E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaYatırımcı KöşesiŞişecam ve Avrupa Yatırım Holding sorusu---

Şişecam ve Avrupa Yatırım Holding sorusu

Şişecam ve Avrupa Yatırım Holding sorusu
04 Nisan 2024 - 08:48 borsagundem.com

Yatırımcılar sordu, Yatırımcı Masası yanıtladı. İşte o analizler...

DÜNYANIN EN BÜYÜK CAM AMBALAJ TESİSİ OLDU

SORU-Dünyanın devi Şişecam’ın bir türlü doğru dürüst çıkmamasına anlam veremiyorum. Bana bunun sebebini söyleyebilir misiniz?

İbrahim Atay

CEVAP- Hisselerle ilgili değerlendirmede bulunurken kısa zaman aralıklarını baz almamalısınız. Çünkü piyasa hareketleri kısa vadede şirketin mali yapısından bağımsız hareket etme eğilimine sahiptir. Dalgalanmalardan ya da fiyat hareketlerinden istifade etmeye çalışmak yerine uzun vadeli perspektifle hareket edilmesi güçlü kazançların da kapısını aralayacaktır. Söz konusu durum Şişecam için de geçerlidir. Hissenin fiyatı son bir yıldır inişli çıkışlı bir seyir izliyor. Zirve seviyesinde dalgalı seyir uzun vadeli yatırımcısı için yeni maliyet bölgesi olarak değerlendirecek bir süreç işlevi görüyor. Bu zaman aralığı sabırsız yatırımcının ise sıkılarak hisseden çıkma eğilimini güçlendirebiliyor. Oysaki Şişecam uzun vadede yükselen bir eğilime sahip. Fiyatı Mart 2020’de düzeltilmiş verilerle en düşük 3,17 TL’ye kadar gerilerken sonrasında gerçekleştirdiği atakla birlikte Ekim 2023’te 57,45 TL’ye kadar çıktı. Bu itibarla son bir yılda yeni maliyet bölgesinden bahsederken kâr realizasyonu ile aynı zamanda yeni hissedarların geldiğini de not etmek gerekiyor.

Şişecam sektöründe güçlü ve sürekli yatırımları olan bir şirket. Bu itibarla borsanın güvenli liman olarak tabir edilebilecek hisselerinden birisi konumunda bulunuyor. Tüm bunlardan ayrı olarak son açıkladığı 2023 mali tablolarında kârını yüzde 24,7 geriletmesinde azalan hasılatın etkisi olduğunu belirtmek gerekiyor.  

Şirketle ilgili yakın tarihli son gelişme ise 28 Mart 2024 tarihli. Eskişehir'deki tesisinin kapasitesini genişletmek için yaptığı 174 milyon dolarlık yatırımı tamamladı ve 5. fırını devreye aldı. Bu yatırımla  birlikte dünyanın en büyük cam ambalaj tesisi haline geldi

ÖNCE SERT ÇIKIŞ ARDINDAN SERT DÜŞÜŞ YAŞADI

SORU- Avrupa Yatırım Holding’in sürekli eksilerde olmasının nedeni nedir? Düşüş devam edecek mi?

Harun Koç

CEVAP-Bir hissenin abartılı çıkış sergilediği noktada satışların gelmesine olağan görmeli. Borsada hisse fiyatları, sadece şirketin finansal performansına bağlı olarak hareket etmez. Fiyat hareketi aynı zamanda piyasa dinamikleri ve yatırımcı psikolojisi ile de yakından alakalıdır. Özellikle de kısa zaman diliminde bu etkenler daha fazla kendisini hissettirir. Avrupa Yatırım Holding’e ait hisselerin geçtiğimiz yılın ağustos ayından bu yana düşen bir eğilimi var. Hissenin test ettiği en yüksek seviye 167 TL’nin ardından sürekli geriledi. Hissenin vardığı 39,12 TL nazara alındığında oldukça fazla gerilediği düşünülebilir. Bununla birlikte zirvesini test ettiği ağustos ayından üç ay kadar önce, nisan ayı sonlarında ise 13,10 TL seviyesinde bulunuyordu. Bu itibarla kısa sürede gözlenen bu abartılı çıkışın sonrasında yine aynı sertlikte düşen bir hisse söz konusu.  

Yakın tarihli önemli bir haber ya da gelişme olmayan şirket, henüz 2023 yıl sonu mali tablosunu açıklamadı. Son paylaştığı 2023 dokuz aylık mali dönemde ise kârını yüzde 102 ,46 büyüterek 27,96 milyon TL’ye çıkardı. Fiyattaki düşüşe rağmen gerek fiyat kazanç oranı gerekse piyasa defter değeri sektör ortalamalarını üzerindeki seyrini koruyor.

Yabancıların favori hisse senetleri

Borsada 4 hissenin üzerindeki tedbir kalktı

 

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

Son Değer: 37,66
En Yüksek: 39,62
En Düşük: 37,52
Değişim -3,83 %
FK: 67,97
PD / DD: 6,20
İşlem Hacmi 25.365.684
Toplam Adet: 662.294
Ağırlıklı Ort.: 38,40
Son Değer: 54,20
En Yüksek: 54,45
En Düşük: 53,15
Değişim 1,21 %
FK: 9,70
PD / DD: 1,17
İşlem Hacmi 1.500.573.400
Toplam Adet: 27.863.164
Ağırlıklı Ort.: 53,85
YORUMLAR (1)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
  • ALİ KODUŞ04 Nisan 2024 12:01

    Hayret bir şey.Sizler de istiyorsunuz ki her gün çıksın ve 1000 kat prim yapsın.ne olacak bu işin sonu.