var mı? Gönderen : Sabri Taş15.05.2022, 16:21

Bir hissenin fiyatının yüksek olup olmadığı hedeflenen zaman aralığı ile doğrudan bağlantılıdır. Sonuçta kısa vadede hissede piyasadaki gelişmelere bağlı olarak dalgalanmalar yaşanırken uzun vadede belirleyici olan şirketin mali yapısıdır. Şirket gelir ve kâr büyümesi sergilediği ölçüde yatırımcısına kazandıracaktır. Bu nedenledir ki borsada yapılacak alımlarda kısa vadeli beklentiler yerine uzun vadeli hedeflerle hareket edilmelidir. Öte yandan büyüyen şirketlerin kısa vadede düşüş eğilimleri de sınırlı kalabilmektedir. Gübre Fabrikaları’nda iki yıl üst üste yaşanan zararın ardından geride kalan son iki yılda kâra geçmeyi başardı. 2021 faaliyet döneminde de kârda kayda değer bir artış görüldü. Bununla birlikte 2022 ilk çeyrek bilançosunda şirketin kârlılığında yorulma belirtisi öne çıktı. Satışlardaki yüksek artışa rağmen kârı enflasyonun gerisinde kaldı. Kârın zayıflamasında diğer faaliyet giderlerinin etkisi bulunuyor. Söz konusu durum dönem kârının düşmesinde belirleyici oldu. Şirket geçtiğimiz yıl elde ettiği kârı ise olağanüstü yedeklere aktardı. Firma son olarak 2016 yılında nakit temettü ödemesinde bulunmuştu. Arada geçen süre zarfında bedelsiz sermaye artırımında da bulunmadı. Dağıtılmayan kâra rağmen büyümenin arzu edilen seviyede gerçekleşmemesi yatırımcının yönelimde bulunduğu satışların sürmesine yol açabilir.

GUBRE FABRIK. GUBRF

Alış0,00

Satış167,20

Gün İçi En Düşük166,10

Gün İçi En Yüksek171,40

PD/DD4,18

FK0,00

Fiyat167,20

Değişim-1,07%

Hisseyi İncele

ÇOK YORUMLANAN HİSSE SORULARI