E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaAracı Kurum RaporlarıBorsada yatay başlangıç bekleniyor---

Borsada yatay başlangıç bekleniyor

Borsada yatay başlangıç bekleniyor
31 Ocak 2024 - 08:00 borsagundem.com

İnfo Yatırım tarafından hazırlanan günlük bültende Borsa İstanbul’un bu sabah yatay başlangıç yapması bekleniyor

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Yılmaz: Önümüzdeki dönem özellikle dünyadaki konjonktürle de bağlantılı baktığımızda, Türkiye'ye ciddi bir fon akışı, hem finansal anlamda hem de doğrudan yatırımlar anlamında olacağını görüyorum.

İstanbul Havalimanı, Eurocontrol’un hazırladığı rapora göre 15 – 21 Ocak tarihleri arasında günlük ortalama 1.301 uçuşla Avrupa’nın en yoğun havalimanı oldu.

ABD Başkanı Biden, Amerikan üssüne saldırıya nasıl karşılık verecekleri hakkında "Orta Doğu'da daha geniş bir savaşa ihtiyacımız olduğunu düşünmüyorum, bunun peşinde değiliz" dedi.

ABD Senatosu Bankacılık Komitesi Başkanı Brown, Fed Başkanı Powell’a yazdığı mektupta, bu yıl için erken faiz indirimi çağrısında bulundu.

ECB Başkanı Lagarde: Tüm üyeler bir sonraki hamlenin faiz indirimi olacağı konusunda hemfikir.

İsrail Başbakanı Netanyahu, İsrail ordusunun Gazze Şeridi’nden çekilmesini ve Filistinli mahkumların serbest bırakılmasını içeren yeni bir esir takası anlaşmasını kabul etmeyeceğini açıkladı.

New York Başsavcısı James, dolandırıcılık mağdurlarına koruma sağlayamadığı ve mağdurların zararını karşılamayı reddettiği gerekçesiyle Citibank'a dava açtı.

Alphabet'in gelirleri, 2023 yılının son çeyreğinde artış kaydetti. Microsoft'un geliri 62 milyar dolara, Alphabet'in geliri 86,3 milyar dolara çıkarken, şirketin CEO'su Pichai, karın büyük ölçüde yapay zeka ve inovasyondan kaynaklandığına işaret etti.

Ne olacak?

•Yurt içinde Turizm İstatistikleri açıklanacak.
•Fed faiz kararı bugün açıklanacak.
•Almanya’da İşsizlik Oranı ve Öncü TÜFE, ABD’de ADP Tarım Dışı İstihdam verisi açıklanacak.

Borsa İstanbul’un bu sabah yatay açılış yapmasını bekliyoruz

BİST100 endeksinde yatay başlangıç gerçekleşmesini bekliyoruz.

BİST100 endeksi haftanın ikinci işlem gününde dar bantta hareket etti. Gün içinde %0,9 volatilitede hareket eden endekste yön arayışı sürerken, BDDK verilerinin 2023 yılında güçlü gelmesi bankacılık sektörü önderliğinde endeksi destekledi. BİST100 endeksinde endeksi en çok yükselten paylar ISCTR, OYAKC, MIATK olurken, TUPRS endekse 7,0 puan negatif yansıdı. Haftaya güçlü başlangıç yapan THYAO'da %0,73'lük geri çekilme ile endeksi 5,1 puan baskıladı.

Bu hafta global piyasalarda veri akışı yoğun geçerken, Fed’in faiz toplantısı da başladı. Piyasaların gözü kulağı haftalardır beklenen ve bugün açıklanacak olan Fed faiz kararında ve karar sonrası Powell’ın açıklamalarında olacak. Bugün Fed'den faizlerde değişiklik ön görmüyoruz. Fed Başkanlarından gelen temkinlide olsa güvercin açıklamalar, uzun vadeli tahvil ihalelerine olan ilginin çokluğu, enflasyonda soğuma emareleri ve makro verilerin güçlü seyri bu görüşümüzü destekler nitelikte.

ABD'de bu hafta gelen büyüme verilerinin de beklentilerin üstünde kalarak ABD ekonomisi adına resesyona girilmeden enflasyonu düşürmede başarıya ulaşacağı beklentisi sonrasında FedWatch anketine bakıldığında ise Fed'in 31 Ocak'ta faizi sabit bırakma oranı yaklaşık %97, 20 Mart'taki sabit kalma oranı %52'yken faiz indirme beklentisi %48.

Günün önemli şirket haberleri 31/01/2024

 

Microsoft ve Alphabet'in net karı arttı

 

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)