E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaTeknolojiBilim insanlarından büyük iddia: Hayatın sırrını çözdük---

Bilim insanlarından büyük iddia: Hayatın sırrını çözdük

Bilim insanlarından büyük iddia: Hayatın sırrını çözdük
08 Ekim 2022 - 21:10 borsagundem.com

ABD'de bulunan Purdue Üniversitesi'nden araştırmacılar yaşamın kaynağındaki kimyayı çözdüklerini ve ilk tepkimelerin su damlacıklarında başladığını ileri sürdü.


ABD'li bilim insanları, hayatın temelindeki kimyayı çözdüklerini iddia ettiler.

Euronews'in haberine göre, Proceedings of the National Academy of Sciences isimli bilimsel dergide yayınlanan makalenin başyazarı Purdue Üniversitesi Kimya Profesörü Graham Cooks yayınladığı açıklamada, bulgularının "dramatik bir keşif" olduğunu vurgulayarak hayatın kaynağındaki gizemli içeriği ortaya koyduğunu vurguladı.

"Bu temelde hayatın kaynağındaki kimya," diyen Cooks, "İlkel moleküllerin, temel aminoasitlerin ve rastgele peptitlerin saf su damlacıkları içerisinde blok blok hayatı inşa etmeleri ilk defa gözler önüne seriliyor," ifadelerini kullandı.

Öte yandan araştırmada yer almayan bilim insanları da bu çalışmanın dünyada hayatın milyarlarca yıl önce nasıl başladığına dair tahminleri de değiştirebileceğini belirtiyor.

Futurism'de yer alan habere göre araştırmada yer almayan Dalhousie Üniversitesi'nden kütle izleme uzmanı Doçent Alain Doucette, bulguların saf suyun içerisinde ya da yüzeyinde eşsiz ve olağanüstü kimyasal olayların meydana geldiğini gösterdiğini aktardı.

Temel olarak çalışma aslında on yıllardır hayattın okyanuslarda başladığı tezini destekliyor. Bilim insanlarına göre dünyaya milyarlarca yıl önce meteor yağmurları vasıtasıyla gelen aminoasitler birbirleri ile bağlanarak peptitleri sonra da ilk canlı formlarını meydana getirdi.

Bilim insanları tereddüde sevk eden konu ise bu sürecin hem ıslak hem de kuru ortamlar gerektirmesiydi. Şimdi ise son derece gelişmiş spektrometrelerle su damlacıkları içerisindeki kimyasal tepkimeler detaylı bir şekilde incelenebiliyor.

Cooks ve araştırma ekibi su damlacıklarının atmosferle buluştukları noktada "son derece hızlı reaksiyonların meydana gelebileceğini" tespit etti.

Bu durum denizlerin kara ile buluştuğu ya da nehirlerin verimli arazilerden geçtiği yerlerde hayatın başlamış olabileceğini gösteriyor.

Cooks su damlacıklarındaki reaksiyonların normal solüsyon içerisindeki reaksiyonlardan 100 ila 1 milyon kat daha hızlı olabileceğini vurguladı.

Araştırmacılar bulgularının hayatın kaynağı ve sonrasında evrende yalnız olup olmadığımızla ilgili çalışmalara destek olmasını ümit ediyor.

Kısa vadede ise su damlacıklarındaki bu hızlı reaksiyonların ilaç araştırmalarında kullanılabileceği belirtiliyor.

Anne sütünden ilk kez mikroplastik çıktı

 

Belirtileri griple aynı: Lejyoner hastalığına dikkat!

 

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (5)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
 • DOĞAN09 Ekim 2022 10:59

  kuranda mesela nisa 25 bunu açıklıyor diyorki hür kadınlarla evleniniz eger hür kadın olmuyorsa cariye KÖLE  alınız ONLARA İYİ DAVRANINIZ VS VS Peki günümüzde geçerliliği varmı hanı islam köleliği kaldırmıştı bizzat kurana koymuş hepinize kolay gelsin

 • baran09 Ekim 2022 20:56

  Sen bir de kadınlara sor bakalım çoğu cariyeden beter.  Kölelik te günümüzde farklı şekillerde devam ediyor!"  O koca kafan çalışmazsa sen de köle olursun. Modern medeni hayat safsatası ile insanlar özellikle kadınların nasıl istismar edildiği pratik hayatın gerçekleri gayet iyi anlatıyor. 

 • baran09 Ekim 2022 09:09

  Rastgele hayatı inşa ediyorlarmış!  Cahilliğe bak hizaya gel.

 • baran09 Ekim 2022 01:27

  Böyle saçma sapan  sözler ile gelip bayağı bir halt etmiş gibi yaşamın sırrını çözdük diye nara atmalarının sebebi belli.  Kuran zaten açıklamış bu sırrı! Sır falan yok dönüşüm hiç "olmadı bunların bilim diye sunduklarının hiç bir ispatı yok. Yani aslında Darwinizme "Evrim" "zırvası""""n"a "kapı açma "gayretleri bunlar" Enbya sures"i3"0. ayet O Allah'tan gelen gerçekleri örtbas edenler, görmüyorlar mı ki göklerin ve yerin başlangıçta bir bütün olduğunu, sonradan onları bizim ayırdığımızı; yaşayan herşeyi su sayesinde canlı kıldığımızı? Hâlâ inanmayacaklar mı?  Sonradan dönüşüm falan asla olamaz  Eğer bir canlının yarım yamalak hilkat garibesi gibi çıkıp ta sonradan mükemmele ulaşması bilimsel olarak mümkün değildir. İndirgenemez komplekslik bunu açıkça kanıtlamakta. Bir canlının her hangi bir özelliğinin çok basitte olsa yaşamının sürdürmesi ve bir sonraki nesile aktarması mümkün değildir.

 • E.g.08 Ekim 2022 23:30

  YAŞAM DONMUŞ DENİZ GÖL VE NEHİRLERİN BUZ TABAKASININ ALT YÜZEYİNDE GÜNEŞ IŞINLARI BUZ MERCEK ETKİSİ YARATIP İLK CANLI OLARAK YOSUN TÜRLERİ OLUŞMUŞ KARAYA DA YAYILIP DİĞER CANLILAR OLUŞMAYA BAŞLAMIŞ OLABİLİR ONLARDAN TALGİD DENİLEN UZAY SOĞUĞUNDA DAHİ YASAYABİLEN KÜÇÜK CANLILAR KRİLLER BALIKLAR EĞRELTİ OTLARI DAHA SONRA AĞAÇLAR ÇİCEKLER BÖCEKLER KUŞLAR DAHA BÜYÜK CANLILAR DİNAZOR TÜRLERİ EN SON AKILLI DÜŞÜNEBİLEN PLANLAYAN ALETLER GELİŞTİRİP KULLANABİLEN İNSAN BÜTÜN CANLILARIN EN EVRİMLEŞMİŞ HALİNE DÖNÜŞMÜŞ OLABİLİR